איזה ראש כחול: חרדון סיני תועד בהרי אילת לפני שהוא מזדווג

זוהי עונת הרבייה של חרדוני סיני, שחיים בישראל מהנגב ועד והרי אילת, ובתקופה זו הופך ראשו של הזכר לכחול, וגם של הנקבה לאחר ההזדווגות. כך נראים הזוחלים המיוחדים שמהווים את המקור לביטוי "ראש כחול"

אורכו מגיע עד 25 ס"מ. חרדון סיני (צילום: רשות הטבע והגנים, דיויד רזק)

עונת הרבייה של חרדון סיני התחילה, והיא צבעונית במיוחד. מתנדב רשות הטבע והגנים דויד רייזק זכה לצפות באירוע בשמורת סובב אילת ולתעד אותו.

חרדוני סיני הנם חיות בר מוגנות ממשפחת החרדוניים, ואורכם מגיע עד ל-25 ס"מ. הם נפוצים באזור הנגב, ים המלח והערבה והם קרויים על שם מדבר סיני, שבו התגלו לראשונה", אמר לוואלה! תיירות דותן חרוש מחטיבת מדע ברשות הטבע והגנים. לדבריו, תקופת האביב והקיץ הנם תקופת הרבייה של חרדוני סיני, אז מתקשטים הזכרים וראשם הופך לצבוע בכחול עז ולעיתים גם חלקים אחרים בגופם, מה הקנה את הביטוי המוכר מעולם המין: "ראש כחול".

עוד בוואלה!

צפו: שתי החיות הכי נדירות באילת יצאו לאכול אחרי הגשם

לכתבה המלאה
ראשם הופך כחול בתקופת החיזור. חרדוני סיני בהזדווגות בהרי אילת (צילום: רשות הטבע והגנים, דיויד רזק)
חרדון סיני קרוי על שם מדבר סיני, שבו התגלה לראשונה (צילום: רשות הטבע והגנים, דיויד רזק)

הנקבה עוטה על גופה צבעי הזמנה

חרדון סיני עוטה גוונים של כחול וטורקיז חזקים את חלקי גופו הקדמיים, באזור הראש וחגורת הכתפיים של הזכר בעונת החיזור. ככל שצבעים אלו עזים יותר ובולטים יותר בשטח, הם מהווים איתות נמרץ לנקבה שלפניה זכר בריא וחזק, המהווה אופציה מצוינת לבחירה.

הנקבה עוטה על גופה צבעי הזמנה, הכוללים כתמים אדומים בצידי הגוף. היא יוצאת לחפש בן זוג מתאים, ולאחר ההזדווגות משנה את צבעי ראשה, שהופך לכחול. הנקבה תתנגד בתוקף לניסיונות חיזור נוספים.

לאחר ההזדווגות משנה הנקבה את צבעי ראשה, שהופך לכחול (צילום: רשות הטבע והגנים, דיויד רזק)
האביב והקיץ הנם תקופת הרבייה של חרדוני סיני. הנקבה לאחר ההזדווגות (צילום: רשות הטבע והגנים, דיויד רזק)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully