וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדברות עם פיות, קופצות מעל אש: היינו בטקס של "מכשפות" מפרדס חנה

עידית אלנתן

עודכן לאחרונה: 4.5.2023 / 21:33

חבורת נשים בלבוש ססגוני עם זרים לראשן, הולכת בליווי תוף ושירה. הן מתכנסות סביב עץ אלון עתיק, מניחות מנחות לפיות, מדליקות מדורה וקופצות מעליה. וזה לא קטע מ"הארי פוטר", זה חלק מפסטיבל ה"בלטיין" - חג קלטי עתיק שחוגג את בוא הקיץ - בפרדס חנה

פסטיבל בלטיין בפרדס חנה/צילום: גוד וויץ'

פרדס חנה בשעת בין ערביים. חבורת נשים לבושות בגדים ססגוניים בגוונים של ירוק ואדום, חלקן עם זרי פרחים לראשן, הולכת בשדות בליווי הלמות תוף ושירה. הן מתכנסות סביב עץ אלון עתיק רחב צמרת, מניחות מנחות מחומרים אורגניים בשביל הפיות שחיות בעץ, ועם ליל מדליקות מדורה מכושפת וקופצות מעל האש. לצופים מן הצד זה עשוי להיראות כמו צילום של סצנה מסרט בריטי על עולם קדום של מכשפות. אבל היי, אנחנו בפרדס חנה, מה שאומר שזו סצנה בחיים האמיתיים.

עוד טקסים מיוחדים:
היינו בפסטיבל הוודו - מהבודדים שעוד מתקיים בעולם
מבולבולים? גם אנחנו: הצצה לפסטיבל הפין של יפן
הישראלים שמחבקים ומדברים עם עצים (והם גם עונים להם)

פסטיבל בלטיין בפרדס חנה. גוד וויץ', תמונות גולשים
מציין את שובו של הקיץ ונחוג ב-1 במאי. פסטיבל בלטיין בפרדס חנה, השבוע/תמונות גולשים, גוד וויץ'
פסטיבל בלטיין בפרדס חנה. גוד וויץ', תמונות גולשים
בשיא הטקס נשים קופצות מעל המדורה כדי לשרוף לכאורה את מה שהן רוצות לשחרר מחייהן/תמונות גולשים, גוד וויץ'

"בלטיין זה זמן שבו אנחנו קוטפים את הפירות של מה שעשינו"

הסיבה להתכנסות היא חגיגת ה"בלטיין" - פסטיבל קלטי עתיק, שמציין את שובו של הקיץ ונחוג באחד במאי, אמצע הדרך בין האביב לקיץ. על פי המסורת הקדומה, בתקופה הזאת האנרגיה הנשית של האדמה והאנרגיה הזכרית של השמש מגיעות לשיא המתבטא בחגיגה של אהבה ולידה של שפע, שהתוצר שלהן הוא הפירות שאנחנו רואים על העצים. החג ידוע בתהלוכות הססגוניות שנערכות בו, ובהדלקת מדורות שמייצגות את שובה של השמש ואת בוא הקיץ. בשיא הטקס נשים קופצות מעל המדורה כדי לשרוף לכאורה את מה שהן רוצות לשחרר מחייהן וכדי לזמן מזל ושפע.

יוזמת האירוע בארץ היא מיכל סלע מור (41), מנחת סדנאות ובעלת החנות "גוד וויץ'" (המכשפה הטובה) בפרדס חנה. לאחר שהשתתפה כמה פעמים בפסטיבל בלטיין בגלסטונברי באנגליה, אתר ניו אייג'י מפורסם, החליטה לערוך את החגיגה גם ביישוב הניו אייג'י הישראלי. "בלטיין הוא אחד משמונה חגים עתיקים שציינו אירועים שקשורים לשמש - היום הארוך בשנה, היום הקצר בשנה, ימי השוויון ועוד ארבעה ימים בין לבין, כשבלטיין אחד מהם", אומרת מיכל. "אותם אנשים הכירו במה ששכחנו, שאנחנו חלק מהטבע. כל מה שקורה בחוץ קורה גם בפנים. בחורף אנחנו נוטים להתכנס, באביב כשהכול פורח בחוץ בלי לשים לב אנחנו גם חווים פריחה, מצב הרוח שלנו משתפר. בלטיין זה זמן שבו אנחנו קוטפים את הפירות של מה שעשינו. זה גם זמן טוב לעשות אהבה".

פסטיבל בלטיין בגלסטונברי באנגליה. מיכל סלע מור, תמונות גולשים
מיכל סלע מור השתתפה בפסטיבל בלטיין בגלסטונברי, והחליטה לקיים אותו גם בארץ/תמונות גולשים, מיכל סלע מור
פסטיבל בלטיין בגלסטונברי באנגליה. מיכל סלע מור, תמונות גולשים
"אותם אנשים הכירו במה ששכחנו, שאנחנו חלק מהטבע". משתתף בפסטיבל האנגלי/תמונות גולשים, מיכל סלע מור

"תמיד חיפשתי גמדים והשארתי להם ממתקים"

אבל החג לא נסוב רק סביב הטבע כפי שהוא מוכר לנו. לדברי מיכל, על פי המיתולוגיה הקלטית, "בחג הזה, כמו בסאווין, שנחגג בתחילת החורף, הצעיף המפריד בין העולם הפיזי לרוחני נעשה דקיק ויש הזדמנות ליצור קשר עם עולם הרוח יותר בקלות. זה אומר שאפשר לקבל את החוכמה והידע של השושלות העתיקות שלנו, וזה זמן טוב ליצור תקשורת גם עם עולם הפיות ושאר יצירי הקסם".

אז כן, כדי להבין את המשפט הזה צריך אולי להיכנס לעולם של מיכל כפי שהוא בא לידי ביטוי ב"גוד וויץ', החנות שפתחה לפני יותר משש שנים. זהו עולם של פיות, שדונים, יצורי יער, דרקונים, קריסטלים, קטורות, שרפים, ספרי כישופים ולחשים ועוד. לרבים העולם הזה נראה כמו פנטזיה של סרטי דיסני, אבל יש קהילה לא קטנה בארץ ובעולם של אנשים שחיים אותו גם בלי חומרים משני תודעה. מיכל, שגדלה ברעננה כבת לאמא אמנית שיוצרת בהשראת העולם השמאני, מספרת שתמיד חיפשה את הקסם בחייה. "כשהייתי ילדה והיו מזמינים קוסם ביום ההולדת, תמיד קיוויתי שהוא יעשה קסם אמיתי ולא איזשהו טריק. ידעתי שיש בעולם הזה קסם, שהוא קיים באמת".

כשהתבגרה החלה לחקור את עולם הפיות שכל כך משך אותה. "במדינות כמו אנגליה, סקוטלנד ואירלנד הפיות הן חלק בלתי נפרד מהפולקלור ונסעתי כמה פעמים למקומות האלה שמחזיקים את ה'מג'יק'. לפני כמה שנים קראתי שבכל משפחה שם היה ידוע שיש מישהו שראה פיות, שדיבר עם פיות. יש שם אפילו מעין 'פרוטוקולים' איך לעבוד עם היצורים האלה, כמו להשאיר להם ממתקים ומתנות קטנות. וזה מעניין, כי כבר בתור ילדה הייתי עושה את זה. תמיד חיפשתי גמדים, ולמרות שלא ראיתי אותם, השארתי להם ממתקים במסילות הפנימיות של החלונות כי האמנתי שהם מתחבאים שם".

חנות פיות ושדונים "גוד וויץ'" בפרדס חנה. מיכל סלע מור, תמונות גולשים
"גוד וויץ', חנות שהיא עולם של פיות, שדונים, יצורי יער ודרקונים בפרדס חנה/תמונות גולשים, מיכל סלע מור
חנות פיות ושדונים "גוד וויץ'" בפרדס חנה. מיכל סלע מור, תמונות גולשים
"יש קהילה לא קטנה של אנשים שחיים את הפנטזיה גם בלי חומרים משני תודעה"/תמונות גולשים, מיכל סלע מור

מיכל, כמו מכשפה טובה, מוזגת שיקוי קסמים

חוץ מממתקים, מתברר, הפיות אוהבות גם נצנצים. במהלך הטקס המשתתפות משאירות להן מנחות כמו קריסטלים שבורים ומנצנצים, ומחומרים אורגניים אחרים כדי לא ללכלך את הטבע - אצטרובל, פרחי בוגונוויליה, הלימון האחרון שנשאר למישהי על העץ בחצר, נדנדות מיניאטוריות מעץ שמישהי הכינה.
כדי לחבר את המשתתפות לתדר של הפיות, מיכל, כמו מכשפה טובה, מוזגת שיקוי קסמים - או פשוט תה מפירות של עץ עוזרר ופרחי סמבוק. לדבריה, "כמו עץ האלון גם הצמחים האלה מקושרים לעולם הפיות. במקומות שקשורים לפולקלור הזה יש אפילו איסור לגזום ענפים של עץ עוזרר כי חיות עליו פיות". את העץ הזה ואת עץ התות שבגינה שלה המשתתפות קישטו כמנהג החג בסרטים עם משאלות, אותם פירות שהן מקוות לקטוף בשנה הבאה.

אחרי התהלוכה הססגונית אל עץ האלון הקשיש, הבנות מתכנסות סביב מדורה, שמחממת את האוויר הקר, שנראה כאילו עושה דווקא ולא משתף פעולה עם סיבת החג. האווירה מתחממת אף היא, כשהבנות - שעוסקות בשלל תחומים, מעיצוב גרפי ועד הייטק - מספרות על החוויות שלהן עצמן עם עולם הפיות. מתברר שיוצאי רוסיה מאמינים ב"דאמבוי", שדון ששומר על הבית, ויש להם מנהגים שקשורים במערכת היחסים איתו. כך למשל, לפני יציאה לחופשה מחוץ לבית בני המשפחה מקפידים להתכנס ביחד, להסביר לדאמבוי שהם יוצאים לחופשה, ואף משאירים לו פירות, כדי שלא ייבהל מעזיבתם ויבלגן את הבית.
מיכל מאכילה את כולן בשוקולדים כיד המלך, "כי כדי ליצור מפגש עם פיות צריך להתחבר לאנרגיה שובבית, ילדית, ומה יותר מתאים לזה מאשר שוקולד". היא מכבדת גם במלונים עסיסיים במיוחד, וכשהן מתלכלכות מהמיץ היא צוהלת, "זה הג'וס של החג. אנרגיה של מיניות, של חשק".

כשהלילה יורד, והאוויר ספוג באנרגיה של קסם, מגיע מה שנשמע כמו אחד המנהגים האקסטרימיים של הטקס - קפיצה מעל אש. אבל לא להיבהל. המדורה צנועה ולא מחייבת מצב של אקסטזה, כישורים ספורטיביים או מעוף של פיה כדי לצלוח את הקפיצה מעליה. הבנות מדלגות בשני סבבים. הראשון כדי לשרוף את מה שהן רוצות לשחרר מחייהן, והשני כדי לזמן מזל ושפע. למרבה המזל, כולן נותרות ללא פגע.

ביומיים שאחרי, קבוצת הווטסאפ של האירוע הומה ושוקקת. הבנות ממשיכות לחגוג גם בבית בחגיגות אהבה עם בני הזוג, במנחות ובמדורות. "החבר של הבת שלי אמר שהוא בחיים לא חשב שהוא יחגוג לפיות ושדונים, ועוד ייהנה, ובטח שלא במצב תודעה נקי מחומרים פסיכדליים", סיפרה אחת מהן. אחרת סיפרה שחלמה בלילה על פיות.

פסטיבל בלטיין בפרדס חנה. גוד וויץ', תמונות גולשים
המשתתפות מניחות מנחות מחומרים אורגניים בשביל הפיות שחיות בעץ/תמונות גולשים, גוד וויץ'

"פיות קיימות בכל מקום"

פיות ממש, אגב, הן לא ראו הפעם. גם לא מיכל, אבל זה ממש לא משנה לה, ולא מונע ממנה להמשיך להאמין בהן. "אני מודעת למגבלה הזאת, והשלמתי איתה. פיות קיימות בכל מקום. אני יודעת את זה גם אם אני לא רואה אותן. אבל הן מגיעות אליי בלילה, בעולם החלום. ככל ששחררתי את הרצון להוכיח שאני רואה אותן, אני מקבלת יותר מסרים מהן, אני מרגישה את האנרגיה שלהן סביבי. לפעמים מגיעה אליי ידיעה שברור לי שזו חוכמה של עולם הפיות, לא משהו שחשבתי עליו בעצמי. אז אני משחקת עם האנרגיה הזאת כל הזמן, אני הולכת לעצים, משאירה שם מתנות, מדברת אליהן. זה כמו לטפח עוד קשר".

לשאלה, מה היא הייתה רוצה לענות לגולשים שיחשבו שכל העניין הזה הזוי? היא משיבה בסיפור. "אמא שלי מספרת שכשהאחים שלי היו קטנים, הגדול יותר אמר לצעיר יותר שלא פיית שיניים הניחה מתנה מתחת לכרית שלו, אלא שזאת הייתה אמא שלי. כדי להוכיח לו הוא ניגש אליה ואמר, 'נכון אמא? תגידי לו שזו את'. אבל אמא שלי ענתה לו בתשובה שמסבירה הכול, 'מי שמאמין מרוויח'".

פסטיבל בלטיין בפרדס חנה. גוד וויץ', תמונות גולשים
"זה כמו לטפח עוד קשר". ה"מכשפות" בפסטיבל, השבוע/תמונות גולשים, גוד וויץ'
seperator

ובכל מקרה, למי שמאמין ולמי שלא, למיכל יש טיפ לשבועות הקרובים: "בתקופה הזאת שמהחג ועד 21 ביוני, שבה הימים מתארכים, אפשר להוקיר את האור, להיטען ממנו, אבל גם לזכור שאי אפשר להיאחז בו. זה ייגמר והחושך יגיע. אבל ככל שניטען מהשמש יותר וניתן לה להיכנס ללב, נוכל לשמר אותה לימי החורף".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully