תיעוד מלחיץ: דובים ששוחררו לטבע תקפו את בני האדם שחילצו אותם

פעילים למען זכויות בעלי חיים הותקפו בידי דובים חומים סוריים אותם שיחררו לטבע בדהוכ שבעיראק. רגע לאחר שחרורם מהכלובים, הדובים נכנסו לפאניקה והתנפלו על הקהל שנס על נפשו

16/02/2021
דובים ששוחררו לטבע בעיראק תקפו את מי ששיחרר אותם (reuters)

פעילים כורדים למען זכויות בעלי חיים שיחררו שישה דובים חומים סוריים לטבע בדהוכ שבצפון עיראק, אולם במקום להודות להם על כך - אלה התנפלו עליהם. מצד שני, אי אפשר להאשים אותם: הדובים שוחררו מהכלובים בטקס שכלל עשרות משתתפים, כתבים וצלמים, שהגיעו לתעד את המאורע והפחידו את הדובים דווקא ברגע המאושר בחייהם.

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי בטקס שהתקיים בחמישי האחרון ע"י ארגון החילוץ שפועל בשיתוף פעולה אמריקאי-כורדי, הדובים שוחררו אל ביתם החדש בהרי גארה. באירוע, כלובי הפלדה סודרו על קצה קיר, כשאלה מוקפים בקהל גדול של צלמים, מאבטחים חמושים וצופים. רגעים לאחר שהפעילים פתחו את הכלובים, נוצר כאוס במקום. הדובים נכנסו לפאניקה, התנפלו על הצופים המבועתים והבריחו אותם. עד כה לא ברור אם אחד הנוכחים נפצע באירוע, אולם הוא הסתיים דקות ספורות לאחר מכן כשהדובים נרגעו ונדדו לכיוון ההרים המושלגים, סמוך לגבול עירק-טורקיה.

עוד בוואלה!

אמיצה או טיפשה? נתקלה בדוב באמצע הדרך - ועשתה איתו סלפי

לכתבה המלאה
דובים שששוחררו לטבע תקפו את המחלצים שלהם(צילום: רויטרס, Ari Jalal TPX)
דובים שששוחררו לטבע תקפו בני אדם. Ari Jalal TPX, רויטרס
הדובים ככל הנראה נכנסו לפאניקה(צילום: רויטרס, Ari Jalal TPX)

הדוב החום הסורי קיים כיום בטבע רק בטורקיה, בקווקז, בצפון עיראק ובמערב איראן. הוא נמצא בסכנת הכחדה בכל האזורים הללו, והאוכלוסייה מצטמצמת בשל הקטנת שטחי הגידול שלו, ובשל השפעת האדם, בעיקר באמצעות ציד בלתי חוקי. כיום, הסכנה הגדולה הנשקפת לדוב החום הסורי היא בשל לכידת הגורים לשם הבאתם לקרקסים במזרח אירופה.

הדובים, שחלקם חולצו משבי מבתיהם של אנשים, שוחררו כחלק מתכנית להצלתם מהכחדה. על פי מחלקת "שימור הדובים" המקומית, דובים חומים סורים נחשבים לתת-מין הנמצאים בסכנת הכחדה עקב ציד בלתי חוקי ושבי, בעיקר בעיראק. ראש הארגון, בלנד פרבקאני, אמר לסוכנות הידיעות "שאפק": "הדובים הובאו מאזורים בדרום עיראק. חלקם נקנו ואילו אחרים נמסרו אלינו בידי בעליהם".

דובים חומים סורים נמצאים בסכנת הכחדה(צילום: רויטרס, Ari Jalal TPX)
הרגע בו שוחררו הדובים לחופשי(צילום: רויטרס, Ari Jalal TPX)

ארגון החילוץ הציל ושיחרר דובים בשני מקרים נוספים. במקרה שאירע ב-2018 הותקפו עיתונאים בידי שלושה דובים לאחר ששוחררו באותו רכס הרים. בדומה להיום, מר פרבקאני אמר אז כי הדובים ככל הנראה נבהלו כשהוקפו בידי קבוצה גדולה של צופים, כולל צוותי תקשורת. בתקרית זו נפצעו קל שני עיתונאים.

צפו ברגעים המלחיצים:

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully