וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מטיילת בצפון מצאה מטבע זהב נדיר ועליו דמות קיסר רומא

מטבע זהב משנת 107 לספירה, שיש לו רק עוד מקביל אחד בעולם הנמצא במוזיאון הבריטי, נמצא על-ידי מטיילת בצפון הארץ ועליו דמות הקיסר אוגוסטוס. אחד החוקרים: "מדובר במטבע נדיר בקנה מידה עולמי"

מערכת וואלה

גילוי מקרי מפתיע של לורי רימון, חברת קיבוץ כפר בלום, שטיילה עם חברים בטבע, חשף מטבע זהב מיוחד מהתקופה הרומית, הנושא את דמות הקיסר אוגוסטוס ושהוטבע על-ידי הקיסר טריאנוס. למטבע הנדיר יש רק עוד מקביל אחד בעולם הנמצא במוזיאון הבריטי.

המטבע משנת 107 לספירה נטבע במסגרת סדרת מטבעות נוסטלגית, שהקדיש טריאנוס לקיסרי רומא שקדמו לו.


החדשות הארכיאולוגיות האחרונות בוואלה! תיירות:
מרגש: טביעת חותם עם שם המלך חזקיהו התגלתה בירושלים
תאווה לעיניים: פסיפס נדיר בן 1,700 שנה התגלה בווילה בלוד
ילד בן 7 חשף פסלון בן 3,400 שנה במהלך טיול בעמק בית שאן


במהלך טיול בגליל המזרחי שנערך לאחרונה, הגיעה קבוצת מטיילים ותיקה, ובה לורי, לאתר עתיקות. לפתע הבחינה לורי בחפץ נוצץ בתוך העשב. כשהרימה אותו הבינה שמדובר במטבע זהב עתיק. מדריכת הקבוצה עירית צוק קובצ'י יצרה קשר עם רשות העתיקות בעזרת ד"ר מוטי אביעם, ארכיאולוג ומורה דרך במכללה האקדמית כנרת, ותוך שעתיים הצטרף נציג רשות העתיקות אל קבוצת המטיילים בשטח.

לורי מסרה לו את הממצא הנדיר, והודתה: "היה לי קשה להיפרד מהמטבע. הרי לא כל יום מוצאים דבר מדהים כזה, אבל אני מקוה שאוכל לראות אותו מוצג במוזיאון בעתיד הקרוב".

מטיילת בצפון מצאה מטבע זהב רומי בן 2,000 שנה. באדיבות רשות העתיקות, מערכת וואלה
סמלי הלגיונות הרומיים לצד שמו של הקיסר טריאנוס/מערכת וואלה, באדיבות רשות העתיקות
מטיילת בצפון מצאה מטבע זהב רומי בן 2,000 שנה. באדיבות רשות העתיקות, מערכת וואלה
דיוקנו של הקיסר "אוגוסטוס האלוהי"/מערכת וואלה, באדיבות רשות העתיקות

הדיוקן של הקיסר "אוגוסטוס האלוהי"

לדברי ד"ר דני שיאון, חוקר מטבעות בכיר ברשות העתיקות, "מדובר במטבע נדיר בקנה מידה עולמי, שנטבע ברומא בשנת 107 לספירה הנוצרית. בצד אחד רואים את הסמלים של הלגיונות הרומיים לצד שמו של השליט טריאנוס, ובצד שני - במקום דיוקנו של הקיסר טריאנוס עצמו, כפי שהיה נהוג ברך כלל, מוצג הדיוקן של הקיסר 'אוגוסטוס האלוהי'. מטבע זה הוא חלק מסדרה שהפיק טריאנוס כמחווה לקיסרים שקדמו לו".

להערכת ד"ר דונלד צבי אריאל, ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות, "ייתכן שמהטבע מצביע על נוכחות של הצבא הרומי באזור לפני כ-2000 שנה - אולי כנגד תומכים גליליים במרד בר כוכבא - ואולם קשה מאוד לקבוע זאת על סמך מטבע בודד. מקורות הסטוריים על התקופה מספרים שלחלק מהחיילים הרומיים שולם, פעם ברבעון, שכר גבוה של שלושה מטבעות זהב לכל משכורת. אלה, היו שווי ערך ל-75 מטבעות כסף. בשל ערכם הכספי הגבוה של המטבעות, החיילים התקשו לערוך קניות בשוק: רבים מהסוחרים סירבו לפרוט אותם". ד"ר אריאל מוסיף, כי "בעוד שמטבעות ברונזה וכסף של הקיסר טריאנוס הם שכיחים בארץ, מטבעות הזהב של טריאנוס נדירים ביותר. עד כה, רק שני מטבעות זהב אחרים של הקיסר נרשמו באוצרות המדינה, אחד - מגבעת שאול ליד ירושלים, והשני - מאזור קריית גת - והפרטים על שניהם שונים מאלה שמופיעים במטבע הנדיר שמצאה לורי".

ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, ציין כי "מדובר בתגלית מרשימה ומפתיעה ביותר. לורי הפגינה אזרחות למופת בכך שמסרה את המטבע החשוב לידי רשות העתיקות. זה לא פשוט, בפרט כשמדובר במטבע זהב מרהיב, אך אני שמח על ההבנה שעתיקות הארץ שייכות לציבור כולו. אני מאמין שבקרוב, בזכות לורי, יוכל הציבור ליהנות מהממצא הנדיר. חשוב לדעת, שבעת שמוצאים ממצא, חשוב לקרוא לנציגים של רשות העתיקות לשטח בזמן אמת. זאת, על מנת שנוכל למצות את המידע הארכיאולוגי מהאתר". בקרוב תוענק ללורי תעודה הוקרה מרשות העתיקות על אזרחותה הטובה, וקבוצת המטיילים שהיא חברה בה תוזמן לביקור במחסני אוצרות המדינה.

עוד באותו נושא

פסיפס של אלכסנדר הגדול נחשף בבית כנסת בגליל

לכתבה המלאה
מטיילת בצפון מצאה מטבע זהב רומי בן 2,000 שנה. באדיבות רשות העתיקות, מערכת וואלה
הזהב הוא מתכת אצילה, ולכן המטבע השתמר במצב מצוין, ממש "כמו חדש"/מערכת וואלה, באדיבות רשות העתיקות
מטיילת בצפון מצאה מטבע זהב רומי בן 2,000 שנה. באדיבות רשות העתיקות, מערכת וואלה
לורי רימון עם המטבע/מערכת וואלה, באדיבות רשות העתיקות
מטיילת בצפון מצאה מטבע זהב רומי בן 2,000 שנה. באדיבות רשות העתיקות, מערכת וואלה
ניר דיסטלפלד מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות בוחן את הממצא הנדיר/מערכת וואלה, באדיבות רשות העתיקות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully