שיימינג טיסה: התנועה שמתנגדת לטיסות ומגנה על הסביבה

מחקר חדש מצא כי יותר ויותר אנשים מוותרים על טיסות, במטרה לצמצם את ההשפעה הסביבתית על כדור הארץ. גם תנועת ה-Flygskam ("שיימינג טיסה" בשבדית) צוברת תאוצה ו"מקרקעת" נוסעים. עד כמה הדבר ישפיע על רווחי חברות התעופה?

  • טיסות
מערכת וואלה! תיירות
יותר טיסות - יותר פחמן דו-חמצני נפלט ומזיק לכדור שלנו (צילום אילוסטרציה: Shutterstock)

יותר ויותר מטיילים מחליטים לוותר על טיסות, בשל דאגה לסביבה. כך עולה מדוח חדש שמפרסם בימים אלו הבנק השוויצרי UBS. במקביל, הולך וגובר השימוש במושג השבדי Flygskam, שמשמעותו היא "שיימינג טיסה" (Flight Shame), שהפך כבר לתנועה של ממש בשבדיה לפני כשנה והתפשטה לעולם, שדוגל בחוסר-טיסות או בצמצום המוני שלהן, כדי למנוע פליטה של פחמן דו-חמצני (שמתרחשת כשדלק המטוס נשרף) שמזיק לסביבה.

נבחרו הערים הכי ירוקות בעולם; איפה מדורגת תל אביב?

מתוך הדוח של UBS עולה, כי אחד מחמישה מרואיינים מסר כי הפחית את מספר הטיסות שלו בשנה שעברה, בשל ההשפעה של עולם התעופה על האקלים העולמי. כתוצאה מכך - ובמיוחד אם הרעיון ימשיך להתפשט בעולם - הגידול הצפוי במספר הטסים בעתיד עלול להיות קטן ממה שסבורים. למעשה, בדוח מדובר על הפחתה של כמחצית מהמספר הצפוי.

ברשת BBC מדווחים כי הגידול במספר הטסים בעולם עומד על 5-4 אחוזים בשנה, מה שאומר שהמספרים של היום יוכפלו בעוד כ-15 שנים. תחזיות שמגיעות מחברות ייצור מטוסים כגון בואינג ואיירבוס, צופות כי שיעורי הגידול הקבועים הללו יימשכו עד לשנת 2035.

עוד בוואלה! NEWS

שבע דרכים פשוטות לשמור על הסביבה כשאתם טסים לחו"ל

לכתבה המלאה
הגידול במספר הטסים בעולם עומד על 5-4 אחוזים בשנה (צילום: Shutterstock)

פחות מטוסים קטנים, פחות רווח

עם זאת, המחקר שערך הבנק השוויצרי צופה כי קמפיינים רחבי היקף, כמו למשל זה שמאחוריו עומדת בימים אלו תלמידת בית הספר השוודית גרטה תונברג, מביאים את משבר שינוי האקלים אל קדמת הבמה ועשויים לגרום לרבים לשקול מחדש האם לעשות שימוש במטוסים. זאת, במיוחד במדינות אירופה ובארצות הברית.

ואכן, הסקר, שנערך בחודש מאי האחרון וכלל יותר מ-6,000 נשאלים מארצות הברית, גרמניה, צרפת ובריטניה, גילה כי 21 אחוזים מהם הפחיתו את מספר הטיסות שלהם בשל סיבות אלו.

עורכי הסקר צופים כי לאור כל זאת, הגידול במספר הטסים יעלה בכ-1.5 אחוזים בלבד בשנה (כמחצית מהתחזיות של חברת איירבוס, למשל). בארצות הברית, הצפי הוא לירידה מגידול שנתי של 2.1 אחוזים אל גידול של 1.3 אחוזים בלבד.

מספרים אלו עלולים להביא עמם השפעה של ממש על תעשיית התעופה. כך למשל, עלולים שיעורי הגידול המצטמקים להפחית את מספר ההזמנות של מטוסים קטנים יותר, המיועדים לטיסות לטווח קצר ובינוני. מדובר על הפחתה של 110 מטוסים, הן של בואינג והן של איירבוס. עוד צופה הבנק כי בשל כך, רווחיהן של החברות היצרניות יצטמצמו במידה ניכרת.

עוד בוואלה! NEWS

יום כדור הארץ: עד כמה חשוב לכם שהחופשה תהיה ידידותית לסביבה

לכתבה המלאה

ומה איתכם - תסכימו לצמצם טיסות כדי לא לפגוע בכדור שלנו? טקבקו לנו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully