פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   כ-1,000 חותמות מכתבים מלפני 2,000 שנה נמצאו בבית גוברין

   ארכיון קדום ונדיר ובו למעלה מ-1,000 בולות (חותמות) ששימשו לחתימת מכתבים נמצאו בגן לאומי בית גוברין-מרשה. על הבולות מהתקופה ההלניסטית מופיעות דמויות של אלים יווניים כמו אתנה, אפולו ואפרודיטה, חיות, קרני שפע ועוד

   כ-1,000 חותמות מכתבים מלפני 2,000 שנה נמצאו בבית גוברין

   תגלית נדירה ומרתקת בתל מרשה מעוררת את דמיונם של הארכיאולוגים: המדובר בעדות לארכיון, השני מסוגו שהתגלה בארץ, המתוארך לתקופה ההלניסטית. הארכיון התגלה במסגרת חפירות ארכיאולוגיות שמתבצעות בגן הלאומי בית גוברין-מרשה בניהולו של ד"ר איאן שטרן, מהסמינרים הארכיאולוגיים וההיברו יוניון קולג' בהיתר של רשות הטבע והגנים וברישיון רשות העתיקות.

   במהלך חפירות שנעשו בחדר צדדי במערה תת קרקעית, נחשפו על פני הקרקע 1,020 בולות עשויות טין מהמאה ה-3 וה-2 לפני הספירה. הבולות העתיקות שימשו בתקופות קדומות לחתימת מכתבים ומגילות: אם הגיע מכתב כשהבולה שלו שבורה, הרי שהוא נפתח לפני שהגיע לנמען. הבולות, שעל חלקן דמויות, קשרו מכתבים ומגילות שנכתבו על גבי ניירות פפירוס קדומים, שלמרבה הצער, לא שרדו את 2,200  השנים, ורק הבולות נותרו כדי לספר את סיפור הארכיון.

   ד"ר דונלד צבי אריאל מרשות העתיקות, אחד המומחים הגדולים בעולם לבולות, בחן קבוצה של 300 בולות ומצא כי על טביעות החותם דמויות של אלים יווניים כמו אתנה, אפולו ואפרודיטה, כמו גם קרני שפע, סצנות ארוטיות, חיות ועוד. על פי הערכותיו, "ממצא ארכיאולוגי זה של למעלה מ-1,000 בולות מעיד על ארכיון מסמכים קדום פרטי וגדול שהיה במקום והיה שייך, אולי, לבעל אחוזה אמיד. נראה כי הארכיון ננטש בפתאומיות ועובדה זו מעניינת במיוחד על רקע אירועי התקופה המוכרים מהכתובים, במהלכם כבש יוחנן הורקנוס החשמונאי את האדומים שגרו בחבל ארץ זה, וכפה עליהם להתגייר".

   בולות חותמות עתיקות מלפני 2,200 שנה נמצאו בגן לאומי בית גוברין תל מרשה (מערכת וואלה! NEWS , אסף שטרן)
   הארכיון מתוארך לתקופה ההלניסטית. אחת הבולות העתיקות שנמצאו בבית גוברין-מרשה (צילום: אסף שטרן)
   בולות חותמות עתיקות מלפני 2,200 שנה נמצאו בגן לאומי בית גוברין תל מרשה (מערכת וואלה! NEWS , אסף שטרן)
   החדר במערה התת-קרקעית שבו נמצאו הבולות (צילום: אסף שטרן)

   המקור העשיר ביותר ללימוד על ארץ ישראל ההלניסטית

   מרשה נחפרה לראשונה על ידי בליס ומקליסטר בשנת 1900 לספירה מטעם הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל. בשנים 2000-1988 נחפר האתר על ידי פרופ' עמוס קלונר מטעם רשות העתיקות ואוניברסיטת בר אילן. מאז שנת 2000 נחפרות המערות על ידי משלחת מרשה, בניהול ד"ר איאן שטרן וברני אלפרט מהסמינרים הארכיאולוגיים וההיברו יוניון קולג', בתיאום עם רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים.

   מרשה העתיקה, שהינה כיום חלק מגן לאומי בית גוברין-מרשה, היא המקור העשיר ביותר עבור החוקרים ללימוד העולם הרב תרבותי של ארץ ישראל ההלניסטית. לדברי ד"ר איאן שטרן, מנהל החפירה "ממצא זה מצטרף לממצאים מרתקים נוספים שהתגלו במרשה מהתקופה שבה העיר הייתה צומת דרכים מרכזית ומסחרית. חקר הבולות, והדמויות השונות המופיעות עליהן, יכול לספק מידע משמעותי ועצום על החיים ועל התרבות בתקופה זו בארץ".

   בולות חותמות עתיקות מלפני 2,200 שנה נמצאו בגן לאומי בית גוברין תל מרשה (מערכת וואלה! NEWS , אסף שטרן)
   אחת הדמויות של אלי יוון על בולה מבית גוברין (צילום: אסף שטרן)