וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מה זה הדבר הזה? צבי עם 6 רגליים, 2 מהן על הגב, תועד בנגב

עודכן לאחרונה: 8.4.2024 / 8:59

מילואימניק שעצר לקפה בנחל הבשור, צילם צבי עם "משהו מוזר על הגב". לאחר בירור הסתבר שזה פולימליה - ריבוי אברים נדיר אך מוכר בבעלי חיים שונים. לצבי שלום ובנחלתו אף מסתובבות 3 צביות ועופרה

חיילי גולני מחלצים צבי בגולן/צילום: סמ"ר רמי מסריי

לצבי יש בעיה? כנראה. לפני כשבועיים הועבר על ידי ניר לייכטר, מילואימניק שעצר לקפה בנחל הבשור, צילום של צבי ארץ-ישראלי עם "משהו מוזר על הגב", לעמיר בלבן, איש החברה להגנת הטבע וצוות עמק הצבאים בירושלים.

מבירור שערך בלבן עם פקח רשות הטבע והגנים, אליאב מסלטי, הסתבר שזהו צבי מוכר בעל זוג רגליים קדמיות שצמחו לצבי מהגב, והוא מיהר לשטח על מנת לנסות ולתעד את התופעה הנדירה. "הצבי, שהתחיל את חייו באזור כיסופים כעופר בשנת 2021, שרד המלטה מורכבת ושרד כפרט צעיר, התמודד עם טורפים רבים שמסכנים עופרים צעירים, התבגר ברווקיה ובבגרותו הצליח לתפוס נחלה מרשימה בשמורת נחל הבשור, אחד המעוזים החשובים שנותרו לצבי הישראלי בנגב המערבי, בעיקר בתקופת המלחמה. בניגוד לציפיות, הצבי בריא, חזק ויש בנחלתו שלוש צביות ועופרה מהסתיו הקודם. הוא נצפה מארח את הנקבות בשדות הקצורים והרגליים הנוספות שעל גבו לא מהוות שום אתגר עבורו", מספר בלבן.

עוד על צבאים בוואלה! תיירות:
לצבי יש בעיה1: תיעוד נדיר של צבי עם קרן שבורה
אנחנו בספק אם ראיתם דבר כזה בחיים: צבי בנגב עם קרניים ירוקות
מבצע צבי: חיילי גולני חילצו צבי שנתקע בגדר תיל ברמת הגולן

צבי עם 6 רגליים בנגב המערבי. ניר לייכטר, תמונות גולשים
החייל עצר לקפה וגילה את הצבי המיוחד הזה/תמונות גולשים, ניר לייכטר
צבי עם 6 רגליים בנגב המערבי. עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
נולד ב-2021 ושרד המלטה לא פשוטה. הצבי בעל זוג רגליים קדמיות שצמחו לו מהגב/החברה להגנת הטבע, עמיר בלבן
צבי עם 6 רגליים בנגב המערבי. עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
בניגוד לציפיות, הצבי בריא, חזק ויש בנחלתו שלוש צביות ועופרה/החברה להגנת הטבע, עמיר בלבן

בחברה להגנת הטבע מוסיפים כי ריבוי אברים (פולימליה) היא תופעה מוכרת אך נדירה מאוד. מדובר בפגם גנטי, ככל הנראה תורשתי. הוא מוכר בבקר, עופות וזוחלים, וזו הפעם הראשונה שהוא מתועד בצבי ישראלי. "צפיתי בו בעודו רואה בשדה קצור ומחכה לנקבות", מוסיף בלבן. "הם היו חששנים מאוד ולא היה ניתן להתקרב, אבל לאט לאט הצלחתי לקצר טווח על מנת לתעד את הצבי המיוחד הזה. הם נעו במעלה השדה, רובצים ונחים בחום העדין של השמש העולה. הצבי הישראלי הוא חיית בר מוגנת על פי חוק, וישראל היא המעוז האחרון של מין זה. האביב הוא שיא עונת המלטות ובשטח יש עופרים קטנים. במידה ונתקלתם בעופר מתחבא בשדה, הוא אינו יתום. בשבועות הראשונים הצביות מחביאות את העופרים מפני טורפים. התרחקו מיד מבלי להשאיר סימני ריח או שאריות כדי למנוע משיכת טורפים שיטרפו את העופר. רוב הסיכויים שהצביה צופה מרחוק ותגיע לטפל בעופר מדי כמה שעות".

צבי עם 6 רגליים בנגב המערבי. עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
ריבוי אברים (פולימליה) היא תופעה מוכרת אך נדירה מאוד/החברה להגנת הטבע, עמיר בלבן
צבי עם 6 רגליים בנגב המערבי. עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
זו הפעם הראשונה שהפגם הגנטי מתועד בצבי ישראלי/החברה להגנת הטבע, עמיר בלבן

רק כ-5,000 צבאים בלבד ממין זה בטבע

מצבו של הצבי הארץ-ישראלי אינו משמח, ועל פי הערכות נותרו רק כ-5,000 צבאים בלבד ממין זה בטבע. הסכנה העיקרית לחיי הצבאים בטבע היא בנייה והרס בתי גידול טבעיים וסלילת כבישים, שקוטעים את אזורי המחייה שלהם ומבודדים אותם מבני מינם. לכן, החברה להגנת הטבע וגופים נוספים נלחמים כדי להציל כל שטח פתוח ומסדרון אקולוגי שעוד נותר ובמקביל, מנסים לטייב את התכנון כך שהפיתוח יכלול מעברים אקולוגיים משמעותיים. "העבודה עוד רבה וגם שטחים המוגדרים כשטחים פתוחים, בפועל חסומים על ידי גדרות, תשתיות ועוד. סכנות נוספות לחיי הצבאים הם ציידים לא חוקיים, שצדים אותם בעיקר לצורך סחר בבשרם, וריבוי קיצוני של כלבים משוטטים ותנים, שטורפים את הצבאים ועופריהם", מוסיף בלבן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully