למה שיבואו? ישראל במקום ה-6 בעולם מבחינת יוקר התיירות

הדו"ח הדו-שנתי החדש של הפורום הכלכלי העולמי דירג את ישראל במקום ה-6 בעולם אחרי שווייץ, היקרה בעולם, בריטניה, אוסטרליה, צרפת ונורווגיה, תוך שהיא מקדימה את גרמניה, איטליה, דנמרק, אוסטריה ושבדיה. לידיעת שר התיירות הנכנס

יניב לוי
10/05/2015
צעירים נוסעים באוטובוס. ShutterStock
התיירים לא מרגישים בטוחים כאן - רק במקום ה-99 בעולם(צילום: ShutterStock)

אם לשפוט לפי הדו"ח הדו-שנתי החדש של הפורום הכלכלי העולמי, לשר התיירות החדש שימונה השבוע צפויה הרבה עבודה. המשבר התיירותי הפוקד את ישראל מאז "צוק איתן" נראה כמו תרגיל פשוט בחיבור לעומת מקום 136 מתוך 141 מדינות בעולם במדד תמחור תיירותי, כלומר מחירי הלינות וכניסה לאתרי תיירות ברחבי הארץ.


עוד על מחירי התיירות בישראל:
דו"ח: ישראל במקום ה-4 ביוקר מחירי המלונות בעולם
למה כל כך יקר לנפוש במלונות בארץ?
דו"ח עולמי: המלונות בישראל מהיקרים בעולם


מחירי הלינות בישראל, שכבר רגילים להיות מדורגים במקום גבוה במדדים שונים בעולם, דורגו במקום השישי בעולם אחרי (לפי הסדר): שווייץ, היקרה בעולם, בריטניה, אוסטרליה, צרפת ונורווגיה, תוך שהיא מקדימה את גרמניה, איטליה, דנמרק, אוסטריה ושבדיה.

ישראל דורגה במקום ה-72 בשקלול כלל המדדים שבדר הפורום הכלכלי שכוללים בין היתר את תחומי התשתיות התיירותיות, הסביבה העסקית, בריאות והגיינה, תשתיות אוויריות, תשתיות טכנולוגיות, ביטחון ובטיחות, פתיחות בינלאומית, הון אנושי, משאבים לאומיים ועוד, אלא שמקומה בכל אחד מהם בנפרד לא מעורר מקור לגאווה.

כך, למשל, דורגה תעשיית התיירות הישראלית במקום ה-51 מבין המדינות המעניקות סביבה עסקית תומכת ליזמים בתחום, כאשר לפניה נמצאות מדינות כמו אסטוניה, ארמניה, בוטוסאנה, ירדן ומאורציוס. במקום הראשון, למקרה שתהיתם, נמצאת סינגפור.

עוד באותו נושא

דו"ח עולמי: המלונות בישראל מהיקרים בעולם

לכתבה המלאה
הדו"ח קוטל אותנו גם לגבי מצב התשתיות התיירותיות. מלונות באילת(צילום: ShutterStock)

דירוג נמוך גם במדד איכות התשתיות התיירותיות

אבל מסתבר שלא רק היזמים כאן נתקלים בבעיות ביורוקרטיות ואחרות, גם התיירים שמגיעים לישראל לא ישמחו לגלות שבמדד הביטחון והבטיחות האישית היא מדורגת במקום ה-99 בעולם כאשר לפניה מדינות כמו ירדן, איראן, סיירה ליאונה ותוניס. פינלנד היא המדינה הבטוחה בעולם לתיירים וניגריה המסוכנת בעולם, לפי הדו"ח.

כיאה למדינה שמתפרנסת מתיירות מרפא, דורגה ישראל במקום ה-36 המכובד יחסית בתחום בריאות והגיינה, וגם במדד ההון האנושי שמעניק שירותים לתיירים אפשר לנשום לרווחה במקום ה-39. התואר 'אומת הסטארט-אפ' הצליח להשאיר אותנו על המפה גם במדד התשתיות הטכנולוגיות בתיירות עם המקום ה-32 המחמיא.

אלא שכאן, פחות או יותר נגמרים החיוכים. במדד התעדוף הממשלתי, זוכה תעשיית התיירות הישראלית למקום ה-64 הלא מחמיא, הרבה אחרי מדינות כמו קפריסין, יוון, ירדן ומרוקו. ממשלת מלטה היא ה"תיירותית" ביותר לפי דו"ח הפורום הכלכלי. גם במדד הפתיחות לתיירים אין לנו במה להתגאות מירכתי המקום ה-95 המפוקפק בטבלה העולמית בין סין, מרוקו ולפני לבנון.

הרבה לפני שיתפנה לחנך את הישראלים לפתוח את לבם בפני תיירים מחו"ל, יצטרך שר התיירות להעניק הסברים כיצד דורגה ישראל במקום נמוך כל כך, ה-99 במספר, במדד איכות התשתיות התיירותיות. בינתיים, במשרד התיירות הסבירו בתגובה לדו"ח הפורום הכלכלי העולמי כי תקציב השיווק גדל בשנתיים האחרונות מתוך הכרה בתרומת התיירות למשק וכתוצאה מכך חברות תעופה כמו היינאן, קתאי פסיפיק וחברות תעופה נוספות נערכות לפתיחת קווים לישראל.

ממשרד התיירות נמסר: "אנו פועלים בכיוון השקעות בקהלי יעד חדשים בתחומים כמו תיירות ספורט, מוסיקה וצפרות ואנו משוכנעים כי יהיו לכך תוצאות חיוביות בקרוב. משרד התיירות פועל באופן מתמיד ובשיתוף פעולה עם משרדי ממשלה המחזיקים בתחומים אחרים בדירוג, כמו שיפור התחבורה הציבורית מול משרד התחבורה, כדי לשפר את חוויית התייר".

  • תיירות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully