עוד לפני הבולונז: נחשף הרוטב המסריח שהרומאים אכלו בארץ

הם ידעו לחיות פה הרומאים: בחפירה ארכיאולוגית באזור תעשייה קדום באשקלון, נחשפו גתות לייצור יין ומתקנים עתיקים נדירים להכנת ציר הדגים, שהיה פופולארי ברומא, אך מאוד מסריח. החופרת באתר: "זו תגלית נדירה באזורנו"

16/12/2019
רוטב גארום רומי מציר דגים נחשף באשקלון (צילום: ענת רסיוק ואמיל אלג'ם, רשות העתיקות)

בריכות להכנת רוטב דגים (גֶארום), מהיחידות הידועות במזרח אגן הים התיכון, נחשפו לאחרונה בחפירות רשות העתיקות באשקלון. החפירות חשפו עדויות להעדפות הקולינריות של הרומים והביזנטים שישבו כאן לפני 2000 שנה.

לדברי ד"ר טלי אריקסון גיני מרשות העתיקות, "הרבה לפני הרוטב של הפסטה והפיצה, המטבח של הרומאים הקדומים התבסס על ציר דגים: מקורות היסטוריים מספרים על ייצור רוטב הדגים המיוחד, ששימש תבלין בסיסי למאכלים בתקופה הרומית והביזנטית בכל אגן הים התיכון. מספרים שהצחנה שהיתה כרוכה בהכנתו הרחיקה את אזורי הייצור שלו לשולי היישובים, ואכן, גם במקרה זה, נמצאו המתקנים במרחק של כשני ק"מ מאשקלון העתיקה".

עוד בוואלה!

"ניו יורק של לפני 5,000 שנה": עיר עצומה התגלתה בשרון

לכתבה המלאה
צילום אווירי כללי של האתר באשקלון(צילום: רשות העתיקות, אסף פרץ, רשות העתיקות)
מתקני תעשיית הדגים שנמצאו בחפירה(צילום: רשות העתיקות, אסף פרץ, רשות העתיקות)

"במקום נבנו שלוש גתות וכנסיה מפוארת"

לדברי אריקסון-גיני, "זו תגלית נדירה באזורנו. מוכרים רק מתקנים בודדים מסוג זה במזרח אגן הים התיכון. הכתובים אף מספרים שהיה גארום יהודי כשר. חשיפתו של מתקן כזה באשקלון מעידה על כך שהטעם הרומאי נדד לרחבי האמפריה לא רק בפריטי הלבוש, אלא גם בהרגלי האוכל".

עם השנים ננטש האתר הרומי, אך התנאים הטובים שמציע האזור לגידול ענבים איכותיים ליין נותרו בעינם, ובמאה ה-5 לספירה, בתקופה הביזנטית, החל לפעול במקום מנזר שנראה כי התפרנס מתעשיה זו; במקום נבנו שלוש גתות וכנסיה מפוארת. זו, אמנם לא שרדה, אך פריטים מתוכה, כגון פריטי שיש מעוצבים וחלקי פסיפס מרשימים שעיטרו אותה, נמצאו באתר. לא רחוק מהגתות נחשפו גם שרידי בית יוצר ענק לקנקני חרס, אשר שימשו לשיווק היין. נראה כי היין שווק לייצוא.

עוד בוואלה!

מי היה "המרטיר המהולל"? פסיפס מרהיב נחשף ליד בית שמש

לכתבה המלאה
בית היוצר לקנקני יין באזור התעשייה(צילום: רשות העתיקות, אסף פרץ, רשות העתיקות)
פריטי שיש מכנסיה ביזנטית באזור תעשייה רומי באשקלון. ענת רסיוק, רשות העתיקות, רשות העתיקות
פריטי שיש מהכנסיה הביזנטית(צילום: רשות העתיקות, ענת רסיוק, רשות העתיקות)

נמצאו גם עצמות חמורים וגמלים

לדברי ד"ר אריקסון-גיני, "האתר, ששימש כאזור תעשייה לאורך מספר תקופות, ננטש שוב לאחר הכיבוש המוסלמי במאה ה-7 לספירה, ולאחר מכן התיישבו במקום משפחות נוודים - ככל הנראה באוהלים, ואלה פרקו את חלקי האתר השונים ומכרו את החלקים העתיקים כחומרים לבנייה בעבור כסף". עדויות לפעילות זו נמצאה בבורות האיגום של הגתות אשר הפכו לבורות אשפה, ובהם כמות גדולה של עצמות חיות גדולות, כגון חמורים וגמלים.

החפירה, במימון החברה הכלכלית אשקלון מתקיימת לקראת הקמת פארק אקו-ספורט גדול ובו מתוכננים בריכה מלאכותית, אצטדיון ומתקנים נוספים לרווחת התושבים. בחפירה השתתפו בני גרעין נחל מקיבוץ יד מרדכי ותלמידי בי"ס מקיף ו' באשקלון, ששטח החפירה מצוי ממש מאחוריו.

ביום א', 22.12, נר ראשון של חנוכה, תפתח רשות העתיקות את החפירה לביקור הציבור ללא תשלום בשעות 16:30-12:30. מיקום החפירה: מאחורי בי"ס מקיף ו', אשקלון. פרטים בדף הפייסבוק "רשות העתיקות - לגעת בעבר".

עוד בוואלה!

תושב עראבה מצא פריטים בני 4500 שנה ומסר למדינה; "אמרו שאני פראייר"

לכתבה המלאה
פסיפס ששימש לריצוף הכנסיה העתיקה(צילום: רשות העתיקות, ענת רסיוק)
גתות היין מהתקופה הביזנטית באתר באשקלון(צילום: רשות העתיקות, ענת רסיוק, רשות העתיקות)
העבודות בחפירת אשקלון(צילום: רשות העתיקות, ענת רסיוק, רשות העתיקות)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully