וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ה"שנקל" של בית ראשון: משקולת קדומה של שני שקלים התגלתה בירושלים

13.10.2020 / 8:48

בסינון של העפר היוצא מהחפירות בקשת וילסון, הצמודה לכותל, התגלתה משקולת ועליה סימן מצרי המייצג "שקל", ולידו שני קווים לציון שני שקלים. "המשקולת שוקלת 23 גר', ומשקל שקל בודד כ-11.5 גר' - הרי שלפנינו משקל מדויק של שני שקלים", אומרים מנהלי החפירה

משקולת קדומה של שני שקלים התגלתה בצמוד לכותל המערבי/צילום: שי הלוי, רשות העתיקות

משקולת של שני שקלים מלפני 2700 שנה (תקופת הברזל - תקופת בית המקדש הראשון), התגלתה ליד הכותל המערבי בירושלים. המשקולת, העשויה אבן גיר, נחשפה לאחרונה בסינון מדוקדק של העפר היוצא מחפירות רשות העתיקות בקשת וילסון, הצמודה לכותל.

חפירות הרשות מתקיימות בשיתוף הקרן למורשת הכותל המערבי, לקראת הכשרת כניסת מבקרים לסיור חדש במנהרות הכותל. סינון העפר שבמהלכו נמצאה המשקולת מתקיים במסגרת פרויקט הסינון של עמותת אל עיר דוד, בגן הלאומי עמק צורים.

לדברי ד"ר ברק מוניקנדם-גבעון ותהילה ליברמן, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: "המשקולת עשויה בצורת כיפה עם בסיס שטוח. בראש המשקולת נחרת סימן שדומה לאות ע', סימן מצרי שמייצג קיצור של המילה 'שקל', ולידו שני קווים לציון שני שקלים. המשקולת שוקלת 23 גרמים, ואנו יודעים מממצאים קודמים מירושלים, כי משקלו של שקל בודד כ-11.5 גרמים - הרי שלפנינו משקל מדויק של שני שקלים. הדיוק במשקל מעיד על היכולות הטכנולוגיות, כמו גם על החשיבות שיוחסה לדיוק במשקלים בירושלים הקדומה".

משקולת קדומה של שני שקלים התגלתה בצמוד לכותל המערבי. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
המשקולת נחשפה לאחרונה בסינון של העפר היוצא מחפירות בקשת וילסון/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות
משקולת קדומה של שני שקלים התגלתה בצמוד לכותל המערבי. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
בראש המשקולת נחרת סימן שדומה לאות ע', שמייצג קיצור של המילה 'שקל'/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות

נשים וגברים יצאו לקניות עם המשקולת בירושלים הקדומה

לדברי הארכיאולוגים, "בתקופה זו עוד לא היה שימוש במטבעות כסף, ולכן למשקל מדוייק היה תפקיד מאוד חשוב במערכת המסחר. הנשים והגברים שהסתובבו עם המשקולת הזו, יצאו לקניות כאן בירושלים הקדומה של לפני 2,700 שנים, ובעזרתה מדדו ושקלו על המאזניים כמויות מדוייקות של תבלינים או מאכלים בשוק".

מוניקנדם-גבעון וליברמן מוסיפים, כי "מערכת המשקולות של השקל שמשה בבית המקדש הראשון, שם גבו מס שנתי של מחצית השקל לטובת שימושי המקדש וקורבנות" .

משקולת קדומה של שני שקלים התגלתה בצמוד לכותל המערבי. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
למשקולת מדוייק היה תפקיד מאוד חשוב במערכת המסחר בתקופת הברזל/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות
משקולת קדומה של שני שקלים התגלתה בצמוד לכותל המערבי. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
מערכת המשקולות שמשה בבית המקדש הראשון, שם גבו מס של מחצית השקל/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות

המשקולת שימשה, כנראה, באחד ממרכולי ירושלים

החפירה בקשת וילסון מתבצעת בצמוד לכותל המערבי, כאשר בכל יום נחשפות אבנים נוספות מהכותל, שלא נראו במשך 1800 שנה. החפירה המחודשת באתר ממשיכה את החפירה הקודמת בקשת וילסון בניהולם של תהילה ליברמן, ד"ר ג'ו עוזיאל וד"ר אבי סלומון. "הממצא הייחודי, שנמצא במכלול שמתוארך לתקופה הרומית, מראה כי אזור הכותל רווי ממצאים מתקופות מגוונות, חלקן קדומות ביותר", מוסיפים מוניקנדם-גבעון וליברמן.

"בקלות ניתן לדמיין את האזור של הר הבית הומה אדם בתקופה של החגים והעלייה לרגל. מעבר לצרכי המקדש שנרכשו על ידי העולים: קרבנות, מנחות וכו', הם גם רכשו לעצמם מזון, מצרכים בסיסיים ומזכרות מהמסע למקדש בירושלים. המשקולת הזו שימשה, כנראה, באחד ממרכולי ירושלים בימי בית המקדש הראשון, ובאמצעותה וידאו כי הרוכל מספק לקונה תמורה הוגנת. אמנם, באופן חריג, השנה אזור הכותל לא היה הומה אדם במהלך החג, אך משקולת האבן הזו היא תזכורת לכך שכבר בימי בית ראשון היה מדובר באזור מרכזי שוקק פעילות", אומרים החוקרים.

מהקרן למורשת הכותל המערבי נמסר: "כמה מרגש למצוא בחודש תשרי, שסימלו הוא מאזני-צדק, מזכרת רחוקה מימי בית המקדש הראשון. דווקא בימים אלה, בהם מוגבלת ההגעה אל הכותל עקב מגפת הקורונה, מחזק הממצא את נצחיות הקשר בין העם היהודי לירושלים ולכותל המערבי, ומעודד את כולנו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully