הגיעו לשדוד מטבעות מבית כנסת עתיק בגליל, ונתפסו "על חם"

חשודים מהכפר סאג'ור נצפו על ידי סייר, בעת שחיפשו מטבעות עם גלאי מתכת בבית הכנסת העתיק של חוקוק בגליל התחתון, תוך שהחלו להרוס שכבות קדומות. הסייר הזעיק את רשות העתיקות, שביחד עם מתנדבים תצפתו ולכדו את החשודים

27/12/2018
הרסו שכבות ארכיאולוגיות עבור בצע כסף. שניים מהחשודים באתר הארכיאולוגי בחוקוק(צילום: אתר רשמי, היחידה למניעת שוד רשות העתיקות)

אנשים בארץ הזו עדיין מחבלים בנכסי צאן הברזל שלנו, ועד שכנראה לא תהיה יד קשה של המחוקק בנושא, כמו גם אכיפה קשה ובלתי מתפשרת על העבריינים, נמשיך להפסיד את העבר, ההווה וכמובן את העתיד שלנו.

הפעם היו אלו שני חשודים מהכפר סאג'ור שבגליל העליון, שנצפו ביום שלישי השבוע בתחום בית הכנסת העתיק בחורבת חוקוק שבגליל התחתון, בעת שחיפשו מטבעות עתיקים באמצעות גלאי מתכות, תוך שהחלו להרוס שכבות קדומות.

החשודים נצפו באתר על ידי סייר הקרן הקיימת לישראל, שהזעיק למקום את מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות. בסיוע מתנדבי מג"ב גליל תחתון, הם התקדמו לכיוון חולית השודדים שמנתה שלושה אנשים, ותצפתו עליה בעת שאלה מחפשים מטבעות עתיקים. שניים מהחשודים, בשנות ה-40 לחייהם, נתפסו על חם, וחשוד נוסף נמלט. בכיסי החשודים נמצאו מטבעות עתיקים. בסיור שערכו מפקחי רשות העתיקות במקום נמצאו עשרות גומות שנחפרו אל תוך השכבות הארכיאולוגיות, תוך הסבת נזק בלתי הפיך לאתר. החשודים עוכבו לחקירה בתחנת משטרת טבריה. עם סיום החקירה יועבר התיק להגשת כתבי אישום.

עוד באותו נושא

צפו: משפחה שטיילה ליד מודיעין תפסה שודד עתיקות

לכתבה המלאה
בסיור שערכו הפקחים במקום נמצאו גומות שנחפרו אל תוך השכבות הארכיאולוגיות(צילום: אתר רשמי, היחידה למניעת שוד רשות העתיקות)
אחד החשודים מחפש מטבעות עם גלאי מתכות בבית הכנסת של חוקוק(צילום: אתר רשמי, היחידה למניעת שוד רשות העתיקות)
מטבעות עתיקים שנמצאו בכיסם של החשודים בחוקוק(צילום: אתר רשמי, היחידה למניעת שוד רשות העתיקות)

"השודדים מחסירים לתמיד חלקים מהפאזל ההיסטורי של הארץ"

אתר העתיקות חורבת חוקוק ליד הכנרת מזוהה במחקר עם חוקוק המקראית (יהושע יט, 34). על פי איזכורים במקורות חז"ל, במקום פעלו חכמים יהודיים בתקופת המשנה והתלמוד. המקום היווה מוקד עניין ארכיאולוגי עוד מהמאה ה-19. החל משנת 2011 נערכות בכל קיץ חפירות באתר בניהולה של פרופ' ג'ודי מגנס מאוניברסיטת צפון קרולינה בצ'אפל היל ובסיועה של שועה קיסילביץ מרשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב. בין היתר, נחשף במקום בית כנסת עתיק מהמאה ה-5 לספירה מטיפוס בתי הכנסת הגליליים, כדוגמת בית הכנסת בכפר נחום. בית הכנסת לא ניזוק במהלך השוד.

כפי שפורסם בוואלה! בעבר, מגנס מצאה באתר פסיפס יפהפה שייתכן ומיוחס לדמותו של אלכסנדר הגדול, בעת שנפגש עם כהן או איש דת יהודי.

לדברי ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד עתיקות בצפון הארץ, "האתר של חורבת חוקוק מנוטר באופן קבוע על ידי גורמי האכיפה. תגובה זריזה ומשולבת מנעה פגיעה בשכיות החמדה המרהיבות והחשובות שבאתר. שודדי העתיקות גורמים נזק בלתי הפיך למורשת של כולנו. פגיעה כזו באתר כזו והוצאת מטבעות עתיקים מהקשרם המקורי, מחסירים לתמיד חלקים מהפאזל ההיסטורי של הארץ. רשות העתיקות משקיעה מאמץ רב במניעת שוד העתיקות וביצירת הרתעה. חפירה באתר עתיקות ללא היתר ופגיעה באתר עתיקות מהווה עבירה חמורה שהעונש בגינה בחוק הינו חמש שנות מאסר".

עוד באותו נושא

פסיפס של אלכסנדר הגדול נחשף בבית כנסת בגליל

לכתבה המלאה
חייל מזוקן בלבוש קרב, עטור גלימה סגולה. הדמות המיוחסת לאלכסנדר הגדול בחוקוק(צילום: Jim Haberman)
בפסיפס בחוקוק נמצאו פילים, המיוחסים כמובן לצבא היווני של אלכסנדר(צילום: Jim Haberman)
פסיפס של דיוניסוס, או בכחוס, אל היין התיאטרון היווני עטוי מסכה שנמצא גם הוא בפסיפס באתר(צילום: Jim Haberman)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully