וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ילדה בת 11 גילתה מטבע כסף נדיר בן 2000 שנה בירושלים

עודכן לאחרונה: 23.11.2021 / 10:16

במהלך סינון עפר ארכיאולוגי שהגיע מחפירות בעיר דוד, גילתה ליאל קרוטוקופ בת 11 מפתח תקווה, מטבע שקל מכסף טהור. החוקרים סבורים, כי המטבע הופק מעתודות הכסף הרבות שהיו בבית המקדש השני

ליאל קרוטוקופ בת 11 מצאה מטבע כסף בן 2000 שנה/צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות

מטבע שקל מכסף טהור, ששימש למסחר בירושלים לפני כ-2000 שנה, בתקופת בית המקדש השני, התגלה בירושלים על ידי ליאל קרוטוקופ בת 11 מפתח תקווה. משקלו של המטבע כ-14 גרם. בצידו האחד מופיע תיאור של גביע עם הכיתוב: "שקל ישראל" ובסמוך לגביע מופיעות האותיות: ש"ב - המבטאות את המילים "שנה ב'" - השנה השנייה למרד הגדול של היהודים ברומאים (שנים 67 - 68 לסה"נ). בצידו השני של המטבע מופיע תיאור המזוהה על ידי החוקרים כמטה של הכהן הגדול, ולידו מופיעות בכתב עברי קדום המילים: "ירושלים הקדושה".

לדברי ד"ר רוברט קול, ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות: "מדובר בממצא נדיר, שכן מתוך אלפים רבים של מטבעות שהתגלו עד היום בחפירות ארכיאולוגיות, רק כ-30 מטבעות הם מטבעות עשויים כסף, מתקופת המרד הגדול".

מטבע כסף ועליו גביע עם הכיתוב: "שקל ישראל" והאותיות: ש"ב  (שנה ב' למרד). אליהו ינאי, עיר דוד, רשות העתיקות
מטבע הכסף ועליו גביע עם הכיתוב: "שקל ישראל" והאותיות: ש"ב (שנה ב' למרד)/רשות העתיקות, אליהו ינאי, עיר דוד
הילדה ליאל קרוטוקופ שמצאה מטבע כסף בן 2000 שנה. יניב ברמן, רשות העתיקות
הילדה ליאל קרוטוקופ ומטבע הכסף בן 2000 השנים שמצאה/רשות העתיקות, יניב ברמן

"למצוא מטבע מרד מכסף טהור, זה מיוחד ומרגש"

המטבע נתגלה בעפר שהגיע מחפירות ארכיאולוגיות שמנהלת רשות העתיקות ב"דרך עולי הרגל", בגן לאומי עיר דוד. לדברי הארכיאולוג ארי לוי, ממנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "על הרחוב הזה, שחיבר בין בריכת השילוח שבדרום עיר דוד להר הבית שבצפון, והיווה את הרחוב הראשי של ירושלים בתקופת בית שני, צעדו אלפי עולי הרגל בדרכם אל המקדש. אין ספק שהתקיימה כאן פעילות מסחר ענפה מאוד. על כך מעידים המשקולות ומטבעות הברונזה הרבים שמצאנו כאן. אבל למצוא מטבע מרד מכסף טהור, זה בהחלט מיוחד ומרגש".

ד"ר קול מעריך, כי הכסף שממנו נוצר המטבע, הגיע מעתודות הכסף הרבות שהיו בבית המקדש, וכי הוא הוטבע ברחבת הר הבית - יתכן על ידי אחד הכהנים, שפעל בתיאום עם מנהיגי המורדים וסייע להם. לדבריו, "מדובר בכסף באיכות גבוהה מאוד. איפה עוד אפשר היה למצוא כסף בכמות כזו ובאיכות גבוהה כזו באותם ימים? רק בבית המקדש. אם כן, אנחנו יכולים לומר בזהירות, כי המטבע הזה, הוא, ככל הנראה, אחד הפריטים היחידים שאנחנו יכולים להחזיק כיום, שמקורם בבית המקדש עצמו".

"כולם מכירים את שער טיטוס ברומא ואת תיאורי השלל שנלקח מבית המקדש אשר מופיעים עליו, אבל לא רבים מכירים את הכתובת העתיקה שחשף החוקר ג'זה אלפלדי (Géza Alföldy) ממנה אפשר ללמוד על עתודות הכסף העצומות שהיו בבית המקדש", מוסיף ד"ר עמית ראם, מנהל מרחב ירושלים ברשות העתיקות. "כתובת זו, גילתה שהקולוסיאום הנודע שכולנו מכירים ברומא, נבנה ע"י הרומאים משלל בית המקדש שנבזז מירושלים. כך נכתב בה: "הקיסר אספסיאנוס (שלצד בנו טיטוס, דיכאו את מרד היהודים והחריבו את המקדש) ציווה את בניית האמפי תיאטרון החדש הזה (קולוסאום) מחלקו בשלל". נסו לתאר לעצמכם את היקף השלל ואת כמויות הכסף שמצאו הרומאים במחסני בית המקדש".

עוד בוואלה!

מטבע נדיר מימי המלך אגריפס הראשון התגלה בנחל שילה

לכתבה המלאה
מטבע הכסף לצד מטבע מפוחם שנשרף בחורבן ירושלים. יניב ברמן, רשות העתיקות
מטבע הכסף לצד מטבע מפוחם שנשרף בחורבן ירושלים/רשות העתיקות, יניב ברמן
מטבע כסף ועליו גביע עם הכיתוב: "שקל ישראל" והאותיות: ש"ב  (שנה ב' למרד). אליהו ינאי, עיר דוד, רשות העתיקות
"מדובר בכסף באיכות גבוהה מאוד". המטבע שנמצא/רשות העתיקות, אליהו ינאי, עיר דוד

"היה לי מזל שהצלחתי לגלות את זה"

במסגרת החפירה, נשלח העפר הארכיאולוגי לסינון רטוב בגן לאומי עמק צורים, ומי שזכתה לגלות את הממצא היא הילדה ליאל קרוטוקופ, בת 11 מפתח תקווה, שהגיעה עם הוריה ועם אחותה לפעילות הסינון. "שפכנו את הדלי עם העפר על המסננת, ותוך כדי שסיננו את האבנים שהיו בתוכו, ראיתי משהו עגול", כך תיארה הילדה את הרגעים המרגשים של חשיפת הממצא הנדיר. "בהתחלה לא ידעתי מה זה, אבל זה היה נראה שונה מכל שאר האבנים. אבא שלי הביא את זה לאחת העובדות, והיא הראתה את זה לארכיאולוג. הוא הסתכל על זה ואמר שזה מטבע מכסף שצריך לעבור ניקוי. מאוד התרגשתי".

לדברי הילדה, "כשהגעתי לעמק צורים חשבתי שבטח יש בדליים מטבעות פשוטים, אבל לא חשבתי שאני אמצא בעצמי מטבע, ובטח שלא מטבע כזה נדיר מכסף טהור. היה לי מזל שהצלחתי לגלות את זה, אבל אני רוצה גם לומר תודה רבה לאחותי כי היא בחרה את הדלי שסיננו, ואם היא לא היתה בוחרת דווקא את הדלי הזה, כנראה שלא הייתי מוצאת את המטבע".

המטבע, שנשלח למעבדות רשות העתיקות, עבר תהליך כימי לצורך ניקוי, ולאחרונה, עם השלמת התהליך, התבררה משמעותו של הממצא.

מנהל החפירה, ארי לוי, מחזיק מטבע בן 2000 שנה מעיר דוד. יניב ברמן, רשות העתיקות
מנהל החפירה, ארי לוי, מחזיק במטבע מעיר דוד/רשות העתיקות, יניב ברמן

לדברי ד"ר קול, "מטבע הוא סימן של ריבונות. אם אתה יוצא למרד, אתה משתמש באחד הסמלים המובהקים ביותר של תביעת עצמאות, ואתה מטביע מטבעות. הכיתוב שמופיע על המטבע - מבטא, באופן ברור, את שאיפותיהם של המורדים". לדבריו, "גם הבחירה להשתמש בכתב עברי קדום, שכבר לא היה בשימוש באותה התקופה - הוא לא מקרי. השימוש בכתב הזה בא לבטא את הערגה של בני התקופה לימי דוד ושלמה ולימי הממלכה המאוחדת - ימים שבהם היתה לעם ישראל עצמאות מלאה בארץ".

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "שמחתי לראות את ההתרגשות והסקרנות שאחזו בילדה ליאל עם מציאת המטבע הנדיר. רשות העתיקות רואה כמשימה ראשונה במעלה, את החיבור של הדור הצעיר למורשתו, באופן חוויתי ובלתי אמצעי. המרכז החינוכי שלנו יגיע לכיתה של ליאל, יעביר בה פעילות על הטבעת מטבעות, וישתף את כל חבריה בממצא ובחשיבותו".

המטבע הנדיר יוצג לקהל הרחב במהלך ימי החנוכה בגן לאומי עמק צורים בירושלים. בעיר דוד וברשות הטבע והגנים מזמינים את הציבור להגיע ולהשתתף בפעילות הסינון ב"חוויה הארכיאולוגית" שמתקיימת במקום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully