וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נחשף כד חרס קטן ובו ארבעה מטבעות זהב בני כ-1,000 שנה

בחפירות ארכיאולוגיות באתר שבו נבנית מעלית להנגשת הכותל המערבי, נמצאה פכית קטנה ובה ארבעה מטבעות זהב טהור מהתקופה האסלאמית הקדומה. ארכיאולוג: "נראה שמצאנו קופת חסכון קדומה"

פכית כד חרס קטן ובה מטבעות זהב בני אלף שנה, נחשפה בירושלים/צילום: רשות העתיקות

פכית (כד חרס קטן) ובה ארבעה מטבעות זהב טהור בני יותר מ-1,000 שנה (התקופה האסלאמית הקדומה), נחשפה בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות שמתבצעות כחלק מתכנית החברה לפיתוח הרובע היהודי להקים מעלית שתנגיש את רחבת הכותל לבאי הרובע.

הפכית נמצאה על ידי פקחית רשות העתיקות, יבגניה קפיל, בעבודות ראשוניות שנערכו במקום במהלך החגים. כעבור חודש, כאשר עבר מנהל החפירה, הארכיאולוג דוד גלמן, על הממצאים, הוא רוקן את הפכית מתוכנה ושטף אותה. "למרבה ההפתעה", מספר גלמן, "יחד עם החול, נשטפו אל תוך ידי ארבעה מטבעות זהב נוצצים. זו הפעם הראשונה שאני כארכיאולוג מגלה זהב, וההתרגשות עצומה. נראה שהפכית שמשה כקופת חיסכון קדומה".

לדברי ד"ר רוברט קול, מומחה למטבעות ברשות העתיקות, "המטבעות השתמרו במצב מעולה, וניתן היה לקרוא אותם מיד עם הוצאתם מהפכית, אפילו בלי לנקות אותם. המטבעות מתוארכים לתקופה די קצרה, בין סוף שנות ה-40 ל-70 של המאה ה-10 לסה"נ. זוהי תקופה של שינוים פוליטיים גדולים, כאשר השליטה על ארץ ישראל עוברת מהחליפות העבאסית הסונית, היושבת בבגדד שבעיראק, ליריביה השיעים - השושלת הפאטימית מצפון אפריקה, שכבשה בימים ההם את מצרים, סוריה וארץ ישראל. האירועים היסטוריים הללו משתקפים בצורה כמעט מושלמת בחלוקת המטבעות שהתגלו בפכית: שני דינרי זהב נטבעו ברמלה, תחת שלטונו של החליף מטיע (946-974 לספירה) והמושל מטעמו באזור, אבו אל-קאסם אבן אל-איח'שיד אונוח'ר (946 - 961 לספירה). השניים האחרים, נטבעו בקהיר, בידי השליטים הפאטימים על-מעז (953 - 975 לספירה), ויורשו - אל-עזיז (975 - 996 לספירה)".

פכית כד חרס קטן ובה מטבעות זהב בני אלף שנה נחשפה בירושלים. דפנה גזית, רשות העתיקות, רשות העתיקות
הפכית והמטבעות שנמצאו בתוכה/רשות העתיקות, דפנה גזית, רשות העתיקות
פכית כד חרס קטן ובה מטבעות זהב בני אלף שנה נחשפה בירושלים. דפנה גזית, רשות העתיקות, רשות העתיקות
דר' רוברט קול בוחן את אחד המטבעות נמצאו בפכית/רשות העתיקות, דפנה גזית, רשות העתיקות

"סכום ששווה למשכורת חודשית של פקיד זוטר"

לדברי ד"ר קול, "זו הפעם הראשונה אחרי 50 שנה שמתגלה מטמון זהב מהתקופה הפאטימית בעיר עתיקה בירושלים. בחפירות הגדולות שניהל פרופ' בנימין מזר בעיר העתיקה אחרי מלחמת ששת הימים, התגלו חמישה מטמונים של מטבעות ותכשיטים מהתקופה, דרומית להר הבית".

"ארבעה דינרים היו סכום כסף לא מבוטל עבור רוב האוכלוסייה, שחיה באותם הימים בתנאי קיום בסיסיים", מוסיף ד"ר קול. "סכום זה, היה שווה למשכורת חודשית של פקיד זוטר, או לארבעה חודשי משכורת של עובד כפיים פשוט. לעומת האדם הממוצע דאז, קומץ קטן של פקידים וסוחרים עשירים היו בעלי הון ומשכורות עצומים. פקיד בכיר במנהל האוצר יכול היה להרוויח אז כ-7,000 דינר זהב לחודש, והיו מי שהכנסתם ממס על אחוזות כפריות, עמדה על מאות אלפי דינרי זהב בשנה".

הרצל בן ארי, מנכ"ל החברה לפיתוח הרובע היהודי, שהזדמן לאתר החפירות בזמן מציאת המטבעות, אומר, "למרות שאנו מורגלים בחשיפות ארכיאולוגיות מעת לעת, כל פעם זו התרגשות גדולה לגלות את עברה המיוחד ורב התהפוכות של ירושלים. בכוונתנו, בסיום פרויקט המעלית, לאפשר חשיפה של חלקים נרחבים מהממצאים הארכיאולוגיים לקהל המבקרים.

עוד בוואלה!

מטמון של 425 מטבעות זהב בני כ-1000 שנה נחשף במרכז הארץ

לכתבה המלאה
פכית כד חרס קטן ובה מטבעות זהב בני אלף שנה נחשפה בירושלים. דפנה גזית, רשות העתיקות, רשות העתיקות
מטבעות הזהב בני 1000 השנה/רשות העתיקות, דפנה גזית, רשות העתיקות
פכית כד חרס קטן ובה מטבעות זהב בני אלף שנה נחשפה בירושלים. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
דר' רוברט קול שוקל את אחד המטבעות שנמצאו בפכית/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully