וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לפני שנמכרו לחו"ל, כ-1,800 מטבעות וטבעות עתיקים נתפסו בבית במודיעין

עודכן לאחרונה: 19.5.2022 / 10:29

מדובר באחת התפיסות המשמעותיות בתקופה האחרונה, שסיכלה את כוונת הסוחר למכור את העתיקות לחו"ל. בין החפצים פריטים נדירים רבים, וכן מטבע הנושא את שמו של "שמעון", מנהיג מרד בר כוכבא

כ-1,800 מטבעות וטבעות עתיקות נתפסו בבית במודיעין/צילום: רשות העתיקות

כ-1,800 מטבעות עתיקים, תכשיטים וחותמות, לוחות חרס עם כתב יתדות ופסלון ברונזה קדום, נתפסו השבוע בביתו של תושב העיר מודיעין. בין החפצים שנתפסו גם מטבעות נדירים, בעלי חשיבות מדעית וערכית רבה. בין השאר, נתפסו מטבעות כסף קדומים מהתקופה הפרסית, מטבעות מימי החשמונאים, מימי המרד הגדול, מטבע שקל כסף מהמרד הגדול, ומטבעות הנושאים את שמו הפרטי של מנהיג מרד בר כוכבא - שמעון.

החיפוש - של מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, בסיוע שוטרי תחנת מודיעין, בוצע השבוע (א') בצו שופט, בעקבות חשד שהאיש עוסק בסחר בעתיקות ללא רישיון.

פסל האל הרמס שנתפס בבית במודיעין. יולי שוורץ, רשות העתיקות
פסל האל הרמס/רשות העתיקות, יולי שוורץ
מטבעות בני 1800 שנה שנתפסו בבית במודיעין. יולי שוורץ, רשות העתיקות
מטבעות עתיקים. בחזית התמונה מטבע שמעון מימי מרד בר כוכבא/רשות העתיקות, יולי שוורץ

במהלך החיפוש, הבחינו מפקחי רשות העתיקות כי על חלק מהמטבעות והפריטים קיים עפר טרי. על פי החשד, חפצים אלה הגיעו לאחרונה מחפירות בלתי - חוקיות מאתרי עתיקות ברחבי המדינה. "מחמיץ את הלב, לחשוב על אתרי העתיקות הרבים שנהרסו לשם בצע כסף של סוחרים בערכי מורשת", אומר אילן חדד, המפקח על המסחר בעתיקות ברשות העתיקות, "מדובר בהסטוריה של כולנו, שכבר אי אפשר יהיה לשחזר".

המטבעות שנתפסו מתוארכים לתקופות שונות; בין השאר, מטבעות עשויים כסף מהתקופה ההלניסטית, מטבעות ברונזה מהתקופה הרומית, וכן מטבעות יהודיים משלל תקופות - מהתקופה הפרסית, מימי בית המקדש השני, מזמן ממלכת החשמונאים ומימי המרד הגדול ומרד בר כוכבא - בהם מספר מטבעות הנושאים את שמו של מנהיג המרד "שמעון".

בחדר העבודה של החשוד נתפס מטבע כסף מיוחד, מסוג "שקל" כסף. זהו מטבע יהודי מימי המרד הגדול - שנת 67 לספירה, עליו מופיע מצידו האחד הכיתוב "ירושלים הקדושה" עם עיטור של שלושה רימונים באשכול, ומצידו השני - הכיתוב "שקל ישראל שנה ב'" מעל עיטור גביע. ניכר שהמטבע היה באמצע ניקוי, ורק מחציתו נוקתה עד כה.

בחדר אחר בבית, נתפסו עשרות מטבעות בתוך מעטפות דואר נושאות כתובות לנמען, מוכנות למשלוח לחו"ל.

עוד בוואלה!

מאות מטבעות עתיקים נתפסו בביתו של שודד עתיקות בגליל

לכתבה המלאה
טבעות עתיקות שנתפסו בבית במודיעין. יולי שוורץ, רשות העתיקות
טבעות עתיקות שנתפסו בבית במודיעין/רשות העתיקות, יולי שוורץ
מטבעות וטבעות בני 1800 שנה שנתפסו בבית במודיעין. יולי שוורץ, רשות העתיקות
טבעת עתיקה עם שיבוץ אבן/רשות העתיקות, יולי שוורץ

לדברי חדד, "פעילות היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות יחד עם משטרת מודיעין, אפשרה את סיכול הברחת הפריטים הקדומים מישראל לשווקים בחו"ל. על פי החשד, האיש סחר בעתיקות, לכאורה, ללא רישיון ובניגוד לחוק במשך תקופה ארוכה. החשוד פעל תוך טשטוש עקבותיו, ועל פי החשד הבריח באופן שיטתי אלפי מטבעות מישראל לחו"ל. החשוד, שעסק בסחר בעתיקות לפני שנים רבות, בקיא בהוראות החוק אך הוא בחר לפעול במודע כנגדו".

בחקירתו, הודה החשוד בסחר בלתי חוקי, בהברחת מאות מטבעות לחו"ל ובקניית מטבעות משודדים וסוחרים לא חוקיים בשטחים, והכנסתם לישראל בניגוד לחוק.

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "מפקחי רשות העתיקות נאבקים מדי יום ולילה בתופעת שוד העתיקות ובסחר הבלתי-חוקי בעתיקות. הממצאים הקדומים שייכים למדינה ולציבור; לכל מטבע ומטבע סיפור ייחודי באמצעותו ניתן ללמוד על ההיסטוריה והמורשת של הארץ. סוחרים בלתי מורשים בעתיקות שרוכשים מטבעות משודדים וגנבים, מעודדים את שוד העתיקות, שנתלשות מסיפורן ההסטורי. רשות העתיקות תמשיך לפעולה בשיתוף גופי אכיפה נוספים, לסיכול הסחר הבלתי-חוקי בעתיקות.
מהיחידה למניעת שוד עתיקות נמסר כי בשבועות הקרובים תורחב החקירה על מנת לחשוף את מי שסיפקו את המטבעות לחשוד. בסיום החקירה יועבר התיק ללשכה המשפטית של רשות העתיקות, לבחינת הגשת כתב אישום כנגדו.

מטבעות בני 1800 שנה שנתפסו בבית במודיעין. יולי שוורץ, רשות העתיקות
מטבעות שולבו בתליונים על מנת למכור אותם כתכשיטים/רשות העתיקות, יולי שוורץ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully