וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טבעת זהב עתיקה משובצת באבן חושן נחשפה ביבנה

עודכן לאחרונה: 2.11.2021 / 11:19

במסגרת חפירות שמתנהלות לאחרונה באזור יבנה וחשפו את היקב הביזנטי הגדול בעולם - נמצאה גם טבעת מרהיבה, כנראה מהמהאה ה-7 לספירה, ועליה אבן יוקרתית בשם "אמטיסט" (אחלמה") ששימשה גם אחת מ-12 אבני החושן של הכהן הגדול בבית המקדש

טבעת משובצת באבן חצי יקרה נמצאה מיבנה/צילום: אילן נאור, רשות העתיקות

בחפירת הענק שמנהלת רשות העתיקות ביבנה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל ובשיתוף עם עיריית יבנה, לקראת הרחבת העיר, נחשפה לאחרונה טבעת זהב מרהיבה, ובה שיבוץ של אבן בצבע סגול.

בדיקה של הטבעת על ידי ד"ר יותם אשר במעבדה האנליטית ברשות העתיקות, גילתה שהאבן מורכבת ברובה מסיליקה - חומר ממנו מורכבות רבות מאבני החן. בדיקה זו, שללה את האפשרות כי השיבוץ הסגול עשוי זכוכית פשוטה. משקלה של הטבעת 5.11 גרם.

טבעת משובצת באבן חצי יקרה נמצאה מיבנה. דפנה גזית, רשות העתיקות
בטבעת שובצה אבן חצי יקרה הקרויה אמטיסט. הטבעת שנחשפה ביבנה/רשות העתיקות, דפנה גזית
טבעת משובצת באבן חצי יקרה נמצאה מיבנה. אליהו ולדמן, רשות העתיקות
משקלה של הטבעת 5.11 גרם/רשות העתיקות, אליהו ולדמן
טבעת משובצת באבן חצי יקרה נמצאה מיבנה. דפנה גזית, רשות העתיקות
טבעות שכאלה יכלו להיענד על ידי גברים ונשים כאחד/רשות העתיקות, דפנה גזית

הטבעת היקרה נשמטה מהיד, עד שלבסוף נתגלתה

ד"ר אמיר גולני, מומחה לתכשיטים קדומים ברשות העתיקות אשר בחן את הממצא, אמר כי "מי שהחזיק בטבעת היה אדם אמיד, וענידת התכשיט הצביעה על מעמדו ועושרו. טבעות שכאלה יכלו להיענד על ידי גברים ונשים כאחד." גולני מוסיף, כי "בטבעת שובצה אבן חצי יקרה, הקרויה אמטיסט (Amethyst). אבן זו, מוזכרת בתנ"ך כאבן האחלמה - אחת מ-12 אבני החושן אשר שימשו את הכהן הגדול בבית המקדש. לאבן החן הזו נקשרו סגולות רבות, ובהן - מניעת תופעת הלואי של השכרות - החמרמורת (האנגאובר)".
תכונה זו המיוחסת לאבן מעניינת במיוחד, על רקע ההקשר בו נתגלתה הטבעת - אתר שבו פעל יקב יין ענק, הגדול בעולם הידוע מהתקופה הביזנטית.

"האם מי שענד את הטבעת רצה להימנע משיכרון עקב שתיית יין מרובה? את זה כנראה לא נדע", אומר ד"ר אלי הדד, שמנהל את החפירה יחד עם ליאת נדב-זיו וד"ר יוחנן (ג'ון) זליגמן מרשות העתיקות. "בכל זאת, מעניין לדעת, כי הטבעת נמצאה בקרבת היקב, במרחק של כ-150 מטרים, שם נחשפו בחפירות שלנו שרידי מחסן ארוך, ששימש לאחסון קנקני יין (אמפורות). חלק מהקנקנים נמצאו כשהם הפוכים על שפתם, ויתכן שהיה זה מחסן מלאי של קנקנים ריקים לפני שאלה נלקחו לגיתות היין, על מנת למלאם ביין. יתכן שהטבעת המרהיבה הייתה שייכת לבעל המחסן המפואר, למנהל עבודה במקום, או פשוט למבקר או מבקרת שאתרע מזלם, והטבעת היקרה נשמטה מידם, עד שלבסוף נתגלתה על ידינו".

עוד בוואלה!

ביבנה נחשף מפעל יין בן 1500 שנה, הידוע כגדול ביותר בעולם

לכתבה המלאה
טבעת משובצת באבן חצי יקרה נמצאה מיבנה. דפנה גזית, רשות העתיקות
בקרב החוקרים קיימת התלבטות ביחס לתיארוך הטבעת/רשות העתיקות, דפנה גזית
טבעת משובצת באבן חצי יקרה נמצאה מיבנה. אסף פרץ, רשות העתיקות
הטבעת נמצאה לא רחוק ממחסן קנקני היין שבתמונה/רשות העתיקות, אסף פרץ
טבעת משובצת באבן חצי יקרה נמצאה מיבנה. דפנה גזית, רשות העתיקות
המשמרת ילנה קופרשמידט מנקה את טבעת הזהב/רשות העתיקות, דפנה גזית

"יתכן שממצא הטבעת שייך לבן המעמד הגבוה"

בקרב החוקרים קיימת התלבטות ביחס לתיארוך הטבעת. זו, נמצאה בתוך מילוי המתוארך, ככל הנראה, לסוף התקופה הביזנטית - ראשית התקופה האיסלמית הקדומה - המאה 7 לספירה, ואולם יתכן כי הטבעת, בשל יופיה ויוקרתה, "התגלגלה" מיד ליד במשך מאות שנים. טבעות זהב משובצות באבן האחלמה מוכרות בעולם הרומי, ויתכן שממצא הטבעת שייך לבן המעמד הגבוה שחי בעיר כבר במאה ה-3 לספירה.

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "הממצאים הקטנים, היום-יומיים, שמתגלים בחפירות שלנו, מספרים לנו את הסיפורים האנושיים ומחברים אותנו באופן בלתי אמצעי לעבר. מרגש לדמיין את האיש או האישה שהטבעת הייתה שייכת להם, כשהם מתהלכים ממש כאן, במציאות שונה לחלוטין מזו שאנחנו מכירים בעיר יבנה של היום".

רשות העתיקות מזמינה את הציבור לבקר בחפירת מפעל היין העתיק והענק שנחשף ביבנה ביום ו' הקרוב, 5.11, בהרשמה מראש. פרטים בפייסבוק של רשות העתיקות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully