וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יש רק 4 כאלה: מטבע נדיר בן 2000 שנה הוחזר מארה"ב לישראל

עודכן לאחרונה: 13.9.2022 / 9:55

מטבע רבע שקל נדיר ביותר, שטבעו המורדים היהודים במרד הגדול, הוחזר אתמול ארצה מארה"ב בטקס ממלכתי, זאת לאחר שנשדד מישראל לפני 20 שנים. בשנות ה-30 נמצא מטבע אחד מטיפוס זה, ועוד שלושה נוספים "מסתובבים" בניגוד לחוק בשוק העתיקות

מטבע "רבע השקל" מימי המרד הגדול הוחזר לישראל/צילום: מירי בר, רשות העתיקות

ארה"ב החזירה היום לידי ישראל מטבע נדיר ביותר - הרביעי מסוגו הידוע בעולם - שנשדד מאדמתה לפני 20 שנה. מדובר ברבע שקל עשוי כסף, מהשנה הרביעית למרד הגדול, שהיווה הצהרת עצמאות של היהודים למול הרומאים.

הטקס התקיים אתמול (שני) במשרד התובע הכללי של ניו יורק, במעמד מנהל רשות העתיקות אלי אסקוזידו, קונסול ישראל בניו יורק אסף זמיר, שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן, התובע הכללי של מנהטן אלווין בראג, ונציג המחלקה לביטחון המולדת של ארה"ב, מייק אלפונסו.

מטבע "רבע השקל" מימי המרד הגדול. רשות העתיקות
המטבע הנדיר, עליו שלוש כפות תמרים וסביבן הכיתוב "רבע השקל"/רשות העתיקות
מטבע "רבע השקל" מימי המרד הגדול. רשות העתיקות
זר צמחי ובמרכזו האות ד. המציינת את השנה הרביעית למרד, בה נטבע המטבע/רשות העתיקות
מטבע "רבע השקל" מימי המרד הגדול. מירי בר, רשות העתיקות
הטקס אתמול במשרד התובע של מנהטן. מימין לשמאל: קונסול ישראל בניו יורק אסף זמיר, המפקח על המסחר ברשות העתיקות אילן חדד, מנהל רשות העתיקות אלי אסקוזידו, שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן, נציג משרד התובע של מחוז ניו-יורק מתיו בוגדנוס והמטבע/רשות העתיקות, מירי בר

הקיסרות העניקה אישור לשליטים לטבוע מטבעות

בתקופה הרומית, העניקה הקיסרות אישור לשליטים המקומיים לטבוע מטבעות, וזאת - בהתאם לחשיבותם ולמידת קרבתם לשלטון המרכזי. בתוך כך, טביעת מטבעות עשויים כסף, היתה זכות שהוענקה באופן מצומצם בהרבה ולמיטבעות מרכזיות בלבד. "על רקע זה - טביעת מטבעות כסף על ידי מנהיגי המרד הגדול, על גבי אותם מטבעות כסף אימפריאליים, היוותה למעשה הכרזת עצמאות של היהודים בארץ ישראל, למול האימפריה האדירה שניצבה מולם, והיא היוותה סמל גדול בהרבה מהערך הכלכלי של המטבע עצמו", מסביר אילן חדד, המפקח על המסחר ברשות העתיקות.

מטבעות מטיפוס רבע השקל של השנה הרביעית למרד, לא ידועים כלל מחפירות ארכיאולוגיות. מטבע אחד מטיפוס זה, נמצא בשנות ה-30 של המאה הקודמת בידי המוזיאון הבריטי, ועוד כשלושה נוספים "מסתובבים" בניגוד לחוק, בשוק העתיקות ובין אספנים שונים.

בשנת 2002, גילתה חוליית שודדי עתיקות פלשתינית מדרום הר חברון, מטמון מטבעות מימי המרד הגדול, באזור עמק האלה. בין המטבעות במטמון, היה מטבע מיוחד במינו ונדיר ביותר -1 רבע שקל עשוי כסף משנת 69 לספירה - שנה לפני חורבן בית המקדש בירושלים.

מטבע "רבע השקל" מימי המרד הגדול. מירי בר, רשות העתיקות
טביעת מטבעות היוותה הכרזת עצמאות של היהודים בארץ, למול הרומים/רשות העתיקות, מירי בר
מטבע "רבע השקל" מימי המרד הגדול. מירי בר, רשות העתיקות
המפקח על המסחר בעתיקות ברשות העתיקות אילן חדד עם המטבע/רשות העתיקות, מירי בר

"פיסת היסטוריה חשובה שסוף סוף חוזרת הביתה"

בשנים שחלפו מאז שנעלם, נסחר המטבע "מתחת לרדאר", בשווקי עתיקות לא חוקיים בישראל, בירדן ובבריטניה, תוך שרשות העתיקות מנסה לשים את ידה עליו. בלונדון, זויפו לו מסמכי מקור לצורך יצוא שלו מבריטניה לארה"ב, ובשנת 2017 הוא הוצע לפתע למכירה בבית המכירות הפומביות Heritage בדנוור, קולורדו.

הופעתו של המטבע מעל פני השטח, הייתה יריית פתיחה למבצע חוצה יבשות של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, בשיתוף עם סוכני המחלקה לבטחון המולדת של ארה"ב המוצבים דרך קבע בישראל, ועמיתיהם בארה"ב, אנגליה וירדן.

החקירה ארכה כ-5 שנים, ובמהלכה הצליחו לחשוף את רשת המחזיקים במטבע, שכללה סוחרי עתיקות בלתי-חוקיים ומבריחים, שחברו יחד כדי לגרוף רווח משמעותי מביזת נכסי המורשת של מדינת ישראל.
החקירה בארה"ב נעשתה בפיקוח של המפקח על החקירות אפסארה אייר, בידי האנליסטים החוקרים דניאל היליי והילרי צ'אסה, ובשיתוף עם הסוכנת המיוחדת של המחלקה לביטחון המולדת של ארה"ב מייגן באקלי, בפיקוחו של ראש יחידת הסחר בעתיקות, עוזר התובע המחוזי של ניו יורק, מתיו בוגדנוס. התמיכה החקירתית בישראל ניתנה על ידי המפקח על המסחר בעתיקות ברשות העתיקות אילן חדד, וסגן מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות ד"ר איתן קליין.

בטקס ההשבה הרשמי והממלכתי של המטבע, שנערך אמש במשרד התובע המחוזי של ניו יורק, אמר קולונל מתיו בוגדנוס, ראש יחידת הסחר בעתיקות, כי "המטבע יוצא הדופן הזה, מייצג פיסת היסטוריה חשובה שסוף סוף חוזרת הביתה. מעבר לכך, הוא מייצג שותפות יוצאת דופן בין היחידה לסחר בעתיקות בניו יורק ורשות העתיקות הישראלית. זו שותפות שצריכה לשמש כמודל להחזרת מורשת תרבותית שנבזזה ברחבי העולם".

  • עוד באותו נושא:
  • מטבע

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully