וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עבד בגינה במושב ומצא טבעת בת 700 שנה ועליה "סנטה קלאוס"

הטבעת המרשימה, שעליה דמותו של ניקולאוס הקדוש (המזוהה כסנטה קלאוס), נתגלתה על ידי דקל בן שטרית, גנן במושב היוגב, שמסר את החפץ המיוחד לאוצרות המדינה ויקבל תעודת הוקרה על אזרחותו הטובה

צלמים זמניים מורשים

טבעת ברונזה נדירה ומרשימה מימי הביניים, הנושאת את דמותו של ניקולאוס הקדוש הנוצרי, נחשפה במקרה על ידי גנן בעת עבודות גינון במושב היוגב. ניקולאס הקדוש נחשב כמקור למיתוס "סנטה קלאוס" הנודע, מחלק המתנות בליל חג המולד. באוצרות המדינה בישראל לא מוכרת טבעת כזו.

ביום חמישי האחרון (22 בפברואר), במהלך עבודות גינון ועישוב באחד הגינות במושב היוגב שבעמק יזרעאל, קלטו עיניו של הגנן, דקל בן שטרית בן ה-26, טבעת שלמה הנחה בין העשבים. בן שטרית הרים את הטבעת, והבחין שחרוטה עליה דמות אדם. לדבריו, "שפשפתי קלות את הטבעת וראיתי דמות של בן אדם מגולפת בתוך מסגרת".

בן שטרית, המתגורר בקיבוץ הזורע, פרסם את תמונת הטבעת בפייסבוק בתקוה לקבל מידע על החפץ המיוחד, וכך נוצר קשר עם שכנו לקיבוץ, ד"ר דרור בן יוסף, ממונה מורשת מחוז צפון ברשות הטבע והגנים. ד"ר בן יוסף קישר בין בן שטרית ורשות העתיקות.

טבעת בת 700 שנה של ניקולאוס הקדוש התגלתה בעמק יזרעאל. קלרה עמית, רשות העתיקות, מערכת וואלה! NEWS
מתוארכת למאות ה-15-12 לספירה. הטבעת של ניקולאוס/מערכת וואלה! NEWS, קלרה עמית, רשות העתיקות
טבעת בת 700 שנה של ניקולאוס הקדוש התגלתה בעמק יזרעאל. ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות, מערכת וואלה! NEWS
הגנן דקל בן שטרית עם הטבעת שמצא במושב היוגב/מערכת וואלה! NEWS, ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

"המחקר על החפץ המיוחד יתרום למדע"

הטבעת העתיקה, המתוארכת למאות ה-15-12 לספירה, נבדקה ע"י ד"ר יאנה צ'חנוביץ', ארכיאולוגית מומחית לתקופה הביזנטית ברשות העתיקות. לדבריה, "מצב ההשתמרות של הטבעת יוצא מן הכלל, והמחקר על החפץ המיוחד יתרום למדע; על הטבעת מגולפת דמות גבר קירח ולידו מקל.

"מבחינה ראשונית, נראה שמדובר בניקולס הקדוש האוחז במטה של בישוף - סממן ההיכר המזוהה איתו. בעולם הנוצרי המזרחי, נחשב ניקולאוס הקדוש לפטרון של עוברי הדרכים, ובכלל זה הצליינים והמלחים, יורדי הים. על רקע זה, נהגו עולי הרגל הנוצרים שהגיעו לארץ ישראל מרחבי קיסרות הביזנטיון (טורקיה, אזור הבלקן, יוון וגם רוסיה של ימינו), לשאת על גופם איקונה (דמות) של ניקולאוס הקדוש, שתגן עליהם מכל פגע. לא מן הנמנע, שהטבעת שנמצאה כעת היתה שייכת לעולה רגל שביקש גם הוא את הגנתו של ניקולאוס".

לניקולאוס הקדוש יוחסו תכונות של 'עושה הנפלאות' ומתן מתנות בסתר, ובעולם הנוצרי המערבי מיוחס לו מיתוס 'סנטה קלאוס', מחלק המתנות בליל חג המולד".

עוד באותו נושא

נר חרס בן 2,200 שנה מימי יהודה המכבי התגלה בטיול בעמק חרוד

לכתבה המלאה
טבעת בת 700 שנה של ניקולאוס הקדוש התגלתה בעמק יזרעאל. ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות, מערכת וואלה! NEWS
"שפשפתי קלות את הטבעת וראיתי דמות של בן אדם מגולפת בתוך מסגרת"/מערכת וואלה! NEWS, ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

הטבעת נמצאה על נתיב דרך ראשית עתיקה

מושב היוגב נמצא בעמק יזרעאל, מזרחית לגן לאומי תל מגידו ולאתרים מהתקופה הרומית והביזנטית בלגיו הסמוכה. על-פי ד"ר יותם טפר, ארכיאולוג רשות העתיקות המומחה לדרכים רומיות, "ידוע לנו שהדרך הראשית מלגיו לכוון הר תבור עברה ליד מושב היוגב, ונראה שמאז הדרך שירתה גם את עולי הרגל הנוצרים בדרכם לאתרים המקודשים בהר תבור, בנצרת וסביב ים הכנרת".

ניר דיסטלפלד, המפקח מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות אשר אסף את הטבעת מבן שטרית על מנת לצרפה לאוצרות המדינה, ביקש לשבח את התנהגותו הטובה של הגנן בן שטרית. "אנו מודים לבן שטרית על מסירת החפץ העתיק לרשות העתיקות ומעודדים אזרחים לעשות כן. מעשים כאלה מעשירים ומעמיקים את הידע הארכיאולוגי הנצבר על העבר של כולנו. רשות העתיקות תעניק לבן שטרית תעודת הוקרה על אזרחות טובה".

טבעת בת 700 שנה של ניקולאוס הקדוש התגלתה בעמק יזרעאל. קלרה עמית, רשות העתיקות, מערכת וואלה! NEWS
בעולם הנוצרי המזרחי, נחשב ניקולאוס הקדוש לפטרון של עוברי הדרכים. הטבעת העתיקה/מערכת וואלה! NEWS, קלרה עמית, רשות העתיקות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully