וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חיילים גילו בעוטף עזה כלי קדום גדול ששימש לשחיקת תבואה

עודכן לאחרונה: 7.1.2024 / 10:08

חיילי מילואים מאוגדת עזה מצאו מכתש - כלי עתיק עשוי בזלת, שבו שחקו תבואה. הם מסרו את הממצא הקדום לאוצרות המדינה ברשות העתיקות על מנת שיישמר

כלי עתיק עשוי בזלת נמצא ע"י חיילים בעוטף עזה/צילום: שרה טל, רשות העתיקות

חיילי המילואים לא מפסיקים להפתיע: אחרי נר השמן הביזנטי שמצאו בעוטף לוחמי גדוד 404 של חטיבת האש, עכשיו הגיע תורם של חיילי אוגדה 143, שגילו מכתש - כלי שחיקה שלם וגדול-מימדים. החיילים, שאחד מהם משמש בשגרה כארכיאולוג ברשות העתיקות, מסרו את הממצא לאוצרות המדינה על מנת שיישמר.

סא"ל במיל' יאיר עמיצור, מפקד העורף האזרחי באוגדה 143, ורס"ן במיל' אלישיב בוחבוט המשמש כרב ב' של האוגדה, הם שגילו את הכלי העשוי מבזלת, שמשקלו יותר מ-10 ק"ג. "במסגרת סיורי השטח השגרתיים בגזרת העוטף, צדה את עיננו ערימת אדמה בצד הדרך, שבלט מתוכה גוש בזלת עגול", מספר אלישיב. "שלפנו את הגוש החוצה והתברר כי מדובר בכלי גדול וכבד למדי. יאיר, שבימים כתיקונם עובד כארכיאולוג ברשות העתיקות, זיהה מיד כי מדובר במכתש - כלי שחיקה עתיק".

כלי עתיק עשוי בזלת נמצא בעוטף עזה. שרה טל, רשות העתיקות
"שלפנו את הגוש החוצה והתברר כי מדובר בכלי גדול וכבד למדי". בוחבוט עם המכתש/רשות העתיקות, שרה טל
רסן במיל. אלישיב בוחבוט עם המכתש. יאיר עמיצור, רשות העתיקות
רס"ן במיל. אלישיב בוחבוט עם המכתש/רשות העתיקות, יאיר עמיצור

"מצפה לימים שאוכל לחזור לעסוק בארכיאולוגיה במשרה מלאה"

"בזלת מוכרת לנו מצפון הארץ או מאזורים מרוחקים אחרים", מסביר יאיר. "לאור זאת, ברור שהכלי שמצאנו הובא לכאן ממרחק, וכנראה שימש בעבר בביתו של אחד מתושבי האזור לשחיקת תבואה או מוצרים אחרים - פעולה שנעשתה בעזרת מוט כבד, הקרוי עלי. התרגשנו לקבל פתאום דרישת שלום מהעבר ולעסוק לרגע בחדשות טובות. הכלי מזכיר לנו שלאורך הדורות, שימש הנגב המערבי כאזור יישוב משמעותי, שבו התיישבו מגוון תרבויות. גם בעבר התרחשו כאן מלחמות, אך בסופו של דבר, תמיד חזרה לפה ההתיישבות והאזור שב לפרוח" אומר יאיר.

"אנחנו, במרכז העורף של האוגדה, אמונים - יומם ולילה, על הקשר בין ההתיישבות והצבא, ועסוקים בסיוע לשיקום חבל הארץ הזה. אנו בטוחים שכמו בעת העתיקה, כך גם היום נתאושש מהאסון שפקד אותנו ונשוב להתיישב בנגב המערבי, וההתיישבות תשגשג ותפרח".

מכתשים מסוג זה שנמצא כעת, שימשו בדרך כלל לטחינה ולכתישה של מוצרים יבשים כדוגמת דגנים, עדשים וכו'. כלי הכתישה, שאפשרו, בין השאר, הכנת קמח, שהיה מצרך פופולרי, היו נפוצים בבתים, בעוד שבאזורי התעשייה השתמשו באבני ריחיים לטחינת כמויות קמח גדולות.

אלישיב ויאיר גילו אזרחות למופת, והשיבו את הכלי לאוצרות המדינה ברשות העתיקות, על מנת שיוכל להישמר כראוי. "אנחנו עושים כאן עבודה חשובה, אבל אני מצפה לימים שאוכל לחזור לעסוק בארכיאולוגיה במשרה מלאה", מחייך יאיר.

כלי עתיק עשוי בזלת נמצא בעוטף עזה. שרה טל, רשות העתיקות
"הכלי שימש לשחיקת תבואה או מוצרים אחרים"/רשות העתיקות, שרה טל
יאיר עמיצור ושרה טל מרשות העתיקות עם המכתש הקדום. שרה טל, רשות העתיקות
"מכתשים מסוג זה שימשו בדרך כלל לטחינה ולכתישה של מוצרים יבשים כדוגמת דגנים"/רשות העתיקות, שרה טל

שרה טל, ארכיאולוגית נפת נגב מערבי מרשות העתיקות, אספה את הממצא, שיעבור לאוצרות המדינה ברשות העתיקות. "כלי השחיקה השתמר בצורה יוצאת דופן. כלים כאלו שימשו במגוון תקופות החל מהתקופות המקראיות ועד התקופה הממלוכית. שרה העניקה לשניים תעודה על אזרחות טובה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully