וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תגלית נדירה: הספינה הקדומה בעולם התגלתה בים העמוק של ישראל

עודכן לאחרונה: 20.6.2024 / 8:50

מטען ספינה מלפני יותר מ-3,300 שנה ובו מאות קנקנים שלמים, נחשף במרחק של כ-90 ק"מ מהחוף של ישראל ובעומק של כ-1.8 ק"מ בקרקעית הים. זוהי הספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק

קנקנים שהתגלו בספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
קנקנים שהתגלו בספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

תגלית עולמית: מטען ספינה מלפני יותר מ-3,300 שנה, ובו מאות קנקנים שלמים, נחשף בעומק של כ-1.8 ק"מ בקרקעית הים התיכון. מטען הספינה התגלה במהלך סקר סביבתי שגרתי שביצעה חברת הפקת הגז הטבעי אנרג'יאן, המפעילה בישראל את מאגרי הגז "כריש, "תנין" ו"קטלן", זוהה על ידי רשות העתיקות כמטען גדול של קנקני אגירה כנעניים, המתוארך לתקופת הברונזה. זוהי הספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק.

לדברי יעקב שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, "נראה שהספינה נטרפה כתוצאה ממצוקה שנקלעה אליה בסערה ימית, או אולי באירוע של היתקלות עם פיראטים - תופעה שידועה מתקופת הברונזה המאוחרת. זוהי הספינה הטרופה הראשונה והקדומה ביותר שהתגלתה עד היום בים העמוק במזרח הים התיכון, במרחק של כ-90 ק"מ מקו החוף. מדובר בסנסציה ברמה עולמית: התגלית מלמדת על יכולות ניווט מרשימות של הקדמונים - כאלה שאפשרו את חציית הים התיכון ללא כל קשר עין אל החוף - שכן ממרחק זה רואים רק קו אופק מסביב. סביר להניח, שהניווט נעשה באמצעות גרמי השמים - בעזרת חישוב זוויות השמש והכוכבים".

קנקנים שהתגלו בספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
מאות קנקנים שלמים בני 3300 שנה נחשפו במרחק של כ-90 ק"מ מקו החוף/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
קנקנים שהתגלו בספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק. חברת אנרגי'אן, רשות העתיקות
"מסקירת הרובוט, נראה שמדובר בספינה טרופה באורך 14-12 מטר, שנשאה מאות קנקנים/רשות העתיקות, חברת אנרגי'אן
ספינת אנרג'יאן סטאר. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
הרובוט שבאמצעותו התגלה מטען הספינה הנדיר/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

"זיהינו מראה לא שגרתי"

"כחלק מהפעילות השוטפת שלנו לגילוי והפקה של גז טבעי בים העמוק, אנו עורכים סקרים לבחינת פרמטרים סביבתיים שונים, תוך שימוש ברובוט תת-ימי מתקדם, שסוקר את קרקעית הים", אומרת ד"ר קרנית בכרטן, ראש צוות סביבה באנרג'יאן. "באחד הסקרים שנערכו לפני כשנה, זיהינו מראה לא שגרתי של מה שהיה נדמה כמקבץ גדול של כדים שנחו על פני הקרקעית. אנו נמצאים בקשר שוטף עם רשות העתיקות, וכאשר שלחנו אליהם את התמונות התברר שמדובר בתגלית מרעישה, יותר ממה שכל אחד מאיתנו היה יכול לדמיין".

לאור חשיבות התגלית נרתמה חברת אנרג'יאן למשימה, וצוות מטעם החברה יצא יחד עם ארכיאולוגים מרשות העתיקות לסקור את האתר על גבי האונייה "אנרג'יאן סטאר", המצוידת באמצעים טכנולוגיים לביצוע עבודות בעומקים אלו. החברה תכננה הליך עבודה מורכב וייחודי שנוהל על ידי מומחים מטעמה לפעילות בים העמוק, ואף בנתה את כלי העזר שיאפשרו הוצאה של הממצאים בשלמותם תוך סיכון מינימלי למכלול כולו.

"מסקירת האתר ומיפויו באמצעות הרובוט, היה ברור כי מדובר בספינה טרופה באורך של 14-12 מטר, שנשאה בתוכה מאות קנקנים שרק חלקם נראו על פני השטח. נראה כי בקרקעית הבוצית קבורה גם שכבה שנייה של קנקנים, וככל הנראה חלקים מגוף העץ של הספינה קבורים עמוק בתוך הבוץ". אומר שרביט.

קנקנים שהתגלו בספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
"נראה שהספינה נטרפה ממצוקה של סערה ימית". הקנקנים שנמשו מים/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
קנקנים שהתגלו בספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק. חברת אנרגי'אן, רשות העתיקות
קנקנים שהתגלו בספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק/רשות העתיקות, חברת אנרגי'אן
חדר הבקרה של הספינה. הקנקנים הוצאו בשלמותם ממעמקי הים במבצע מורכב של חברת אנרג'יאן. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
חדר הבקרה של הספינה. הקנקנים הוצאו בשלמותם ממעמקי הים במבצע מורכב של חברת אנרג'יאן/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

"הספינה שהתגלתה משנה את ההבנה של אופן ההפלגה בעולם העתיק"

לאורך יומיים של הפלגה, נמשו מהעומק לצרכי מחקר על ידי צוות המומחים של אנרג'יאן, שני קנקנים שלמים משתי נקודות מצדי המטען במטרה לצמצם ככל הניתן את ההפרעה באתר.

"קנקנים מסחריים כמו אלה שזוהו במטען הספינה, שימשו ככלי קיבול המותאם לטלטול ולשינוע סחורת זולה ורבת כמות, ובדרך כלל הכילו שמן, יין ומוצרי חקלאות אחרים כגון פירות. גילויים של קנקנים בכמות כה גדולה במטען ספינה אחת, מעיד על קשרי מסחר ימיים בכמויות משמעותיות מארץ מוצאם, לארצות המזרח הקדום שלחופי הים התיכון", אומר שרביט, ומוסיף: "זו תגלית סנסציונית: במזרח התיכון מוכרים רק עוד שני מכלולי ספינות מתקופת הברונזה - הספינה מכיף גלדוניה והספינה מאולו בורון שתיהן התגלו בסמוך לחופי טורקיה. אלא שבשני המקרים האלו, הספינות נמצאו בקרבת החוף, בעומקים המאפשרים צלילת מכשירים. דבר זה, הביא להנחה הרווחת שההפלגה בעת ההיא נעשתה מנמל לנמל, באופן שמאפשר קשר עין עם החוף. הספינה שהתגלתה כעת, משנה את ההבנה של אופן ההפלגה בעולם העתיק: היא הראשונה שהתגלתה עד כה במרחק כה גדול, שאינו מאפשר כל קשר עין עם החוף. יש כאן פוטנציאל ענק למחקר: העומק שבו התגלתה הספינה כה רב, כך שהשתמר כאן מכלול שבו הזמן קפא מלכת ברגע האסון - מטען שלא הופרע על ידי מגע אנושי (צוללים, דיג ועוד) או פעילות של גלים וזרמים כפי שקורה במים הרדודים".

הקדמונים ניווטו בים העמוק כבר לפני 3300 שנה, מבלי לראות את קו החוף. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
הקדמונים ניווטו בים העמוק כבר לפני 3300 שנה, מבלי לראות את קו החוף/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
קנקנים שהתגלו בספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
ד"ר קרנית בכרטן ויעקב שרביט עם הקנקנים הקדומים/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
הקנקנים ותכולתם עברו למחקר במעבדות רשות העתיקות בירושלים. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
הקנקנים ותכולתם עברו למחקר במעבדות רשות העתיקות בירושלים/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

רקע הסטורי נוסף

"כדי לנסות ולהבין את סיפורה של הספינה, יש להבין את ההקשר ההיסטורי שבו היא פעלה, ואת התהליכים שהתרחשו במזרח הים התיכון בתקופת הברונזה, לפני יותר מ-3,200 שנה", אומר יעקב שרביט מרשות העתיקות. "בתקופה זו, קיבל הסחר הבינלאומי תנופה משמעותית, ונוצרות מערכות כלכליות מאורגנות, הכוללות גביית מיסים ופיקוח מלכותי על הכלכלה ועל המסחר.

האיכות הטכנולוגית של כלי השיט השתפרה מאוד, ואפשרה תובלה ימית רבת-נפח, דבר שהביא לעליית מעמדן של עיר הנמל הכנענית גבל, ושל ערי פיניקיה האחרות. מתקופה זו, השתמרו עדויות היסטוריות על מסעות צבאיים ימיים, כדוגמת הטקסט מארמונו של תחותמס השלישי בכרנך, המתאר את מסעו החמישי לסוריה וארץ ישראל.

במסע זה, נתפסו כלי שייט כנעניים עמוסי סחורה. סחורה זו יוצאה בקנקנים, והגיעה הרחק מערבה - אל הים האגאי , כרתים ואל מרכזי השלטון ביוון המיקנית. בסצנה המפורסמת מקברו של קן אמון בתבי, מתוארת פריקת סחורות - כולל קנקנים חתומים מכלי שיט כנעניים.

פריחת הסחר הימי נמשכה גם במחצית השנייה של תקופת הברונזה המאוחרת, על אף התערערות מערכת המסחר היבשתית. בתקופה זו, החל להופיע גורם ימי חדש בקדמת הים התיכון - "גויי הים", אשר עסקו בפעילות פיראטית וגרמו להתערערות קשרי המסחר הימיים של מצרים עם ערי החוף הכנעניות. זאת, עד שבשלהי המאה ה-12 עברו להתיישבות חקלאית בעקבות הירידה בהיקף הסחר הימי. תקופה זו, אם כן, הייתה רצופה במאבקים בין הממלכות השונות, במאבקים עם גלי הגירה, ובכלל - בפיראטים ימיים ששדדו אוניות סוחר. מכאן יש להניח שהספינה נטרפה כתוצאה ממצוקה שנקלעה אליה בסערת ים, או באירוע של פגיעה על ידי פיראטים. תשובות לשאלות אלו יתכן ונמצא בהמשך המחקר - ויתכן והן תשארנה נעלמות עד לביצוע חפירה מסודרת בספינה, באמצעות טכנולוגיות עתידיות".

ספינת אנרג'יאן סטאר. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
ספינת ה"אנרג'יאן סטאר"/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

שאול צמח, מנכ"ל אנרג'יאן ישראל, מתייחס להחלטת החברה להוציא לפועל מבצע כה מורכב לטובת הוצאת ממצאים ארכיאולוגיים מעומק הים: "הקשר עם רשות העתיקות הוא חלק בלתי נפרד מהחיבור של אנרג'יאן אל הקהילה ומייצג את המחויבות שלנו לחברה ולסביבה. במשימה המורכבת הזו הצוותים שלנו הוכיחו מקצועיות יוצאת מגדר הרגיל, ואנו שמחים להיות שותפים לתגלית משמעותית בסדר הגודל הזה".

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "על רקע חשיבות התגלית, החלטנו להציג את הקנקנים הכנעניים שהוצאו מעומק הים ולספר את סיפורה הייחודי של הספינה לציבור, במסגרת פתיחת הקריה הלאומית לארכיאולוגיה ל"סיור טעימות" בקיץ הקרוב".

הרשמה לסיורי טרום הפתיחה של הקריה הלאומית לארכיאולוגיה של א"י, בה יוצגו הממצאים הנדירים לקהל - באתר רשות העתיקות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully