וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תכשיטי זהב שענדו ילדות לפני כ-1800 שנה התגלו במערת קבורה בירושלים

עודכן לאחרונה: 3.4.2023 / 9:41

ב-1971 התגלה ארון קבורה מעופרת בהר הצופים, ובו תכשיטים הכוללים עגילי זהב, ראש סיכה, תליון וחרוזים מזהב, חרוזי קורניאול וחרוז מזכוכית. המידע שכב שנים והעלה אבק בתיקי הארכיון. עתה הוא נחשף בתפארתו

תכשיטי זהב מלפני כ-1800 שנה התגלו במערת קבורה בירושלים/צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

ירושלים של זהב: מדוע נקברו בירושלים של התקופה הרומית ילדות, כשהן עונדות עליהן תכשיטי זהב יקרים? היום (שני) ייחשפו לראשונה פריטי זהב מרשימים שהתגלו בעבר במערות קבורה בירושלים ונחשפים לציבור לראשונה. זאת, במסגרת הקונגרס הארכיאולוגי ה-48, שמאורגן על ידי רשות העתיקות, החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, והאגודה הארכיאולוגית הישראלית.

המחקר החדש חושף שרידים של ארון קבורה מעופרת שהתגלה בעבר בהר הצופים, ובו תכשיטים הכוללים עגילי זהב, ראש סיכה, תליון וחרוזים מזהב, חרוזי קורניאול וחרוז מזכוכית. הממצאים התגלו בשנת 1971, בחפירתה של יעל אדלר ז"ל מאגף העתיקות, אך עד היום, ממצאים אלה טרם פורסמו.

התכשיטים אותרו במסגרת פרוייקט "פרסום חובות חפירות עבר" של רשות העתיקות, אשר במסגרתו מפורסמות חפירות ארכיאולוגיות ישנות שלא הגיעו בעבר לידי פרסום מדעי. "מיפוי המידע, ששכב שנים והעלה אבק בתיקי הארכיון, לצד איתור פיזי של ממצאי החפירות, שפך אור על אוצרות ארכיאולוגיים שנשכחו זה מכבר", אומרת ד"ר איילת דיין, מנהלת תחום מחקר והתמחויות ברשות העתיקות ומרכזת הפרויקט. "תכשיטי הזהב היפהפיים שחקרנו, הם דוגמה לאוצר שכזה".

מטמון של 44 מטבעות זהב בני כ-1,400 שנה התגלה בבניאס
נחשף כד חרס קטן ובו ארבעה מטבעות זהב בני כ-1,000 שנה
תלמידים מצאו בגליל מטבע זהב נדיר בן כ-1600 שנה

תכשיטי זהב מלפני כ-1800 שנה התגלו במערת קבורה בירושלים. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
הממצאים התגלו בשנת 1971, בחפירתה של יעל אדלר ז"ל. עגילי הזהב של הילדות/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
תכשיטי זהב מלפני כ-1800 שנה התגלו במערת קבורה בירושלים. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
תליון המסמל את אלת הסהר, לונה/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
תכשיטי זהב מלפני כ-1800 שנה התגלו במערת קבורה בירושלים. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
הילדות נקברו כשהן עונדות עליהן תכשיטי זהב יקרים. עגילי הזהב/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

"הילדה נקברה עם מה שמסתמן כסט זהב יוקרתי"

ד"ר איילת דיין, איילת גרובר וד"ר יובל ברוך, מרשות העתיקות, שחקרו את התכשיטים, סוברים שהפריטים יקרי הערך אלה, הנושאים את סמל אלת הירח הרומית לונה, ליוו את הילדות גם בחייהן, ונקברו עמן כדי שימשיכו להגן עליהן גם בעולם הבא.

לפי המחקר, זוג עגילי זהב דומים, התגלו בחפירה אחרת שנערכה ב-1975 בהר הזיתים בירושלים על ידי הארכיאולוג פרופ' צפיריס וסיליוס ז"ל מטעם אגף העתיקות והמוזיאונים. "הילדה נקברה עם מה שמסתמן כסט זהב יוקרתי, שכלל עגילים, שרשרת עם תליון המכונה lunula (על שם האלה לונה) וסיכת ראש", אומרים החוקרים. "תכשיטים אלה, מוכרים מהעולם הרומי ומאפיינים קבורות של ילדות - מה שיכול להעיד על האוכלוסייה שנקברה באתרים האלה. בירושלים הרומית - ששמה היה 'איליה קפיטולינה', התגוררה אוכלוסייה מגוונת, שהגיעה לעיר לאחר חורבן בית המקדש והתרוקנותה מהאוכלוסייה היהודית. תושבים אלה הגיעו לעיר מאזורים שונים ברחבי האימפריה הרומית, וייבאו איתם עולם חדש של ערכים, אמונות ופולחנים. פולחנם של תושבי העיר החדשים היה מגוון ועשיר וכלל אלים ואלות, וביניהם - כך, מתברר כעת, גם את פולחנה של אלת הירח לונה".

תכשיטי זהב מלפני כ-1800 שנה התגלו במערת קבורה בירושלים. דפנה גזית, רשות העתיקות
"תכשיטים אלה מוכרים מהעולם הרומי ומאפיינים קבורות של ילדות". שרשת הזהב/רשות העתיקות, דפנה גזית
תכשיטי זהב מלפני כ-1800 שנה התגלו במערת קבורה בירושלים. דפנה גזית, רשות העתיקות
ראש סיכה עשוי עץ ומצופה זהב/רשות העתיקות, דפנה גזית

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות עתיקות: "קבורת התכשיטים עם הילדות נוגעת ללב. אפשר ממש לדמיין כיצד ההורים, או הקרובים שלהן, נפרדים מהילדה כשהיא עונדת את התכשיטים - או שהם מונחים במכוון לצידה, תוך שהם חושבים על ההגנה שתלווה את יקירתם גם בעולם שאליו היא עוברת. זו סיטואציה מאוד אנושית. כל אחד או אחת יכולים להזדהות עם הצורך בהגנה על הצאצאים, לא משנה באיזו תרבות או תקופה".

המחקר יוצג היום (שני) בקונגרס הארכיאולוגי ה-48 בירושלים. מושב הסיום של הכנס, שיעסוק בנושא "הארכיאולוגיה לאן", ישודר בשידור חי בשעות 19:30-16:00 בדף הפייסבוק של הקונגרס https://www.facebook.com/events/1341803579931897

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully