וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תלמידים מצאו בגליל מטבע זהב נדיר בן כ-1600 שנה

בנחל ציפורי ליד שביל הסנהדרין בגליל, מצאו תלמידי בית ספר מטבע, הראשון מסוגו שהתגלה בארץ, הנושא את דמותו של הקיסר שביטל את נשיאות הסנהדרין ובכך הוביל לפיזור העם לגלות. על צידו השני של המטבע הוטבעה דמותה של ויקטוריה, אלת הניצחון

ויקטוריה אלת הניצחון האוחזת בצלב גדול מטבע עם דיוקנו של הקיסר תיאודוסוס/צילום: נועם לוריא

1600 שנה אחרי שהקיסר הביזנטי תיאודוסיוס ה-2 הביא לביטול נשיאות הסנהדרין, מנהיגות העם שישבה בגליל, מצאו תלמידים עדות נדירה מימים דרמטיים אלה בתולדות עם ישראל.

בחודש פברואר 2019 יצאו ארבעה תלמידי כיתה ט' מבית הספר העמק המערבי בקיבוץ יפעת שבמועצה אזורית עמק יזרעאל, לאימון ניווט באזור נחל ציפורי בגליל. בעוד הם מנווטים בשדה חקלאי העובר סמוך לשביל הסנהדרין, קלטו עיניהם מטבע זהב נוצץ על פני השטח. ארבעת התלמידים - עידו קדוש, אופיר סיגל, דותן מילר והראל גרין, הבינו שמדובר בממצא חשוב, ועדכנו את המורה לגיאוגרפיה והיסטוריה זוהר פרישיאן, על המציאה. זה, יצר קשר עם רשות העתיקות.

במפגש שהתקיים עם ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, מסרו התלמידים את המטבע לאוצרות המדינה. הם קיבלו תעודות הוקרה, ואף נסעו יחד לשטח על מנת להצביע על המיקום המדויק שבו התגלה המטבע. לדברי דיסטלפלד, "נדיר למצוא מטבע זהב בודד בשטח. זהב תמיד היה יקר ערך, ואנשים מאוד השתדלו שלא לאבד אותו. אני מבקש לשבח את התלמידים ואת המורה על אזרחותם הטובה".

לדברי ד"ר גבי ביכובסקי, מומחית מטבעות ברשות העתיקות, "מדובר בסולידוס, מטבע זהב שנטבע בקונסטנטינופול (איסטנבול של היום) על ידי תיאודוסיוס ה-2, סביב 423-420 לספירה. מטבע זה אמנם מוכר בחלק המזרחי של האימפריה הביזנטית, אך זו הפעם הראשונה שנתגלה מטבע מהטיפוס הזה בארץ ישראל. על צד אחד דיוקן הקיסר ועל הצד השני דמות ויקטוריה, אלת הניצחון, כשהיא אוחזת בצלב גדול".

מטבע עם דיוקנו של הקיסר תיאודוסוס. ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות,
דיוקנו של הקיסר תיאודוסוס על המטבע שמצאו התלמידים/ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות
תלמידים מבית ספר העמק המערבי מצאו מטבע עם דיוקנו של הקיסר תיאודוסוס. סוזי פרנקל,
תלמידי בית ספר העמק המערבי שמצאו את המטבע/סוזי פרנקל

הקיסר שציווה על ביטול מוסד נשיאות הסנהדרין

תיאודוסיוס ה-2 היה אחד הקיסרים המשפיעים ביותר באימפריה הביזנטית. בין היתר, הוא ערך קובץ חוקים מקיף לאימפריה, שנודע כ'קודקס תיאודוסיוס'. לדברי יאיר עמיצור, ארכיאולוג שביל הסנהדרין ברשות העתיקות, "הקיסר תיאודיוסיוס מופיע על המטבע, הוא זה שציווה על ביטול מוסד נשיאות הסנהדרין - הנהגת העם היהודי דאז, ועל העברת תרומות היהודים מהסנהדרין לאוצר הקיסרי.

בעקבות ביטול הנשיאות על ידי תיאודוסיוס, הסנהדרין חדלה להתקיים ומרכז היישוב היהודי עבר לבבל, ומשם לגלות במשך 2000 שנה". לדברי עמיצור, "סימלי, שהמטבע שנשא את דמותו, נמצא היום דווקא על ידי תלמידים ישראלים בסמוך לשביל הסנהדרין - שביל הליכה שהכשירה השנה רשות העתיקות יחד עם בני נוער, המתחקה אחר הנהגת העם היהודי בגליל בתקופת המשנה והתלמוד".

מטבע עם דיוקנו של הקיסר תיאודוסוס. ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות,
היה מהקיסרים המשפיעים באימפריה הביזנטית. תיאודוסיוס ה-2/ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות
ויקטוריה אלת הניצחון האוחזת בצלב גדול מטבע עם דיוקנו של הקיסר תיאודוסוס. ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות,
דמותה של ויקטוריה, אלת הניצחון, האוחזת בצלב גדול/ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully