וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קורע לב: שימפנזה בת 53 מהספארי עברה המתת חסד, הלהקה באה להיפרד

12.7.2023 / 10:22

השימפנזה שהגיעה לספארי מגן חיות בהולנד בשנת 1982, עברה הבוקר המתת חסד לאחר שקריש דם שנמצא במוחה עלול להוביל לשבץ מוחי. "אפשרנו לשאר השימפנזים להיפרד בפעם האחרונה", אומרים בספארי

השימפנזה אוגוסטה בספארי/צילום: דוברות הספארי

ביום רביעי האחרון בזמן ארוחת הבוקר ראו המטפלים בספארי ברמת גן כי אוגוסטה, שימפנזה בת 53, לא מגיעה לאכול. היא שכבה על צידה ולא הצליחה להזיז את פלג גופה הימני. ההערכה הראשונית הייתה כי מדובר בשבץ מוחי והווטרינרים פנו אל פרופסור מירב שמיר, נוירולוגית וטרינרית מומחית, שחוות דעתה תמכה בחשד לשבץ.

ביום שישי השכם בבוקר יצא צוות מורחב מהספארי למרפאתו של ד"ר צחי איינזברג, מומחה להדמייה וטרינרית, בסריקה שנערכה לה נראה במוחה ממצא המעיד על אוטם - קריש דם במוח אשר מוביל לשבץ מוחי.

המשמעות של ממצא כזה הוא שמצבה לא ישתפר. אוגוסטה לא תוכל לשחזר את היכולות הדרושות לה כדי לחיות ברווחה, ושיקום ארוך ומייגע בכלל לא רלוונטי עקב גילה המבוגר המשחק תפקיד משמעותי ובשל היותה חיית בר. ועדת העתיקה ביחד עם צוות הוטרינרים הגיעו למסקנה שאין מנוס מלבצע המתת חסד כדי שאוגוסטה שלנו האהובה לא תסבול.

עוד בנושא:
הרגע מחמם הלב כששימפנזה שהייתה כלואה כל חייה רואה את השמיים לראשונה
אחד מתוצרי הלוואי של הקורונה: קופים ברחבי העולם מתמכרים לסיגריות
התיירת רצתה להצטלם עם קוף - והוא הוריד לה את השמלה

השימפנזה אוגוסטה בספארי. דוברות  ספארי,
הערכה הראשונית הייתה כי מדובר בשבץ מוחי. השימפנזה אוגוסטה שמתה הבוקר/דוברות ספארי
השימפנזה אוגוסטה בצעירותה בספארי. דוברות  ספארי,
השימפנזה אוגוסטה בצעירותה. הגיעה בגיל 11 לישראל מהולנד/דוברות ספארי

המטפלים צפו בעיניים דומעות בפרידה קורעת הלב

לפי הספארי, אובדן של חבר בלהקת השימפנזים אינו עניין של מה בכך, שכן, לשימפנזים חיי חברה מורכבים ויכולות קוגנטיביות מרשימות. "כדי להקל את הפרידה מאוגוסטה רצינו לתת לחבריה ללהקה אפשרות להבין את מצבה ולהיפרד ממנה", אומרים בספארי. "היה ברור לנו שעל אף הקושי הלוגיסטי והמורכבות הרבה מבחינתנו יש לאפשר לשימפנזים לסגור מעגל, הרי בלהקה נמצאים גם בני משפחתה של אוגוסטה שנעלמה להם לפתע מבתי הלילה. נותרה ההתלבטות האם לתת להם רק לראות אותה או לבצע פרידה אמיתית - דבר הטומן בחובו סיכונים מסויימים. לאחר מחשבה רבה החלטנו לתת לשימפנזים את הדבר החשוב ביותר עבורם - להיפרד מאוגוסטה בדרכם".

בסוף השבוע אוגוסטה הוחזרה לבתי הלילה של השימפנזים. המטפלים שעקבו אחר המתרחש לא הצליחו להישאר אדישים וצפו בעיניים דומעות בפרידה קורעת הלב. בימים כסדרם כל שימפנז יבנה לעצמו קן מענפים וחציר ויישן בו. אוגוסטה, שהייתה בונה את הקינים הכי מוצלחים, לא יכולה עוד לבנות לעצמה קן והשימפנזים בחרו לשכב לידה על רצפת בתי הלילה. הם ניגשו אליה, בדקו אותה, ניקו אותה והאכילו אותה.

השימפנזה אוגוסטה בבדיקת CT בספארי. דוברות  ספארי,
בסריקה שנערכה לה נראה במוחה ממצא המעיד על אוטם. אוגוסטה בבדיקת CT בספארי/דוברות ספארי

"ליצ'י הזכר השליט, החל לדפוק על החזה שלה"

היום (רביעי) בבוקר נערכה לאוגוסטה המתת החסד בבתי הלילה של השימפנזים, שלא לעיניהם, אך הם שהו בסמוך לה. "לאחר מכן אפשרנו להם להיפרד בפעם האחרונה", אומרים בספארי, "ליצ'י הזכר השליט בחצר שאין לו קשר משפחתי לאוגוסטה החל לדפוק על החזה שלה, ממש כפי שאנחנו בני האדם מבצעים החייאה. משראה שאין תגובה, שושי השימפנזה המנוסה ביותר הרחיקה אותו מאוגוסטה והוא הניח לה. אלה, בתה הצעירה, ניגשה והתיישבה לידה לידה עד שכנראה הבינה את שקרה. אביב, בנה ששנים רבות שלט בחצר בחסותה של אמו, הגיע רק לכמה רגעים ולאחר מכן עזב אותה ולא חזר".

בסופו של דבר לאחר שעה ממושכת בה הייתה התעסקות רבה סביבה, השימפנזים השאירו את גופתה של אוגוסטה בבתי הלילה, ויצאו לחצר. נראה היה כי הם הבינו מה קרה, נפרדו מאוגוסטה שהייתה שם דבר בלהקה לאורך השנים והמשיכו הלאה.

אוגוסטה הגיעה לספארי מגן חיות בהולנד בשנת 1982 בגיל 11 יחד עם זכר שימפנזה בשם אוג. במהלך השנים נולדו לה שישה צאצאים. בספארי מציינים, שהיא הייתה קודם כל אם למופת שטיפלה במסירות מרשימה משולבת בקור רוח בצאצאיה. "היא שייכת לתת המין המערבי של השימפנזים המצוי בסכנת הכחדה חמורה. בשנים האחרונות נלקחו דגימות DNA מנציגי שימפנזים בגני חיות, על מנת לזהות לאיזה תת מין הם משתייכים כדי לסייע לבעלי החיים המופלאים האלו להמשיך להתקיים בטבע", מוסיפים בספארי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully