וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שביל ישראל עולה לראשונה לחרמון: 2 מקטעים חדשים סומנו

שני מקטעים חדשים של שביל ישראל, בין תל חי לחרמון, סומנו לאחרונה באורך מצטבר של כ-38 ק"מ. התוואי החדש עובר בקריית שמונה, נחל הבניאס, קלעת נמרוד, נווה אטי"ב ושאר אתרים בעמק החולה והגולן

סימון שביל ישראל בחרמון/צילום: עומרי סלנר, החברה להגנת הטבע

צוות סימון שבילים של החברה להגנת הטבע סיים בימים אלה את סימונם של שני מקטעים חדשים של שביל ישראל, בין תל חי לחרמון, שאורכם המצטבר הוא כ-38 ק"מ. התוואי החדש עובר בנופי טבע ואתרי מורשת ובין ישובי האזור וכולל תצפיות פנורמיות ייחודיות על האזור וסביבתו, כולל מצוק רמים, עמק החולה, הגולן והחרמון.

כמו כן, התוואי החדש עובר במכללת תל חי, אתרים שונים בקריית שמונה כמו עין זהב, פארק הזהב ופארק קק"ל, הטיילת בין קריית שמונה לשדה נחמיה, הירדן ומורד הבניאס, גבעת האם, בניאס וקלעת נמרוד, נבי חזורי, נווה אטי"ב ועוד.

סימון שביל ישראל בחרמון. עומרי סלנר, החברה להגנת הטבע
סימון שביל ישראל בחרמון/החברה להגנת הטבע, עומרי סלנר
שביל ישראל בחרמון. החברה להגנת הטבע
מפת סימון המסלולים החדשים נקודת הפיצול של שביל ישראל ושביל הגולן, באזור מעלה גולני (1)שסומנו/החברה להגנת הטבע

השביל סומן בסיוע עיריית קריית שמונה, המועצות האזוריות גליל עליון, מבואות חרמון וגולן, ק"'ל, רשות הטבע והגנים, צה"ל וקרן שוסטרמן. איציק בן דב, רכז סימון השבילים בחברה להגנת הטבע, מסביר כי קצהו הצפוני של שביל ישראל, מאז סימונו בשנות ה-90 ועד לפני שנתיים, היה במוזיאון בית אוסישקין שבקיבוץ דן המנוהל על ידי החברה להגנת הטבע, ולפני כמה שנים החלה הוועדה לשבילי ישראל במהלך לשינויו, על מנת לתת מענה לשתי סוגיות: קושי בטיחותי בתוואי השביל בין תל חי למעיין ברוך, שהוביל את מטיילי השביל בשולי כביש צר ללא שוליים, והשנייה היא להתחיל או לסיים את השביל, בנקודה הצפונית ביותר. "בשנים האחרונות התקיימו פגישות, דיונים וסיורים בשטח עם הגורמים הרלוונטיים באזור והאתגר לאתר תוואי בטוח מעניין ורציף בתא השטח המדובר, היה לא פשוט. היה צורך להתחשב בחציות כבישים, שטחי חקלאות, שמורות טבע, שדות מוקשים ושטחי אש, ישובים ואילוצים אחרים. אני בטוח שהמטיילים בשני המקטעים החדשים ייהנו מנוף עוצר נשימה ומגוון אתרי טבע, היסטוריה ומורשת המאפיינים את האזור ומספרים את סיפורו", אומר בן דב.

בחברה להגנת הטבע מוסיפים, כי המקטע הראשון מכיוון צפון מתחיל בקופות אתר החרמון ויורד אל עמק החולה ולתל חי, שם נפגש התוואי החדש עם המשך שביל ישראל, דרומה. במהלך שני המקטעים, המטיילים יעברו בקרבת תל פאח'ר (מצפה גולני) ותל עזזיאת, יעברו גם באנדרטת סיירת אגוז, גבעת האם, מורד נחל חרמון, צפון עמק החולה, קריית שמונה ונחל הזהב, עד אנדרטת האריה וקברם של מגיני תל חי. "אנו מודים לשותפים שלנו ובזכותם, ייהנו מטיילי שביל ישראל בתוואי החדש מנופי החרמון, הגולן וארץ פלגי המים שבאצבע הגליל. שביל ישראל מתפתח כל הזמן ומתאים את עצמו למציאות הישראלית, לכן הוספת שני המקטעים הצפוניים היא המהלך המתבקש ביותר בעת הזו", מוסיפה שביט סער וקסלר, מנהלת הוועדה לשבילי ישראל בחברה להגנת הטבע.

נקודת הפיצול של שביל ישראל ושביל הגולן. החברה להגנת הטבע
נקודת הפיצול של שביל ישראל ושביל הגולן, באזור מעלה גולני/החברה להגנת הטבע
נחל הבניאס תחתון. החברה להגנת הטבע
הסימון החדש עובר גם פה. נחל הבניאס תחתון/החברה להגנת הטבע

"אל תאמרו מדן ועד אילת, אימרו מהחרמון ועד אילת"

שביל ישראל, שנחנך על ידי החברה להגנת הטבע, בשנת 1995, הוא שביל הליכה רגלי, לאורכה ורוחבה של מדינת ישראל באורך כ-1,080 ק"מ. השביל מסומן בשטח בצבעים לבן, כחול וכתום, והוא מחולק ל-56 מקטעים, שאפשר לטייל אותם ברצף כטרק ארוך או לבחור בכל פעם מקטע אחר.

דן אלון, מנכ"ל החברה להגנת הטבע: "הקיץ השביל זכה לשינוי חשוב ומרענן, 28 שנים לאחר שהשביל נחנך, אנו גאים לספר שהחרמון ורמת הגולן נכנסו לתוך תוואי השביל. אל תאמרו מדן ועד אילת, מעכשיו אימרו מהחרמון ועד אילת".

חיים רוקח, ראש המועצה האזורית גולן: "אני רואה חשיבות רבה במעבר המקטע הראשון של שביל ישראל לגולן (למרות שהחרמון אינו חלק מהגולן מבחינה גיאוגרפית - ז.ר) ומברך על מהלך זה.

אטי קוריאט אהרון מנהלת תחום חינוך וקהילה במחוז צפון ברשות הטבע והגנים: "מאחלת להולכים בשביל, דרך צלחה מהנה ובטוחה בחבל ארץ חדש מאתגר ומעניין בתצורות הגיאוגרפיות החדשות המונגשות לקהל, במרחבי נחל סער והבניאס".

עיריית קריית שמונה מסרה: "קריית שמונה גאה ושמחה להכניס את השביל היפה והחשוב בארץ לשטחה.

ממועצה אזורית הגליל העליון נמסר: "איזה כיף שעכשיו, כשהמקטע הצפוני המחודש של שביל ישראל נפתח, אפשר לחוות את כל הטוב הזה מזווית חדשה".

באתר האינטרנט של החברה להגנת הטבע ניתן לרכוש מפות חדשות ומעודכנות עם התוואי המדוייק: מקטע 1 חרמון-בניאס ומקטע 2 בניאס-תל חי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully