וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נחשפה מערכת המסתור הגדולה ביותר שהתגלתה עד כה בגליל

עודכן לאחרונה: 18.3.2024 / 8:51

מערכת מסתור תת-קרקעית מימי מרד בר כוכבא נחשפה בחוקוק שליד הכנרת, ומצביעה על ההכנות למקלטים תת-קרקעיים (בדומה לממדי"ם של היום) לקראת פרוץ המרד היהודי כנגד הרומאים בשנת 132 לספירה

מערכת מסתור תת-קרקעית מימי בר כוכבא נמצאה בחוקוק/צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

חפירות ארכיאולוגיות בהשתתפות תלמידים, תושבים וחיילים המתנהלות בחודשים האחרונים בחוקוק שליד הכנרת, מספקות הצצה אל רגעים דרמטיים בתולדות העם היהודי: הכנתם של מקלטים תת-קרקעיים (בדומה לממדי"ם של היום) לקראת פרוץ המרד היהודי כנגד הרומאים בהנהגת בר כוכבא, בשנת 132 לספירה.

מהחפירות עולה, כי כחלק מההכנות של היהודים למאבק בשלטון הרומי, הן במרד הגדול והן במרד בר כוכבא, הסבו תושבי היישוב חוקוק את בורות המים שנחצבו עוד בתקופת בית המקדש השני למערכות מסתור. בנוסף, במצוקתם, הם ביטלו מקווה טהרה, ובמקומו - חצבו מערכת מסתור מסועפת, שאפשרה התניידות בטוחה מתחת לבתים, בתוך מחילות מפותלות, צרות ונמוכות במיוחד. במערכת תת-קרקעית זו, אשר הינה הגדולה והמרשימה שהתגלתה בגליל, כשמונה חללי מסתור, ומחילותיה נפתלות בעלות זוויות של תשעים מעלות (על מנת להקשות על האויב הרומאי החמוש בציוד כבד, במרדף אחר הנמלטים). בחפירות התגלו מאות שברי כלי חרס וזכוכית, טבעת מרשימה במיוחד שעוטרה בגמה (אבן חן שהוצמדה לטבעת אך לא נמצאה) של אישה או נערה שנראה שנשמטה מידה, וממצאים נוספים שמספקים הצצה לרגעים הדרמטיים מהמאה ה-2 לספירה.

מערכת מסתור תת-קרקעית מימי בר כוכבא שנמצאה בחוקוק. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
הממ"ד של אז. מערכת המסתור שנחשפה בחוקוק/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
מערכת מסתור תת-קרקעית מימי בר כוכבא שנמצאה בחוקוק. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
תושבי חוקוק הסבו את בורות המים שנחצבו למערכות מסתור/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
מערכת מסתור תת-קרקעית מימי בר כוכבא שנמצאה בחוקוק. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
עבודת בני ובנות נוער בחפירות בחוקוק/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
טבעת שהתגלתה במערכת המסתור בחוקוק. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
טבעת שהתגלתה במערכת המסתור בחוקוק/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

חוקוק - ישוב יהודי כבר מהתקופה הרומית

הישוב חוקוק מוכר במחקר העת העתיקה כיישוב יהודי כבר מהתקופה הרומית - לפני כ-2000 שנה, ושימש ככזה גם בתקופות מאוחרות יותר; התלמוד הירושלמי והתלמוד הבבלי מזכירים שמות חכמים מהמאות ה-3 וה-4 לספירה שפעלו במקום, כגון ריש לקיש, רבי פנחס ורבי חזקיהו. על ראש הגבעה - בסמוך למערכת המסתור, נחשף בית כנסת המתוארך לתקופה הביזנטית, שבו פסיפסים מפוארים וייחודיים. בית כנסת זה, נחפר מאז 2011 על ידי משלחת מאוניברסיטת צפון קרוליינה בראשות פרופ' ג'ודי מגנס.

מטרת החפירה הארכיאולוגית שיזמה רשות העתיקות בחוקוק, במימון משרד המורשת ובשיתוף פעולה עם המכללה האקדמית צפת וקרן קיימת לישראל, היא לחשוף את ההיסטוריה העשירה של האתר תוך שיתוף דור העתיד בגילוי עברו, ובסוף - להנגיש את האתר לציבור. מערכת המסתור המשוכללת שנחפרת , היא אחד מאתרי המורשת החשובים שיפותחו בגליל, שיחשפו בפני הקהל הרחב את שיטות ההגנה של היהודים בתקופה זו.

עוד בוואלה!

פסיפס של אלכסנדר הגדול נחשף בבית כנסת בגליל

לכתבה המלאה
מערכת מסתור תת-קרקעית מימי בר כוכבא שנמצאה בחוקוק. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
סיפור אופטימי של ישוב יהודי קדום". אורי ברגר במערכת המסתור/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
מערכת מסתור תת-קרקעית מימי בר כוכבא שנמצאה בחוקוק. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
בני נוער עוזרים בעבודות החפירה בחוקוק/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

"הצצה לימי מצוקה קשים בישוב היהודי"

"כחלק מהחזון של רשות העתיקות לחבר את הציבור למורשת שליד ביתו, הפכנו את החפירה במערכת המסתור בחוקוק לחפירה קהילתית", מספרת ד"ר עינת עמבר-ערמון, מנהלת המרכז הארכיאולוגי-חינוכי של רשות העתיקות באזור הצפון. "החפירה משלבת תלמידים ותלמידות ממגמת ארץ ישראל וארכיאולוגיה, סטודנטים מהמכללה האקדמית צפת, מתנדבים ממועדון שוחרי המערות הארץ ישראלי, את תושבי המקום המתנדבים באתר, ואפילו השתתפו בה חיילים מיחידת סמור - יחידת הקומנדו התת-קרקעי של חיל ההנדסה הקרבית בצה"ל, שיישמו את כישוריהם גם למטרה חשובה זו".

"מערכת המסתור מספקת הצצה לימי מצוקה קשים בישוב היהודי בחוקוק עצמה ובגליל בכלל", אומרים מנהלי החפירה, אורי ברגר מרשות העתיקות ופרופ' ינון שבטיאל מהמכללה האקדמית צפת. "אבל הסיפור העולה מהאתר, הוא סיפור אופטימי של ישוב יהודי קדום ששרד תהפוכות היסטוריות ויכול היה להן", הם אומרים. "זהו סיפור על תושבים אשר גם לאחר שחירותם אבדה, ולאחר מרידות קשות, הרי שלבסוף הם הגיחו ממחילות המסתור בהן הסתתרו והקימו בראש התל כפר משגשג, שבמרכזו אחד מבתי הכנסת המפוארים והמרשימים המוכרים באזור, ואפילו בארץ כולה".

מציאת מערכת המסתור המסועפת עשויה לתרום לדיון המחקרי בן עשרות שנים; עד כה, החוקרים היו חלוקים בדעתם בשאלה אם מרד בר כוכבא הגיע גם אל הגליל, או שמא נותר במרכז הארץ. החוקרים פרופ' ינון שבטיאל מהמכללה האקדמית צפת ואורי ברגר מרשות העתיקות מתארכים, על פי ממצאים מגוונים, את חלקיה הפנימיים של מערכת המסתור לימי פרוץ המרד השני, ולתובנה שבחלק מהמתקנים הקדומים שבתוכה היה שימוש גם במהלך המרד הראשון. "לא ברור אם המערכת שימשה למפלט במהלך המרד השני עצמו, אבל בהחלט נראה שהיא הוכנה לקראתו", הם אומרים. "אנחנו מקווים שחפירות נוספות יביאו לפתרון השאלה".

הציבור הרחב מוזמן לקחת חלק בהפנינג ארכיאולוגי באתר חוקוק ובמערכת המסתור. הפעילות תתקיים בימי שישי, ה-29.3 וה-5.4. הפעילות ללא תשלום, ההרשמה חובה, מספר המקומות מוגבל; פרטים והרשמה באתר רשות העתיקות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully