וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פסיפס מרשים בן 1600 שנה התגלה לפני הקמת שכונה ביבנה

שטיח צבעוני של רצפת פסיפס מהמאה ה-4 לספירה, שעוטר בדגמים גיאומטריים נפלאים, נחשף בחפירה לפני הקמת שכונה חדשה ביבנה. לדברי הארכיאולוגים, יתכן שהוא שימש כרצפת בית מגורים מפואר. לאחר עבודות ניקיון, יוצג הפסיפס בהיכל התרבות בעיר

פסיפס בן 1600 שנה התגלה ביבנה. אסף פרץ, רשות העתיקות
מעוטר בדגמים גאומטריים וצבעוניים, ותחום במסגרת מלבנית שחורה. הפסיפס מיבנה/רשות העתיקות, אסף פרץ

פסיפס מרהיב בן 1600 שנה התגלה בחפירות ארכיאולוגיות ביבנה, לפני הקמת שכונה חדשה בעיר.

רצפת הפסיפס הצבעונית, המתוארכת לתקופה הביזנטית (המאה ה-4 לספירה), התגלתה בשטח שניהלה אבישג רייס מרשות העתיקות מדרום-מזרח לתל יבנה, ובו נחשף אזור תעשייה רחב ידיים, שהיה פעיל לאורך מאות שנים.

הרצפה מעוטרת בדגמים גאומטריים וצבעוניים, והנה בעלת מסגרת מלבנית שחורה. "בתחילה לא הבחנו כלל כי מדובר ברצפה צבעונית", מספרים ד"ר אלי הדד וד"ר חגית טורגה. "חשבנו כי מדובר ברצפת פסיפס לבנה פשוטה של עוד מתקן תעשייתי. אבל נקודות שחורות שבצבצו מהפסיפס, רמזו לנו כי הוא צבעוני, ויש להסיר את שכבת הפטינה הלבנבנה שהצטברה עליו במשך השנים. מנהל השימור נכנס לעבודת ניקיון של הפסיפס באמצעות חומצה מיוחדת", הם מספרים, "ולתדהמת כולנו, נתגלה שטיח צבעוני של רצפת פסיפס, שעוטר בדגמים גיאומטריים".

לדברי הארכיאולוגים, זו הפעם הראשונה שביבנה נחשפה רצפה שכזו, והשתמרותה מעולה. להערכתם, "יתכן שהרצפה הייתה חלק מבית מגורים מפואר, שהיה שייך לשכונת אמידים ששכנה בסמוך לאזור התעשיה".

פסיפס בן 1600 שנה התגלה ביבנה. אסף פרץ, רשות העתיקות
כנראה חלק מרצפת בית אמידים. רצפת הפסיפס/רשות העתיקות, אסף פרץ
חפירות ארכיאולוגיות ביבנה. אסף פרץ, רשות העתיקות
אזור החפירה הארכיאולוגית ביבנה/רשות העתיקות, אסף פרץ

"בתחילה לא הבחנו שמדובר ברצפה צבעונית"

בשנים האחרונות מנהלת רשות העתיקות חפירה ארכיאולוגית רחבת היקף מדרום-מזרח לתל יבנה, במסגרת פרויקט של רשות מקרקעי ישראל להרחבת העיר. בחפירה, בניהולם של ד"ר אלי הדד, ליאת נדב-זיו וד"ר ג'ון זליגמן.

לאחר תיעוד של הפסיפס בשטח, שרטוטו וצילומו, הפסיפס הוצא והועבר באופן זמני לסדנת
הפסיפסים של רשות העתיקות במוזיאון רוקפלר, בו עבר טיפול ושימור בעזרת מומחי מנהל השימור של הרשות.

בשיתוף פעולה בין רשות העתיקות לעיריית יבנה, הפועלת להנגיש את הארכיאולוגיה לתושבים, ובסיוע רשות מקרקעי ישראל, נמצא מקום ראוי להעתקתו של הפסיפס - ברחבה הסמוכה להיכל התרבות של יבנה.

עוד בוואלה!

מטמון של 425 מטבעות זהב בני כ-1000 שנה נחשף במרכז הארץ

לכתבה המלאה
פסיפס בן 1600 שנה התגלה ביבנה. אסף פרץ, רשות העתיקות
"נקודות שחורות שבצבצו מהפסיפס, רמזו לנו כי הוא צבעוני"/רשות העתיקות, אסף פרץ
פסיפס בן 1600 שנה התגלה ביבנה. אסף פרץ, רשות העתיקות
הפסיפס הוצא והועבר זמנית לסדנת הפסיפסים של רשות העתיקות במוזיאון רוקפלר/רשות העתיקות, אסף פרץ

בימים אלה, עובדת העירייה על הכנת התשתית שבה יונח הפסיפס, לרווחת תושבי יבנה והציבור הרחב. עבודות השימור של הפסיפס והצבתו במקומו החדש יתבצעו לפי טכנולוגיה עתיקה, ויעשה שימוש בחומרים דומים בהם השתמשו בעת העתיקה. במהלך העבודה, יהיה האתר פתוח לקהל הרחב, כך שכולם יוכלו ליהנות ולראות את תהליך עבודות השימור והצגת הפסיפס.

דייגו ברקן, ארכיאולוג מחוז תל אביב ברשות העתיקות מברך על שיתוף הפעולה הפורה עם רשות מקרקעי ישראל ועיריית יבנה, לרווחת הציבור. "אני שמח שהפסיפס יוצג במקום מרכזי בעיר, כך שערכי המורשת יישמרו ויונגשו לקבל הרחב".

ראש העיר יבנה, צבי גוב-ארי, אמר כי "שימור הארכיאולוגיה והזיכרון הינם ערכים חשובים בחייה של העיר יבנה, לה היסטוריה מפוארת. בעידן של קידמה והתפתחות מואצת בכל תחומי החיים, חשוב כי גם הדורות הבאים יזכו להכיר מקרוב את שלבי ההתפתחות שעברה העיר לאורך התקופות השונות. נמשיך לפעול בשיתוף רשות העתיקות על מנת להבטיח חשיפה של הממצאים לציבור הרחב והעמקת הלמידה והידע בכל הקשור לעברה וחשיבותה ההיסטורית של העיר".

פסיפס בן 1600 שנה התגלה ביבנה. אסף פרץ, רשות העתיקות
העירייה על הכנת התשתית שבה יונח הפסיפס לטובת הציבור. הפסיפס באתרו/רשות העתיקות, אסף פרץ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully