אוקיינוס חדש נולד: האוקיינוס הדרומי שליד יבשת אנטארקטיקה

לאחר שנים של דיונים ומחלוקות, הוכרז אוקיינוס חדש: האוקיינוס הדרומי, החמישי במספר. הוא מקיף את יבשת אנטארקטיקה וחיים בו אלפי מינים של יצורים ימיים שאינם מצויים בשום אוקיינוס אחר בכדור הארץ

איל שפירא
17/06/2021
אנטארקטיקה (Antarctica- A Year on Ice Teaser Trailer)

לאחר שנים רבות של דיונים, מחלוקות ועיכובים, הוכרז אוקיינוס חדש בכדור הארץ: האוקיינוס הדרומי, שמהווה את האוקיינוס החמישי במספר. בכך הוא מצטרף לאוקיינוס האטלנטי, האוקיינוס השקט, האוקיינוס ההודי ואוקיינוס הקרח הצפוני.

אתר Live Science מדווח כי הארגון שהכריז על האוקיינוס הדרומי הוא נשיונל ג'יאוגרפיק סוסייטי. אוקיינוס זה מקיף את יבשת אנטארקטיקה, ולמעשה הדיונים באשר להגדרתו כאוקיינוס נפרד, החלו כבר לפני קרוב ל-100 שנים. מדענים וחוקרים התייחסו אליו כאל אוקיינוס מזה זמן רב, אך לא היתה לו "חותמת" רשמי כאוקיינוס.

סנואו היל בחצי האי האנטארקטי(צילום: ShutterStock, Shutterstock)
האוקיינוס החדש יוכלל מעתה במפות כדור הארץ(צילום: ShutterStock, Shutterstock)
פינגווינים באי קוברוויל באנטארקטיקה(צילום: ShutterStock, Shutterstock)

תתכוננו למפות חדשות

ארגון נשיונל ג'יאוגרפיק סוסייטי הכריז על האוקיינוס הדרומי ב-8 ביוני - יום האוקיינוסים העולמי, ומסר כי מעתה הוא יכליל אותו במפות כדור הארץ שהוא מוציא לאור. הארגון החל להוציא לאור מפות כבר בשנת 1915, ובהן נכללו עד כה ארבעה אוקיינוסים.

קרחון צף לאחר שהתנתק באנטארקטיקה, פברואר 2020(צילום: רויטרס)
מפרץ קומונוולת' באנטארקטיקה(צילום: ShutterStock, Shutterstock)

"זה סוג של 'חנוניות' גיאוגרפית"

"האוקיינוס הדרומי הוכר כבר מזמן על ידי מדענים, אך מאחר שמעולם לא היתה על כך הסכמה בינלאומית, לא הגדרנו אותו באופן פורמלי", אומר אלכס טייט, הגיאוגרף הראשי של נשיונל ג'יאוגרפיק סוסייטי. "מבחינה מסוימת, זהו סוג של 'חנוניות' גיאוגרפית".

לדבריו, אחת ההשפעות המרכזיות של ההכרזה תהיה בתחום החינוך, ומעתה תלמידים וסטודנטים יוכלו להיחשף לייחודו של האוקיינוס הדרומי ולחשיבותו על פני כדור הארץ.

עוד בוואלה!

תעלומת אנטארקטיקה: מפה בת 500 שנה משגעת חוקרים ברחבי בעולם

לכתבה המלאה
האוקיינוס הדרומי מצטרף לאוקיינוס האטלנטי, השקט, ההודי ואוקיינוס הקרח הצפוני(צילום: ShutterStock, axily)

האוקיינוס הדרומי אינו מוגדר על ידי יבשות המקיפות אותו

כידוע, אוקיינוס מוגדר כמקווה גדול של מים מלוחים, המפריד בין יבשות. עם זאת, האוקיינוס הדרומי אינו מוגדר על ידי יבשות המקיפות אותו, אלא על ידי "זרם מקיף הקוטב האנטארקטי" (Antarctic Circumpolar Current). מימיו של זרם זה קרים יותר ומלוחים פחות משאר האוקיינוסים בעולם. זרם זה "שואב" את מימיו משלושה אוקיינוסים אחרים (האטלנטי, השקט וההודי), ובשטחו חיים אלפי מינים של יצורים ימיים אנדמיים, שאינם מצויים באוקיינוסים אחרים.

זרם מקיף הקוטב האנטארקטי(צילום: ShutterStock, Shutterstock)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully