וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המגפה שהשמידה את קיפודי הים באילת, מגיעה לעולם

עודכן לאחרונה: 23.5.2024 / 19:17

בשנה שעברה מגפה מסתורית השמידה את קיפודי הים באילת, ועתה היא התפשטה לאורך הים האדום וגלשה גם לאוקיינוס ההודי ומאיימת על אוכלוסיות הקיפודים בעולם. החוקרים מתריעים: "מדובר במגפה עולמית - חשש מפגיעה בשוניות האלמוגים"

קיפוד ים נזרית ארוכת הקוצים במפרץ אילת/צילום: דוברות אוניברסיטת תל אביב

מחקר המשך של אוניברסיטת תל אביב מגלה, כי המגפה הקטלנית שנחשפה בשנה שעברה ואשר השמידה את קיפודי הים באילת, ועליה כתבנו כאן בוואלה תיירות, התפשטה לאורך הים האדום וגלשה גם לאוקיינוס ההודי. לטענת החוקרים, מה שנדמה היה תחילה כמגפה חמורה אך מקומית, התפשט מהר מאוד למגפה אזורית ומסתמן כעת כמגפה גלובלית.

החוקרים מעריכים כי מאז דצמבר 2022 - המועד שבו התפרצה המגפה - חוסלו מרבית אוכלוסיות קיפודי הים (מהמינים שנפגעים מהמחלה) בים האדום ומספר לא ידוע, שמוערך במאות אלפים, של קיפודי ים בכל העולם. קיפודי הים נחשבים ל"גננים" של שוניות האלמוגים - הם ניזונים על האצות שמתחרות עם האלמוגים ומאיימות עליהם - והשמדתם עלולה לגרום לפגיעה קשה בשוניות האלמוגים ברחבי העולם. החוקרים מציינים כי מאז חשיפת המגפה שונית האלמוגים באילת - שני המינים שהיו עד אז הנפוצים ביותר במפרץ - נעלמו לחלוטין.

קיפוד ים נזרית ארוכת הקוצים במפרץ אילת. דוברות אוניברסיטת תל אביב,
מספר הפרטים המתים מוערך מוערך במאות אלפים. קיפוד ים נזרית ארוכת הקוצים במפרץ אילת/דוברות אוניברסיטת תל אביב

תמותת הקיפודים בקריביים הובילה לקריסת שונית האלמוגים

המחקר נערך בהובלת ד"ר עמרי ברונשטיין מבית הספר לזואולוגיה ומוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט ותלמידות המחקר לחן רוט, גל אביתר, ליסה שמידט ומאי בונומו. בנוסף, צוות שותפים בינלאומי, בהם חוקרים ממדינות האזור ואירופה לקחו חלק במחקר שהקיף אלפי קילומטרים של שוניות אלמוגים. הממצאים המדאיגים פורסמו בכתב העת היוקרתי Current Biology.

כמו כן, במסגרת מחקר ההמשך, צוות החוקרים מאוניברסיטת תל אביב, זיהו בעזרת כלים מולקולריים-גנטיים את הפתוגן שאחראי לתמותה ההמונית של קיפודי הים (מהמין Diadema setosum) בים האדום: פתוגן ריסנית מסוג Scuticociliate. החוקרים מסבירים כי זהו אותו טפיל חד-תאי שנמצא אחראי לתמותה ההמונית של אוכלוסיות קיפודי הים בקריביים לפני כשנתיים ואשר הובילה לקריסת שונית האלמוגים במקום.

כאמור בדצמבר 2022, ד"ר ברונשטיין היה החוקר הראשון שזיהה תמותה המונית של קיפודי ים מסוג נזרית ארוכת קוצים - אותם קיפודי ים שחורים בעלי הקוצים הארוכים שהיו נפוצים בצפון מפרץ אילת, ירדן וסיני. בנוסף, ד"ר ברונשטיין והצוות שלו גילו לראשונה שהמגפה קטלנית גם עבור מינים קרובים נוספים. בעקבות התפרצות המגפה מתו אז אלפי קיפודים מוות מהיר ואלים - בתוך יומיים קיפוד בריא הפך לשלד חסר רקמה - כאשר מרבית הקיפודים נטרפו בעודם גוססים וחסרי יכולת להתגונן. על פי הערכות כיום נותרו בשונית האלמוגים באילת רק פרטים בודדים של קיפודים .

ד"ר ברונשטיין מסביר שקיפודי הים בכלל, ובפרט הנזרית ארוכת הקוצים, נחשבים למיני מפתח שחיוניים לתפקוד בריא של שונית האלמוגים. הם ה'גננים' של השונית - ניזונים מהאצות ומונעים מהן להשתלט ו'לחנוק' את האלמוגים שמתחרים איתן על אור השמש. לדבריו, התמותה ההמונית המשמעותית והנחקרת ביותר עד היום התרחשה בשנת 1983, כאשר מחלה מסתורית שהתפשטה בקריביים מחקה את רוב קיפודי הים מהמין Diadema antillarum - קרובי משפחה של הקיפודים מאילת - בעקבות כך, האצות התפשטו ללא בקרה, הסתירו לאלמוגים את אור השמש והשונית כולה עברה שינוי מופע משונית אלמוגים לשדות אצות. כמו כן, למרות שהתמותה הגדולה בקריביים התרחשה כבר לפני 40 שנים, אוכלוסיית קיפודי הים - ואיתם שוניות האלמוגים שם - לא חזרו למצבם הקודם ואף נצפו אירועי תמותה חוזרים ונשנים לאורך השנים.

ב-2022 שבה המחלה והתפרצה בקריביים, כשהיא פוגעת באוכלוסיות ובפרטים ששרדו. אולם הפעם עמדו לרשות החוקרים הכלים המדעים והטכנולוגיים לפענח את הראיות הפורנזיות - וקבוצת חוקרים מאוניברסיטת קורנל זיהתה בהצלחה את מחולל התמותה כטפיל פתוגני ממשפחת הריסניות.

עוד בוואלה!

המגפה שהשמידה את קיפודי הים באילת, מגיעה לעולם

לכתבה המלאה
קיפוד שחור בזנזיבר. עמרי ברונשטיין, מערכת וואלה! NEWS
קיפוד שחור בזנזיבר/מערכת וואלה! NEWS, עמרי ברונשטיין

"אסון אקולוגי מן המעלה הראשונה"

ד"ר ברונשטיין מדגיש: "זהו אסון אקולוגי מן המעלה הראשונה שמאיים על אוכלוסיית קיפודי הים בכל העולם. מתברר כי התמותה ההמונית שזיהינו באילת ב-2023 התפשטה לאורך הים האדום ואף מעבר לו - בעומאן, והיא אף מכה בימים אלה באי ראוניון שבאוקיינוס ההודי. מדובר בפתוגן קטלני שנישא במים ויכול להדביק אזורים נרחבים בפרק זמן קצר ביותר. אפילו קיפודים שגודלו במערכות מי-ים לצורכי מחקר במכון הבין-אוניברסיטאי באילת, או במצפה התת-ימי, נדבקו ומתו, כיון שהפתוגן הצליח להיכנס דרך מערכות השאיבה. המוות כאמור הוא מהיר ואלים: צוות המחקר שלנו הצליח לתעד בפעם הראשונה את כל שלבי התחלואה - מרגע ההדבקה ועד למוות הצפוי - במערכות ייחודיות שהוקמו במכון הבין-אוניברסיטאי באילת.

"כמו כן, עד העבודה שלנו ידעו על מין אחד של קיפודי ים שנפגע מהפתוגן הזה - המין הקריבי, וניתן היה אולי לקוות שגם אם הפגיעה חמורה, הטבע ימצא מנגנוני פיצוי כמו למשל גידול באוכלוסיות של מיני קיפודים אחרים. לצערי, במחקר החדש אנחנו מראים שגם מינים קרובים, כמו המין שקיים אצלנו בים האדום, ואפילו מינים נוספים מאותה משפחה, חשופים ורגישים למחלה".

לדבריו, "במסגרת המחקר הראנו שהתקדמות המגפה עוברת בצירי התנועה של האדם, כאשר הדוגמה הטובה ביותר הייתה בנואיבה בסיני, שם יש מזח קטן למעבורת שמחברת את נואיבה לעקבה. כשפרסמנו את הדו"ח שלנו בשנה שעברה כבר ידענו על תמותות שמתרחשות בעקבה, אבל עדיין לא זיהינו סימנים לתמותה בסיני. הנקודה הראשונה בה הופיעו התמותות בסיני הייתה בסמוך לנמל הקטן בנואיבה, שאליו מגיעות מעבורות מעקבה בירדן. שבועיים מאוחר יותר המגפה התפשטה כבר עד לדהב. המחזה מתחת למים כמעט סוריאליסטי: לראות מין שהיה כל כך דומיננטי בסביבה מסוימת פשוט נמחק בפרק זמן של שעות. אלפי השלדים שמתגלגלים על הקרקעית מתפוררים ונעלמים תוך פרק זמן קצר ביותר, כך שאפילו ראיות למה שהתרחש קשה מאוד למצוא".

קיפוד ים נזרית ארוכת הקוצים במפרץ אילת. דוברות אוניברסיטת תל אביב,
קיפוד ים נזרית ארוכת הקוצים במפרץ אילת/דוברות אוניברסיטת תל אביב

לדברי ד"ר ברונשטיין, אין כיום דרך לסייע לקיפודי הים שנדבקו או לחסנם מפני המחלה, אך יש להקים במהרה גרעיני רבייה של מינים בסיכון במערכות גידול המנותקות לגמרי מהים - כדי שבעתיד נוכל להשיבם לטבע.

"לצערי אין לנו איך לתקן את הטבע, אבל אנחנו בהחלט יכולים לתקן את עצמנו. בראש ובראשונה אנחנו צריכים להבין מה גרם להתפרצות הזו עכשיו? האם מדובר בהעברה של הפתוגן בשוגג על ידי כלי שיט? או שמא הפתוגן היה כאן תמיד, ורק שינוי בתנאי הסביבה גרם לו להתפרץ? על השאלות הללו בדיוק אנחנו עובדים בימים אלו."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully