וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טביעת כף יד מסתורית בת אלף שנה נמצאה ליד חומות ירושלים

עודכן לאחרונה: 25.1.2023 / 9:18

תעלת חפיר ענקית בת כ-1,000 שנים וטביעת כף יד מסתורית חצובה בסלע, נחשפו בקרבת שער הפרחים, מול חומות ירושלים. החוקרים טרם פענחו את תעלומת החציבה. "איננו יודעים האם מדובר בוונדליזם, מעשה קונדס, או האם היא מסמלת משהו"

יד חקוקה בסלע ברחוב סולטן סולימן בירושלים/צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

קטעים מביצורי חומות ירושלים העתיקה וטביעת כף יד מסתורית חצובה בסלע, נחשפו בסמוך לשער שכם ולשער האריות בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות.

החפירות, שהתקיימו לאורך רחוב סולטן סולימאן, נעשו כהכנה לעבודות תשתית ופיתוח של חברת מוריה לפיתוח ירושלים. במהלך החפירות נחשפו מקטעים מתעלת החפיר העמוקה שהקיפה את העיר במטרה להגן עליה, החל מהמאה ה-10 לספירה, ואולי אף קודם לכן. באחד מהמקטעים נחשפה בקיר התעלה טביעת כף יד חצובה, שפשרה לא ידוע.

רחוב סולטן סולימאן, שלאורכו ממוקמים שער שכם ושער הפרחים, עובר בצמוד לחומה הצפונית העתיקה של העיר ירושלים.

ירושלים של הירושלמים: המקומות שאתם לא מכירים בעיר הקודש
ביבנה נחשף מפעל יין בן 1500 שנה, הידוע כגדול ביותר בעולם
רצפת פסיפס מדהימה נחשפה בסוסיתא שבגולן

יד חקוקה בסלע ברחוב סולטן סולימן בירושלים. יולי שוורץ, רשות העתיקות
היד שנחצבה בקיר החפיר/רשות העתיקות, יולי שוורץ
יד חקוקה בסלע ברחוב סולטן סולימן בירושלים. יולי שוורץ, רשות העתיקות
בחפירות נחשפו מקטעים מתעלת החפיר שהקיפה את העיר, כדי להגן עליה במאה ה-10 לספירה/רשות העתיקות, יולי שוורץ

"ביצורי ירושלים אימתניים ומשוכללים"

זובייר עדאווי, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, חפר לאחרונה את החפיר שנמצא ממש מתחת לרחוב. לדברי עדאווי, "אנשים לא יודעים, אבל הכביש הסואן הזה עובר על גבי על חפיר עצום. למעשה, מדובר בתעלה ענקית, חצובה בסלע, שרוחבה לפחות 10 מטר ועומקה מ-2 עד יותר מ-7 מטר בנקודה העמוקה ביותר. תעלת החפיר מתוארכת ללפני כ-1,000 שנים, החל מהמאה ה-10 לספירה, והיא מקיפה כטבעת את כל העיר העתיקה. תפקידה היה למנוע מאויב שצר על העיר להתקרב אל החומה ולפרוץ פנימה. אנשים מכירים מסרטים את החפיר ממבצרים וטירות באירופה - שם הוא בד"כ מלא במים. כאן הוא היה יבש, אבל עדין - בשל עומקו ורוחבו, הוא היווה מכשול רציני שהאט את תנועת החיילים".

חומות ירושלים ושעריה המרשימים שאותם אנו רואים היום, נבנו במחצית המאה ה-16 בידי הסולטאן הטורקי סולימאן הראשון. "החומות שעמדו כאן בימי הביניים - מהמאה ה-10 לספירה, היו חזקות בהרבה, ואף לפני כן הקיף חפיר ענקי את חומות העיר", אומר ד"ר עמית ראם, מנהל מרחב ירושלים ברשות העתיקות. "בעידן של קרבות אבירים, חרבות וחיצים ופרשים מסתערים, היו ביצורי ירושלים אימתניים ומשוכללים, והם כללו מספר חומות ואלמנטים שנועדו לעצור את הצבאות הגדולים שהסתערו על העיר", הוא אומר.

"מי שביקש לכבוש את ירושלים הקדומה בימי הביניים נאלץ לעבור חפיר עמוק ושתי חומות עבות. כל אותה עת, מגיני העיר המטירו מקווי החומות אש וגופרית. זה היה גיהינום של ממש! ואם זה לא מספיק, ביצורי העיר כללו מנהרות סתרים, שנחשפו גם הן על ידי הארכיאולוגים של רשות העתיקות בפרויקטים קודמים. ממנהרות אלה, הגיחו מגיני העיר. הם היכו באויב, וכהרף עין, נעלמו בחזרה לתוך העיר - דרך אותן מחילות משוכללות".

ד"ר ראם מרחיב: "ההיסטוריונים שליוו את מסע הצלב הראשון מתארים כיצד הגיעו לכאן הצלבנים, ביולי 1099. הם עמדו תשושים אל מול אותו חפיר עצום שחשפנו, ורק לאחר חמישה שבועות הצליחו לחצות אותו, בתחבולה ובמרמה ובמחיר דמים כבד, תוך כדי שהם סופגים אש כבדה ממגיני העיר המוסלמים והיהודים כאחד".

זובייר עדאווי, מנהל החפירה ברחוב סולטן סולימן בירושלים. יולי שוורץ, רשות העתיקות
זובייר עדאווי, מנהל החפירה ברחוב סולטן סולימן בירושלים/רשות העתיקות, יולי שוורץ
יד חקוקה בסלע ברחוב סולטן סולימן בירושלים. יולי שוורץ, רשות העתיקות
במהלך החפירות התגלתה על דופן החפיר טביעת יד מסתורית עתיקה וחצובה בסלע/רשות העתיקות, יולי שוורץ
יד חקוקה בסלע ברחוב סולטן סולימן בירושלים. יולי שוורץ, רשות העתיקות
החפירה בסולטן סולימאן. משמאל על הקיר ניתן להבחין בסימן היד החצובה/רשות העתיקות, יולי שוורץ

במהלך החפירות התגלתה על דופן החפיר טביעת יד מסתורית עתיקה וחצובה בסלע. בשלב זה, החוקרים טרם פענחו את תעלומת החציבה. "איננו יודעים האם טביעת היד נחצבה כמעשה ונדליזם, קונדס משעמום, או - האם היא מסמלת משהו ולמעשה מצביעה לאיזשהו כיוון?" אומרים החוקרים.

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "רבים חלמו ולחמו על ירושלים. כשעומדים מול הממצאים הארכיאולוגים הללו, אפשר להבין את גודל האירועים והתהפוכות שהעיר הזו עברה. אפשר לדמיין את המולת הקרב וכמעט להריח את תימרות העשן. אנחנו כמעט כל יום חושפים טפח מההיסטוריה המפוארת של ירושלים, והפעם - אנו עדים להיסטוריה הצבאית העשירה שלה. נעשה כל מאמץ על מנת להנגיש ולהציג זאת לציבור".

זובייר עדאווי, מנהל החפירה ברחוב סולטן סולימן בירושלים. יולי שוורץ, רשות העתיקות
זובייר: "אנשים לא יודעים, אבל הכביש הסואן הזה עובר על גבי על חפיר עצום"/רשות העתיקות, יולי שוורץ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully