מטמון של 425 מטבעות זהב בני כ-1000 שנה נחשף במרכז הארץ

שני נערים מצאו מאות מטבעות זהב מהתקופה העבאסית, מלפני כ-1,100 שנה, בחפירה שבה השתתפו לקראת הקמת שכונה ביבנה. החוקרת במקום: "המטבעות הנדירים נמצאו במצב השתמרות מעולה, ממש כאילו הוטמנו אתמול"

24/08/2020
מטמון של 425 מטבעות זהב בני 1000 שנה נחשף ביבנה (צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות)

מטמון מטבעות מרשים ונדיר מהתקופה העבאסית, מלפני כ-1,100 שנה, נחשף על ידי חניכי שנת שירות בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות במימון רשות מקרקעי ישראל, לקראת הקמת שכונה ביבנה.

כחלק ממדיניותה של רשות העתיקות לשלב בני נוער בחפירות הארכיאולוגיות על מנת לקרב אותם לעבר, עובדים בחפירות בני נוער בחופשת הקיץ ונערים ונערות בשנת שירות לפני גיוסם לצה"ל. ביום שלישי בשבוע שעבר, כשהגיעו חניכי שנת שירות "תנועת תרבות" מחולון לעבוד בחפירה, זיהו לפתע שניים מהנערים משהו מנצנץ באדמה.

עוד בוואלה!

דמי חנוכה: מטמון מטבעות זהב נדיר נחשף בנמל קיסריה

לכתבה המלאה
שניים מהנערים זיהו משהו מנצנץ באדמה. המטמון ביבנה(צילום: רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות)
מטמון של 425 מטבעות זהב בני 1000 שנה נחשף ביבנה. יולי שוורץ, רשות העתיקות, רשות העתיקות
המטמון כפי שנמצא בשטח(צילום: רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות)

לדברי עוז כהן, חניך שנת שירות ב"תנועת תרבות" בחולון, "זה היה מפתיע. חפרתי באדמה וכשגרפתי אותה החוצה, ראיתי מה שנראה כמו עלים מאוד דקים. כשהסתכלתי שוב ראיתי שאלה מטבעות זהב. זה היה ממש מרגש, למצוא מטמון כל כך מיוחד ועתיק".

לדברי מנהלי החפירה, ליאת נדב-זיו וד"ר אלי הדד מרשות העתיקות, "המטמון, שנטמן באדמה במכוון בתוך פך חרס, הכיל 424 מטבעות זהב, שמרביתם מתוארכים לתקופה האסלאמית הקדומה ולשושלת העבאסית. האדם שהטמין את אוצרו לפני 1,100 שנה ודאי ציפה לחזור לקחת אותו, ואפילו קיבע את הכלי בעזרת מסמר על מנת שלא יזוז ממקומו. מה מנע ממנו לחזור ולאסוף את רכושו? אנחנו יכולים רק לנחש. מציאת מטבעות זהב, בוודאי בכמות נכבדת כזו, היא נדירה ביותר. לא מוצאים מהם הרבה בחפירות ארכיאולוגיות משום שזהב תמיד היה יקר ערך, והתגלגל מדור לדור. המטבעות, העשויים מתכת אצילה שאינה מתחמצנת עם האוויר, נמצאו במצב השתמרות מעולה, ממש כאילו הוטמנו אתמול. מציאתם עשויה להעיד על סחר בינלאומי בין יושבי האזור לאזורים מרוחקים".

עוד בוואלה!

בני נוער מצאו בגליל מטבע זהב עתיק עם השם מוחמד

לכתבה המלאה
חתיכות דינרי זהב שנחתכו כדי לשמש כ'כסף קטן'(צילום: רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות)
עוז כהן, חניך שנת שירות בתנועת תרבות, חושף את המטמון שגילה(צילום: רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות)

"נדיר שנמצאים בחפירות בארץ מטמונים מהתקופה העבאסית"

לדברי ד"ר רוברט קול, מומחה למטבעות ברשות העתיקות, "נדיר ביותר שנמצאים בחפירות בארץ מטמונים מהתקופה העבאסית - ובמיוחד מטבעות זהב. זהו אחד המטמונים המוקדמים ביותר המוכרים מהתקופה הזו (סוף המאה ה -9) בארץ. המטבעות עשויים זהב טהור - 24 קראט. המשקל הכולל של המטמון הוא כ-845 גרם זהב טהור - סכום כסף משמעותי לאותם ימים. לשם דוגמה, בסכום כזה יכול היה אדם לקנות בית מפואר באחד השכונות הטובות בפוסטאט, בירת מצרים העשירה באותם הימים.

"מבדיקה ראשונית של המטבעות, מרביתם מתוארכים לסוף המאה ה-9 לספירה. בתקופה זו, היווה האזור חלק מח'ליפות העבאסית העצומה, שנפרשה מפרס במזרח לצפון אפריקה במערב, ואשר מרכז השלטון שלה ישב בבגדאד שבעירק. המטמון מורכב מדינרי זהב מלאים, אך גם - באופן יוצא דופן, מכיל כ -270 מטבעות זהב קטנים - חתיכות דינרי זהב, שנחתכו כדי לשמש כ'כסף קטן'. חיתוך מטבעות זהב וכסף היה מאפיין קבוע במערכת המוניטרית בארצות האסלאם לאחר שנות החמישים של המאה ה-9, עם היעלמותם הפתאומית של מטבעות הברונזה והנחושת".

ליאת נדב-זיו, מנהלת החפירה, עם המטמון(צילום: רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות)

בין המטבעות, מטבע נדיר מקונסטנטינופול

עוד מוסיף ד"ר קול, כי "אחד המטבעות שנתגלה בחפירה, הוא מטבע נדיר ביותר, שמעולם לא נמצא בחפירות בישראל: שבר של סולידוס מזהב של הקיסר תיאופילוס (829 - 842 לספירה), שנטבע בקונסטנטינופול, בירת האימפריה הביזנטית דאז. הופעתו של שבר מטבעות ביזנטי קטן זה במאגר מטבעות אסלאמי, היא עדות חומרית נדירה לקשרים המתמשכים (מלחמה, סחר) בין שתי האימפריות שהיו יריבות בתקופה זו.

לדבריו, למציאת המטמון הנדיר עשויה להיות תרומה גדולה למחקר, מאחר שהממצאים מתקופה זו בארץ דלים יחסית. "אנחנו מקווים שחקר המטמון יספר לנו עוד על תקופה עלומה בהיסטוריה של הארץ", אמר.

מציאת המטמון הנדיר עשויה להיות תרומה גדולה למחקר(צילום: רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות)
המשקל הכולל של המטמון הוא כ-845 גרם זהב טהור(צילום: רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות)
  • ארכיאולוגיה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully