ראש פסלון מימי בית ראשון התגלה ע"י ילד בבית שמש

משפחה שטיילה בסופ"ש האחרון בתל בית שמש שבשפלה, נדהמה לגלות שהבן הצעיר, איתי בן ה-8, הרים חפץ מהאדמה והתברר שמדובר בראש פסלון של אלת פריון מהמאה ה-8 לפנה"ס. לילד, שכבר חולם להיות אינדיאנה ג'ונס, הוענקה תעודת הוקרה מרשות העתיקות

מתוארך לימי בית ראשון. ראש פסלון אלת הפריון שמצא איתי (צילום: אלכסנדר גליק, באדיבות רשות העתיקות)

בסוף השבוע האחרון טיילה משפחת הלפרין מפרדסיה בתל בית שמש, כאשר לפתע הרים הבן הצעיר במשפחה, איתי בן השמונה, חפץ עגול מהאדמה. כאשר בחן את החפץ, העשוי חרס, הופתע לראות כי מדובר בראש פסלון.

המשפחה מיהרה לדווח על הממצא המעניין לרשות העתיקות. במפגש עם אלכסנדר גליק, ארכיאולוג נפת עמק חפר והשרון, הסתבר לאיתי שמצא ממצא בעל משמעות היסטורית גדולה. איתי סיפר כי לאחרונה ראה סרט על אינדיאנה ג'ונס וגמל בליבו להיות כזה כשיגדל; מציאת הפסלון היא מבחינתו בגדר הגשמת חלום.

אלכסנדר שיבח את איתי על אזרחותו הטובה במסירת הממצא, והסביר שחשוב לקרוא לארכיאולוגים בעוד הממצא בשטח, על מנת שיוכלו להפיק את המידע הארכיאולוגי מהממצא בצורה הטובה ביותר. רשות העתיקות תעניק לאיתי תעודת הוקרה וכיתתו תוזמן לחפור חפירה ארכיאולוגית יחד עם רשות העתיקות, ולסיור באוצרות המדינה.

עוד באותו נושא

תאווה לעיניים: פסיפס נדיר בן 1,700 שנה התגלה בווילה בלוד

לכתבה המלאה
בסך הכל הרים משהו מהרצפה ראש פסלון אלת הפריון שמצא איתי (צילום: אלכסנדר גליק, באדיבות רשות העתיקות)

"צלמיות נשים עירומות היו נפוצות בבתי התושבים"

אלון דה גרוט, מומחה רשות העתיקות לתקופת הברזל, זיהה את הממצא כראש פסלון של אלת פריון. לדבריו, "צלמיות כאלו, בדמותן של נשים עירומות המסמלות פריון, היו נפוצות בבתיהם של תושבי ממלכת יהודה מהמאה ה-8 לפני הספירה ועד לחורבנה של הממלכה על ידי הבבלים בימי צדקיהו (שנת 586 לפנה"ס). דה גרוט הוסיף, ש"הצלמיות הללו משמשות במחקר כפריט מזהה של אזור השליטה של ממלכת יהודה".

לדברי אנה אייריך, ארכיאולוגית ברשות העתיקות, "לא במקרה נמצא פסלון כזה בפסגת תל בית שמש, ליד רובע מגורים מתקופת בית ראשון. בית שמש מוזכרת במקרא כעיר בנחלת שבט יהודה. מדי קיץ נערכות בתל חפירות מטעם אוניברסיטת תל אביב, בניהולם של צבי לדרמן ושלמה בונימוביץ. מחפירות אלה עולה, כי בתקופת בית ראשון התקיימה במקום עיר גדולה, שהייתה מרכז תעשייתי-מסחרי אזורי. העיר הייתה מוקפת בחומה שהקיפה מבני מגורים רבים ונחשפו בה גם מבנים ציבוריים, מחסנים ומפעל מים מרהיב. ב-701 לפנה"ס החריב המלך האשורי סנחריב את בית שמש, וההרס הסופי של המקום נעשה בשנת 586 לפנה"ס, בידי נבוכדנצר מלך בבל".

עוד באותו נושא

נמצאה מצודת אנטיוכוס ששלטה על בית המקדש לפני כ-2,000 שנה

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully