וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

54 צבאים בדקה: תיעוד מיוחד מעמק הצבאים בירושלים

עודכן לאחרונה: 22.11.2022 / 10:50

בין הסתיו לחורף, יוצאים הצבאים שבפארק עמק הצבאים בירושלים, לריצת ערב כדי להתחמם לפני צניחת הטמפרטורות בלילה. השבוע נספרו 54 צבאים שרצים תוך דקה אחת(!), וגם אתם יכולים לחזות במופע המרהיב. כניסה בחינם

צבאים רצים בעמק הצבאים בירושלים/צילום: אפרת יגור

בימים אלו, כשהחורף מגיע והטמפרטורות בירושלים צונחות, פארק עמק הצבאים, אתר טבע עירוני השייך לעיריית ירושלים ומנוהל על ידי החברה להגנת הטבע, הופך למסלול ריצה לצבאים, כמו גם לבני האדם.

הצבי הארץ-ישראלי, מין בסכנת הכחדה עולמית, שורד בישראל במהלך החורף הודות ליכולתו להתמודד עם הטמפרטורות הנמוכות על ידי שינוי תזונתי והתנהגותי. לדברי אמנדה לינד, מנהלת הפארק, בעונה זו, הצבאים משנים את תזונתם מעשב יבש לעלי שלכת וציפות של שקדים, בעלי ערך תזונתי גבוה וכנראה גם מאוד טעימים. בנוסף, הצבאים אוכלים זיתים העתירים בשמן שמספק אנרגיה רבה. "בשעות הערב הצבאים יוצאים לריצה מחממת לפני צניחת הטמפרטורות. הריצות נפוצות, וניתן לראות אותן ממרפסת התצפית בטיילת גולומב גם כשהפארק סגור", היא אומרת.

בתחילת השבוע, תיעדה אפרת יגור, מנהלת העדר בעמק המונה כ-80 צבאים, ריצת חימום כזו שהצבאים ערכו. כפי שניתן לראות בסרטון למעלה, לריצה מצטרפים כמעט כל הצבאים בעדר והיא יכולה להימשך דקות ארוכות. ענבל שמש, מנהלת התוכן בפארק, סיפרה: "ספרנו 54 צבאים שעוברים מול המצלמה בתוך פחות מדקה. הקהל מוזמן לבוא ליהנות מהצבאים ומהטבע העירוני בכלל. הכניסה חינם, ובסופי שבוע תוכלו לפגוש את צוות ההדרכה המוכשר שלנו בשטח שישמח לספר על ההכנות של הצבאים ושאר הטבע לחורף".

צבאים בשלג בפארק עמק הצבאים בירושלים, 18.2.21. יונתן סולר, החברה להגנת הטבע
צבי ארץ-ישראלי בשלג בפארק עמק הצבאים בירושלים, 18.2.21/החברה להגנת הטבע, יונתן סולר

רק כ-5,000 צבאים בלבד נותרו ממין זה בטבע

מצבו של הצבי הארץ-ישראלי אינו משמח, ועל פי הערכות נותרו רק כ-5,000 צבאים בלבד ממין זה בטבע. הסכנה העיקרית לחיי הצבאים בטבע היא בנייה והרס בתי גידול טבעיים וסלילת כבישים, שקוטעים את אזורי המחייה שלהם ומבודדים אותם מבני מינם. לכן, החברה להגנת הטבע וגופים נוספים נלחמים כדי להציל כל שטח פתוח ומסדרון אקולוגי שעוד נותר ובמקביל, מנסים לטייב את התכנון כך שהפיתוח יכלול מעברים אקולוגיים משמעותיים. "העבודה עוד רבה וגם שטחים המוגדרים כשטחים פתוחים, בפועל חסומים על ידי גדרות, תשתיות ועוד. סכנות נוספות לחיי הצבאים הם ציידים לא חוקיים, שצדים אותם בעיקר לצורך סחר בבשרם ועורם, וריבוי קיצוני של כלבים משוטטים ותנים, שטורפים את הצבאים ועופריהם", מוסיף עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע.

עמק הצבאים נמצא בליבה של ירושלים, הוקם בשטח פתוח המתפרש על 250 דונם בין השכונות קטמונים, גבעת מרדכי והולילנד, אחרי מאבק ציבורי חסר תקדים נגד הקמת שכונה במקום. הפארק פתוח לציבור כל ימות השבוע ללא תשלום, מונגש לאנשים עם מוגבלויות וניתן לראות בו באופן חופשי צבאים, ציפורים, צבים, עופות מים, זוחלים ובעלי חיים נוספים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully