וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"פתאום ראיתי משהו נוצץ": טבעת זהב בת כ-2300 שנה נחשפה בירושלים

הטבעת מהתקופה ההלניסטית, שעשויה מזהב ומשובצת אבן חן אדומה, היתה כנראה שייכת לילדה בשל קוטרה הקטן. במשך יותר מ-2000 שנה לא הצטברו עליה שיירי חלודה או פגעי זמן אחרים

טבעת הזהב בת 2,300 שנה התגלתה בעיר דוד/צילום ועריכה: עיר דוד

טבעת זהב משובצת אבן חן מהתקופה ההלניסטית הקדומה (לפני 2300 שנים) נתגלתה לאחרונה בחפירות שמנהלות רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים, במימון עמותת אלע"ד.

הטבעת עשויה מזהב ומשובצת אבן חן אדומה, ככל הנראה גארנט. בשל היות הזהב מתכת אצילה, נשתמרה הטבעת במצב מצוין, ובמהלך 2,300 השנים שחלפו מאז היתה בשימוש - לא הצטברו עליה שיירי חלודה או פגעי זמן אחרים.

טבעת הזהב בת 2,300 שנה התגלתה בעיר דוד. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
בשל היות הזהב מתכת אצילה, הטבעת נשתמרה במצב מצוין/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
טבעת הזהב בת 2,300 שנה התגלתה בעיר דוד. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
עשויה מזהב ומשובצת אבן חן אדומה. הטבעת העתיקה/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
חפירת חניון גבעתי בעיר דוד. מאור גנות, עיר דוד, רשות העתיקות
חפירת חניון גבעתי בעיר דוד/רשות העתיקות, מאור גנות, עיר דוד

"מצאתי טבעת, מצאתי טבעת!"

הטבעת המיוחדת התגלתה לאחרונה על ידי תחיה גנגטה, אחת החופרות בעיר דוד, בזמן שסיננה עפר ארכיאולוגי שיצא מתוך החפירה. "סיננתי את העפר במסננת ופתאום ראיתי משהו נוצץ", היא מספרת. "מיד צעקתי: 'מצאתי טבעת, מצאתי טבעת!' בתוך כמה שניות כולם התקהלו מסביבי וההתלהבות היתה גדולה. זה ממצא מרגש שלא מוצאים בכל יום. תמיד רציתי למצוא תכשיט מזהב, ואני שמחה שהחלום שלי התגשם -ממש שבוע לפני שיצאתי לחופשת לידה".

לדברי ד"ר יפתח שלו וריקי זלוט הר-טוב, ממנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "הטבעת קטנה מאוד, והיא מתאימה לזרת של אישה או לאצבע של ילדה או ילד. לפי ד"ר מריון זינדל, הטבעת נוצרה בטכניקת ריקוע של עלי זהב דקים וחתוכים מראש, על גבי בסיס טבעת מתכתית. צורתה אופיינית לאופנה שרווחה בתקופה הפרסית וההלניסטית הקדומה, מסוף המאה ה-4 תחילת המאה ה-3 לפנה"ס והלאה. אז, אנשים החלו להעדיף שיבוצי זהב על פני זהב מעוטר".

פרופ' יובל גדות מאוניברסיטת תל אביב ואפרת בוצר, ממנהלי החפירה, מציינים כי "טבעת הזהב שהתגלתה לאחרונה, מצטרפת לעגיל זהב בדמות חיה בעלת קרניים, ולחרוז זהב מעוטר שהתגלו בשנים האחרונות בעיר דוד, אף הם מתוך שכבות הלניסטיות קדומות". לדבריהם, "הממצאים מחפירות חניון גבעתי מתחילים לצייר תמונה חדשה אודות האופי והמעמד של תושבי ירושלים בתקופה ההלניסטית הקדומה. אם בעבר מצאנו מעט מאד מבנים וממצאים מתקופה זו, ומרבית החוקרים סברו עד עתה שירושלים באותה תקופה היתה עיר קטנה, מוגבלת בשטחה לראש הגבעה הדרומית-מזרחית ('עיר דוד'), ודלה יחסית באמצעיה, הרי שהממצאים החדשים מספרים לנו סיפור חדש: המבנים השונים מתחברים לכדי שכונת מגורים ומעידים על תנופת בניה פרטית וציבורית, ועל התרחבות העיר מערבה. אופי המבנים, וכמובן - תכשיטי הזהב וממצאים נוספים, מלמדים על מצבה הכלכלי הטוב של העיר ומעמד האליטות בה. נראה גם שתושבי העיר היו פתוחים לעולם ההשפעות הסגנוניות ההלניסטיות והאופנה שרווחה באזורים רבים במזרח הים התיכון".

טבעת הזהב בת 2,300 שנה התגלתה בעיר דוד. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
ריקי זלוט הר-טוב, ממנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, באתר/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
טבעת הזהב בת 2,300 שנה התגלתה בעיר דוד. אסף פרי, רשות העתיקות
"תכשיטי הזהב מלמדים על מצבה הכלכלי הטוב של העיר ומעמד האליטות בה"/רשות העתיקות, אסף פרי
טבעת הזהב בת 2,300 שנה התגלתה בעיר דוד. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
ארכיאולוגית רשות העתיקות ריקי זלוט-הר טוב עם הטבעת/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

תכשיטי זהב מוכרים מאד מהעולם ההלניסטי - החל מעלייתו לשלטון של אלכסנדר מוקדון. כיבושיו של זה, תרמו להפצה ולהובלה של חומרים ותוצרים יקרי ערך. לעיתים קרובות, התכשיטים עוטרו בדמויות מהמיתולוגיה או בחיות בעלות משמעות סמלית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully