וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תעודה נדירה מימי בית המקדש הוחזרה ארצה במבצע מודיעיני

עודכן לאחרונה: 7.9.2022 / 9:17

מי אתה ישמעאל? תעודה כתובה על גבי פפירוס מימי בית המקדש הראשון, הכתובה בכתב עברי קדום ומקורה המשוער באחת ממערות מדבר יהודה, הוחזרה ארצה במבצע מיוחד של איתור הקונה מארה"ב. יש רק שלוש תעודות דומות כאלו בארץ

פפירוס ישמעאל/צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות

במאמץ מודיעיני, הצליחה היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, בשיתוף פרופ' שמואל אחיטוב, חתן פרס ישראל למקרא, ובסיוע משרד התרבות והספורט ומשרד ירושלים ומורשת, להחזיר לחזקתה של ישראל תעודה כתובה על גבי פפירוס מימי בית המקדש הראשון, כתובה בכתב עברי קדום, שמקורו המשוער באחת ממערות מדבר יהודה.

המדובר בפריט נדיר, שלא היה ידוע קודם לכן. התעודה כוללת ארבע שורות קטועות, ובראשיתה מופיעות המילים "לישמעאל תשל[ח]...". לפי הכתוב, נראה כי מדובר בשריד של מכתב ובו הוראות לנמען. הוצע לתארך את 'פפירוס ישמעאל' למאות 6-7 לפנה"ס ובכך התעודה מצטרפת לשתי תעודות בלבד המצויות בידי מדינת ישראל מתקופה זו. מקור כל השלוש במדבר יהודה, המאופיין באקלים יבש, שאפשר את השתמרות הפפירוס.

פפירוס ישמעאל. יולי שוורץ, רשות העתיקות
התעודה כוללת ארבע שורות קטועות עם המילים "לישמעאל תשל[ח]...". פפירוס ישמעאל/רשות העתיקות, יולי שוורץ
פפירוס ישמעאל. יולי שוורץ, רשות העתיקות
ד"ר ג'ו עוזיאל וד"ר איתן קליין בוחנים את הממצא הנדיר/רשות העתיקות, יולי שוורץ
פפירוס ישמעאל. שי הלוי, רשות העתיקות
הפפירוס מתוארך למאות 6-7 לפנה"ס/רשות העתיקות, שי הלוי

מחזיק התעודה הוזמן לסיור בישראל

הפרשייה החלה עם פטירתה של חוקרת הכתב העברי ד"ר עדה ירדני ז"ל, ביוני 2018. כתב יד שעליו עמלה ואשר לא הספיקה להשלים, הועבר לידי פרופ' שמואל אחיטוב, לצורך קידום הבאתו לדפוס. כשבדק אחיטוב את כתב היד, הוא הופתע לגלות כי מופיע בו תצלום ופענוח ראשוני של תעודה נדירה מימי בית המקדש הראשון, שלא הייתה ידועה. בעקבות זאת, החל מאמץ משותף של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות ופרופ' אחיטוב, לאתר את מחזיק הפריט ואת מיקומו.

הפעולה המודיעינית צלחה ואותר מחזיק הפפירוס, תושב מונטנה בארה"ב. זה סיפר, כי הפפירוס ניתן לאימו בשנת 1965 בעת ביקורה בארץ-ישראל על ידי יוסף סע'אד, שהיה אוצר מוזיאון רוקפלר בירושלים, וחליל איסכנדר קנדו, סוחר עתיקות מוכר מבית לחם, אשר מכר בעבר אלפי קטעי מגילות מדבר יהודה. כשחזרה התיירת מביקורה בישראל לארה"ב, הושם הפריט במסגרת זכוכית.

על מנת לשכנע את מחזיק התעודה להעבירה לידי ישראל, כך שזו תחזור ארצה ותישמר בתנאים נאותים המתאימים לממצא כה עדין, הוזמן מחזיק התעודה להתרשם ממעבדת השימור של יחידת מגילות מדבר יהודה של רשות העתיקות בירושלים. בסיום הביקור, השתכנע כי כאן המקום הראוי ביותר לשימור ולמחקר של התעודה הנדירה, והוא מסר אותה לרשות העתיקות.

פפירוס ישמעאל. יולי שוורץ, רשות העתיקות
הפפירוס מטופל במעבדת המגילות של רשות העתיקות/רשות העתיקות, יולי שוורץ
פפירוס ישמעאל. שי הלוי, רשות העתיקות
הפפירוס מצולם באורכי גל שונים במעבדות/רשות העתיקות, שי הלוי
פפירוס ישמעאל. שי הלוי, רשות העתיקות
התעודה הקדומה בעת צילום במצלמה חדשנית במעבדת המגילות של רשות העתיקות/רשות העתיקות, שי הלוי

"השם ישמעאל - שם נפוץ בתקופת המקרא"

יחידת המגילות של רשות העתיקות שימרה את התעודה, ותיעדה אותה במערכת המולטי-ספקטרלית החדשנית, המשמשת לתיעוד וניטור מצב המגילות. על מנת לבדוק את אמינות הפריט, נשלחה דגימה ממנו לבדיקת תיארוך רדיומטרי במכון ויצמן. בבדיקה התקבל תיארוך התואם את הקביעה הפליאוגרפית (לפי סוג הכתב), ובכך התחזקה הסברה כי אכן מדובר בתעודה משלהי ימי בית המקדש הראשון.

לדברי פרופ' שמואל אחיטוב, "השם ישמעאל, הנזכר בתעודה, היה שם נפוץ בתקופת המקרא, שמשמעותו "ישמע אל". השם מופיע לראשונה בתנ"ך כשם בנו של אברהם והגר, ולאחר מכן נזכר כשמם הפרטי של אישים שונים במקרא, ובהם גם ישמעאל בן נתניהו, שרצח את גדליהו בן אחיקם (ומכאן "צום גדליה"). השם מופיע בממצא הפליאוגרפי של ימי בית ראשון, בין היתר, כשמם של פקידים במנהל ממלכת יהודה, על גבי בולות (טביעות חותם על פיסות חומר) אשר חתמו תעודות ממלכתיות, כדוגמת בולת "לישמעאל בן המלך". נראה, כי תעודה זו שימשה כאישור משלוח מישמעאל או אליו".

"בשלהי ימי בית ראשון, ידיעת קרוא וכתוב היתה דבר נפוץ", אמר ד"ר ג'ו עוזיאל, מנהל יחידת מגילות מדבר יהודה ברשות העתיקות. "אנחנו מכירים ממצאים רבים המעידים על כך, בהם אוספי אוסטרקונים (תעודות שנכתבו על גבי חרסים) וטביעות חותם שהתגלו במרכזים עירוניים שונים - כולל ירושלים, בירת הממלכה. אולם תעודות, העשויות חומרים אורגניים - כגון פפירוסים, לא השתמרו כמעט בכלל. כדי לסבר את האוזן - מימי בית שני, יש לנו אלפי קטעי מגילות. אבל מימי בית ראשון - יש אך ורק שלוש תעודות, כולל זו האחרונה. כל תעודה כזו, שופכת אור נוסף על האוריינות והמינהל של ימי הבית הראשון".

לדברי ד"ר איתן קליין, סגן מנהל היחידה למניעת שוד ברשות עתיקות, "החזרת תעודה זו לידי מדינת ישראל, היא חלק מהמאמץ המתמשך בו נוקטת היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, להגן ולשמור על נכסי המורשת התרבותית של מדינת ישראל, השייכים לכל אזרחי המדינה, ומספרים את סיפור המורשת ההיסטורית של ארץ-ישראל ותושביה לאורך התקופות. מקומו החוקי והראוי של פריט זה, הוא ביחידת מגילות מדבר יהודה של רשות העתיקות, ואנו עושים כל מאמץ על מנת לשים ידינו על קטעי מגילות נוספים המצויים בחו"ל ולהחזירם לידי מדינת ישראל".

seperator

סיפור התעודה יוצג לראשונה בכנס מדבר יהודה ה-1 ביום ה' הבא, 15.9.2022 במוזיאון ארצות המקרא בירושלים. במסגרת הכנס הקרוב, הפתוח לקהל הרחב ללא תשלום, יוצגו ממצאים ומחקרים חשובים שערכה רשות העתיקות במדבר יהודה בשנים האחרונות, וזאת כחלק מפרויקט מערות מדבר יהודה המחודש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully