סרטנים פלשו לחוף בראשון לציון והחלו לאכול מדוזות

עשרות סרטני חולון החוף, שניזונים בעיקר מבעלי חיים מתים, עלו לחוף "מטווח 24" בראשון לציון והחלו לאכול את המדוזות שנפלטו מהמים. גיא לויאן פקח היחידה הימית ברשות הטבע והגנים, תיעד את המאורע המרשים

03/07/2022
סרטני חולן החוף אוכלים מדוזות בחוף מטווח 24 (צילום: גיא לויאן, רט"ג)

במסגרת סריקות לאיתור הטלות של צבות הים במטווח 24, השוכן על חופה הדרומי של ראשון לציון שנערכו היום (ראשון), צפה פקח היחידה הימית ברשות הטבע והגנים גיא לויאן בסרטנים מסוג חולון החוף אוכלים מדוזות שנפלטו לחוף.

חולון החוף, או בשמו המוכר האחר סרטן חולות, הוא סרטן קצר בטן שחי בחופי ים חוליים. הוא פעיל בעיקר בלילה. החולון חי במחילות שהוא חופר בחול מעל קו הגאות העליון (זהו הקו הגבוה ביותר שאליו מגיעים מי הים במחזור הגאות והשפל). עומק המחילות תלוי בלחות הקרקע - ככל שמתרחקים מהחוף החולון צריך לחפור את מחילותיו עמוק יותר כדי להגיע לסביבה לחה דיה. עומק המחילות הוא בדרך כלל 90-80 ס"מ.

סרטני חולון החוף בפלישה על חוף מטווח 24, היום(צילום: רשות הטבע והגנים, גיא לויאן)
פעיל בעיקר בלילה. חולון החוף(צילום: רשות הטבע והגנים, גיא לויאן)
חולון החוף הוא סרטן קצר בטן שחי בחופי ים חוליים(צילום: רשות הטבע והגנים, גיא לויאן)
סרטן חולון החוף מדוזות חוף מטווח 24. גיא לויאן, רשות הטבע והגנים
הסרטנים הללו ניזונים מבעלי חיים מתים שנסחפים לחוף או מאצות, למשל מדוזות(צילום: רשות הטבע והגנים, גיא לויאן)

אומניבור שאוהב בעיקר בעלי חיים מתים

החולון הוא אומניבור (אוכל-כל) וניזון בעיקר מפלט ים, למשל מבעלי חיים מתים שנסחפים לחוף או מאצות. החולון גם טורף וניזון, למשל, מביצים של צבי ים הטמונות בחול ואף מאבקועים של צבי ים.

עיניו של החולון נישאות גבוה על מעין גבעולים כדי להגדיל את שדה הראייה שלו. בחוף הים החולי, שבו אין מחבוא מלבד המחילה, שדה ראייה רחב הוא יתרון משמעותי. התאמה אחרת של חולון החוף לסביבה החופית החולית היא קצוות הרגליים המחודדים המאפשרים לו להיטיב ללכת על החול.

  • סרטנים
  • מדוזות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully