ילד בן 7 חשף פסלון בן 3,400 שנה במהלך טיול בעמק בית שאן

אורי גרינהוט בן ה-7 יצא לטייל עם חברים בבקעת בית שאן. הם טיפסו על תל ארכיאולוגי ולפתע נתקל אורי באבן שכוסתה אדמה וזזה הצידה. התברר שמדובר בפסלון (צלמית) חרס של אשה עירומה, המתוארך למאה ה-15 לפנה"ס. תעודת הוקרה הוענקה לו מרשות העתיקות

"אופיינית לתרבות הכנענית של המאות 15 עד 13 לפני הספירה". הצלמית בת ה-3,400 השנים (צילום: קלרה עמית, האדיבות רשות העתיקות)

פסלון בן 3,400 נחשף לאחרונה על-ידי ילד בן 7 במהלך טיול. אורי גרינהוט בן ה-7, מהיישוב תל תאומים שבבקעת בית שאן, יצא בתחילת השבוע לטיול עם חברים, כשהם מלווים באביו של אחד הילדים. כשטיפסו על התל הארכיאולוגי תל רחוב, נתקל אורי באבן שזזה הצידה, ולפתע ראה דמות מכוסה אדמה. אורי שפשף את הבוץ שהיה דבוק לחפץ, וכך גילה את פסלון (צלמית) החרס.


החדשות הארכיאולוגיות האחרונות בוואלה! תיירות:
ראש פסלון מימי בית ראשון התגלה ע"י ילד בבית שמש
נמצאה מצודת אנטיוכוס ששלטה על בית המקדש לפני כ-2,000 שנה
תאווה לעיניים: פסיפס נדיר בן 1,700 שנה התגלה בווילה בלוד


מוריה גרינהוט, אימו של אורי, מספרת ש"אורי חזר הביתה עם הפסלון המרשים, וההתרגשות היתה גדולה. הסברנו לו שמדובר בחפץ עתיק ושרשות העתיקות שומרת על הממצאים עבור כלל הציבור".

משפחת גרינהוט מסרה את הממצא לידי רשות העתיקות, ונציגי הרשות הגיעו לבית הספר היסודי שקד שבקיבוץ שדה אליהו, על מנת להעניק לאורי תעודת הוקרה על אזרחותו הטובה ולספר את הידוע על הפסלון. אסתר לדל, מחנכת הכיתה סיפרה ש"המעמד היה מדהים! הארכיאולוגים נכנסו לכיתה במהלך שיעור תורה, ובדיוק למדנו שרחל גנבה את התרפים של לבן אביה (בראשית פרק ל"א). הסברתי שהתרפים היו פסלים ששימשו בפולחן עבודה זרה, ופתאום, אני קולטת שהנה, אותם תרפים, ממש בתוך הכיתה!"

עוד באותו נושא

פסלון שיש עתיק בצורת דולפין התגלה בנגב

לכתבה המלאה
אורי גרינהוט והפסלון שמצא בתל רחוב (צילום: מיקי פלג, באדיבות רשות העתיקות)
תעודת הוקרה הוענקה למוצא הישר. אורי גרינהוט והצלמית (צילום: מוריה גרינהוט)

אשה בשר ודם או אלת פריון?

צלמית החרס היא דמות של אשה עומדת עירומה, שהוכנה על ידי לחיצת טין רך אל תוך תבנית.

עמיחי מזר, פרופסור אמריטוס מהאוניברסיטה העברית וראש משלחת החפירות הארכיאולוגיות לתל רחוב, בחן את הצלמית וציין כי היא "אופיינית לתרבות הכנענית של המאות 15 עד 13 לפני הספירה. יש חוקרים שמאמינים שהדמות המתוארת כאן היא אשה בשר ודם, ואחרים רואים בה את אלת הפריון עשתורת, המוכרת ממקורות כנעניים ומהתנ"ך.

"קיימת סבירות גבוהה שהמונח 'תרפים' שמוזכר במקרא, אכן מתייחס לצלמיות מהסוג הזה". מזר מוסיף, כי "נראה שהצלמית היתה שייכת לאחד מתושבי העיר רחוב, אשר היתה כפופה אז לשלטון המרכזי של פרעוני מצרים".

עוד באותו נושא

תגלית המאה? 90% שהתגלה קברה של המלכה הפרעונית נפרטיטי

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully