וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אוסף נדיר של קוביות משחק וניבוי עתידות בן 2300 שנה, התגלה בבית גוברין

עודכן לאחרונה: 16.8.2022 / 10:16

האוסף מהתקופה ההלניסטית, הכולל 530 "עצמות מאגיות", הוא מהגדולים בעולם וכולל עצמות קרסול של עזים וכבשים הדומות בצורתן לקוביה, ששימשו כקוביות משחק ופולחן. על עשרות מהן נחרתו שמות של אלים ואלות, בהן אפרודיטה וניקה

קוביות משחק מאגיות מהתקופה ההלניסטית שנמצאו בבית גוברין/צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

אוסף נדיר של אסטרגלים - עצמות למשחק ולניבוי עתידות מהתקופה ההלניסטית (לפני 2,300 שנה) התגלה על ידי חופר האתר, ד"ר איאן שטרן בגן לאומי מרשה-בית גוברין שבשפלת יהודה. מקורו של האוסף, שהתגלה בתחילת שנות ה-2000, בחללים התת-קרקעיים המצויים מתחת לעיר הקדומה מרשה.

מדובר ב-530 פריטים - עצמות קרסול של עזים וכבשים הדומות בצורתן לקוביה, שנועדו לשמש כקוביות משחק ופולחן בידי נשים וילדים. חלק מהקוביות שויפו, חוררו, ונמזגה לתוכן עופרת, וזאת לצורך הטלתן בצורה מיטבית.

עשרות מהעצמות נשאו כתובות ביוונית: על חלק מהן נחרתו שמות של אלים ואלות הקשורים למשאלות לב של חיי היום-יום בעת העתיקה. בין השאר, נחרתו שמות האלים אפרודיטה, אלת הפריון האהבה והיופי, האל ארוס - אל האהבה, האל הרמס, האלה הרה והאלה ניקה - אלת הניצחון. על חלק אחר של עצמות באוסף נכתבו הוראות משחק, או תפקידים במשחק, כגון: "שודד", "עצור", "נשרפת", ועוד.

ד"ר לי פרי גל עם קוביות משחק מאגיות מהתקופה ההלניסטית שנמצאו בבית גוברין. יולי שוורץ, רשות העתיקות
ד"ר לי פרי-גל מציכה את קוביות המשחק המאגיות שנמצאו בבית גוברין/רשות העתיקות, יולי שוורץ
קוביות משחק מאגיות מהתקופה ההלניסטית שנמצאו בבית גוברין. יולי שוורץ, רשות העתיקות
על חלק מהן נחרתו שמות של אלים ואלות. קוביות המשחק הקדומות/רשות העתיקות, יולי שוורץ
קוביות משחק מאגיות מהתקופה ההלניסטית שנמצאו בבית גוברין. רועי שפיר, אוניברסיטת חיפה, רשות העתיקות
הקוביות נושאות שמות אלים והוראות משחק/רשות העתיקות, רועי שפיר, אוניברסיטת חיפה

"האוסף מעיד שבני האדם חיפשו תשובות בכישופים ובעולמות הנסתר"

לדברי ד"ר לי פרי-גל, ארכיאוזואולוגית רשות העתיקות ועמיתת מחקר באוניברסיטת חיפה, "אוסף האסטרגלים ממרשה הינו נדיר ומיוחד בכמות ובאיכות החריתות שעל העצמות. האוסף מעיד על כך שממש כמו היום, בעת מצוקה, בני האדם חיפשו תשובות בגורמים חיצוניים, בכישופים ובעולמות הנסתר. בימי קדם, אנשים - ובפרט נשים, התמודדו עם סביבה של חוסר ודאות, מוות בילודה ובעיות בריאות, ולכן ניסו להגן על עצמם בעזרת מאגיה. בנוסף ידוע, כי קוביות אלה שימשו גם למשחק; מעניין לציין, כי בעולם מוכרות דוגמאות של קבורת ילדים עם קוביות משחק מסוג זה. הקוביות, שהיו חפץ משחק משמעותי, נועדו לעבור עם הילדים לעולם הבא ולשמש אותם שם". פרי גל מוסיפה, כי "מאחר שהאסטרגלים סימלו מזל, נהגו גם להטמין אותם במפתן הבית, בתקווה שאלה יביאו ברכה".

מעניין לדעת, כי חלק גדול מעצמות אלה נמצאו לצד אוסטרקונים (כתובות שנחרתו או נכתבו בדיו על חרס) בארמית, שנשאו 'נוסחת כישוף/תנאי'; 'אם תעשה כך, יקרה לך דבר כזה'. דבר זה מחזק את המסקנה שהאסטרגלים שימשו במקרים רבים בטקס הניבוי המאגי, ולא למשחק.

קוביות משחק מאגיות מהתקופה ההלניסטית שנמצאו בבית גוברין. יולי שוורץ, רשות העתיקות
"הקוביות נועדו לעבור עם הילדים לעולם הבא ולשמש אותם שם"/רשות העתיקות, יולי שוורץ
קוביות משחק מאגיות (אסטרגלים) מהתקופה ההלניסטית שנמצאו בבית גוברין. ד"ר איאן שטרן, רשות העתיקות
עשרות מהאסטרגלים שנמצאו ליד מזבח שהתגלה באתר מרשה/רשות העתיקות, ד"ר איאן שטרן

"מרשה - אחד מכורי ההיתוך של דרום הלבנט"

לדברי ד"ר פרי גל, "מרשה היתה אחד מכורי ההיתוך של דרום הלבנט. חיו בה תרבויות שונות בשכנות ובכפיפות לשלטון ההלניסטי. גרו בה אדומים, פיניקים, נבטים ויהודים, והתרבויות השפיעו זו על זו".

לדברי מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, "המחקר המרתק שופך אור על אורחות החיים בעולם העתיק, ומזכיר לכולנו שאנשים הם אנשים; הם חולמים, הם מקווים, ולמרות כל קשיי היום-יום, גם עוסקים בפנאי ובהנאה".

האוסף הנדיר, אשר פורסם לאחרונה במגזין המדעי הבריטי LEVANT, נחקר בשנים האחרונות בידי ד"ר לי פרי גל מרשות העתיקות, פרופ' עדי ארליך מהמכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן באוניברסיטת חיפה, ד"ר אבנר אקר מהמחלקה ללימודי א"י וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן, וד"ר איאן שטרן מהמכון למקרא ולעתיקות ע"ש נלסון גליק בהיברו יוניון קולג'.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully