וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם נחשף 'ארמון הנציב' מתקופת בית ראשון?

שרידים מפוארים ונדירים של מבנה מלכותי מתקופת מלכי יהודה התגלו בחפירה בטיילת המפורסמת של ארמון הנציב בירושלים. הארכיאולוגים: "כותרות העמודים, המזוהות עם ימי הבית הראשון, הן היפות והמרשימות שנחשפו עד היום

מטבע 5 שקלים על רקע הכותרת פרוטואיולית של מבנה מלכותי מתקופת מלכי יהודה בירושלים/יניב ברמן, רשות העתיקות

מי זכה לגור במבנה המפואר אשר השקיף בתקופת בית ראשון אל הנוף המרהיב של עיר דוד ובית המקדש, ואשר שרידיו נחשפו בחפירה ארכיאולוגית בטיילת ארמון הנציב? האם היה זה אחד ממלכי יהודה, או אולי היה זה אחד מעשיריה הגדולים של ירושלים?

אוסף נדיר, מרשים ומיוחד ביותר של כמה עשרות פריטי אבן אדריכליים מעוטרים, אשר שולבו במבנה מפואר, התגלה בחפירות רשות העתיקות לקראת הקמת מרכז מבקרים בטיילת ארמון הנציב, במקום שבו שכן בעבר ביתו של הצייר שאול שץ. החפירות נערכו במימון החברה הממשלתית לתיירות ועמותת אל עיר דוד (אלע"ד).

מבנה מלכותי מתקופת מלכי יהודה התגלה בטיילת ארמון הנציב בירושלים. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
ממאפייני הבנייה המלכותיים של ימי הבית הראשון. הכותרות מדגם 'פרוטו-איאולי' שנחשפו/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות
מבנה מלכותי מתקופת מלכי יהודה התגלה בטיילת ארמון הנציב בירושלים. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
רגעי חשיפת הכותרת/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות

כסמל המייצג את ממלכות יהודה וישראל

פריטי אבן אלו, שנחשפו היום (חמישי) לציבור באירוע חגיגי בעיר דוד, עשויים מאבן גיר רכה ומגולפים מעשה ידי אומן, וביניהם כותרות בגדלים שונים בסגנון האומנותי המכונה במחקר 'פרוטו-איאולי' - ממאפייני הבנייה המובהקים המלכותיים של ימי הבית הראשון, ומסמליה החזותיים של התקופה. חשיבותו של מוטיב אומנותי זה כסמל המייצג את ממלכות יהודה וישראל, אף הביאה את בנק ישראל לבחור אותו כעיטור שמקשט את מטבע חמשת השקלים של מדינת ישראל.

האוסף שנחשף כולל, בין היתר, שלוש כותרות-אבן שלמות בגודל בינוני ופריטים של חלונות מפוארים - שבהם שולבו מעקות. אלה, הורכבו מעמודונים מסוגננים שעל גביהם סדרת (מיני-כותרות) - כותרות בגודל זעיר בסגנון הפרוטו-איאולי.

עוד בוואלה!

מי המלך על הכיסא? טביעת חותם מימי עזרא ונחמיה התגלתה בירושלים

לכתבה המלאה
מבנה מלכותי מתקופת מלכי יהודה התגלה בטיילת ארמון הנציב בירושלים. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
כותרות האבן מהאחוזה המלכותית/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות
מבנה מלכותי מתקופת מלכי יהודה התגלה בטיילת ארמון הנציב בירושלים. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
מיני כותרות שעמדו בראש העמודונים במעקה בחלון הווילה/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות

מנהל החפירה: "רמת השתמרות הפריטים נדירה"

לדברי יעקב ביליג, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "מדובר בתגלית מרגשת ביותר. זו הפעם הראשונה שמתגלים דגמים מוקטנים של כותרות הענק הפרוטו-איאוליות מן הסוג שנמצא עד כה בממלכות יהודה וישראל, שם הן שולבו מעל שערי ארמונות המלכים. רמת הביצוע בעבודה על הכותרות הנוכחיות היא הטובה ביותר שנראתה עד היום, ורמת השתמרותם של הפריטים נדירה".

היה מפתיע לגלות, ששתיים מתוך שלוש כותרות העמודים נטמנו באופן מסודר, זו על גבי זו. "בשלב זה עדיין קשה לומר מי הטמין את הכותרות באופן שבו הן התגלו, ומדוע הוא עשה זאת, אך אין ספק שזוהי אחת התעלומות באתר המיוחד הזה ונשתדל להציע לה פתרון", מוסיף ביליג. בשונה מהכותרות, שהתגלו במצב השתמרות מעולה, שאר המבנה נחרב, ככל הנראה בחורבן הבבלי של ירושלים בשנת 586 לפני הספירה, או בסמוך למועד זה. שרידי המבנה נהרסו ופורקו לטובת שימוש משני בפריטים היקרים.

מבנה מלכותי מתקופת מלכי יהודה התגלה בטיילת ארמון הנציב בירושלים. יניב ברמן, רשות העתיקות, רשות העתיקות
כך נראה אחד מעמודוני החלון באחוזה המלכותית/רשות העתיקות, יניב ברמן, רשות העתיקות
מבנה מלכותי מתקופת מלכי יהודה התגלה בטיילת ארמון הנציב בירושלים. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
מנהל החפירה יעקב ביליג עם הכותרת/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות

ירושלים השתקמה לאחר המצור האשורי

חשיפת המבנה המפואר, שנבנה בפרק הזמן שבין ימיו של המלך חזקיהו ועד לימיו של המלך יאשיהו, מעידה, להערכתו של ביליג, על השתקמותה של ירושלים לאחר המצור האשורי על העיר בימי המלך חזקיהו, בשנת 701 לפנה"ס, מצור שממנו העיר בקושי ניצלה.

"התגלית הזו, לצד הארמון שנחשף בעבר ברמת רחל והמרכז המנהלי שנחשף לאחרונה במורדות ארנונה, מעידים על תחייה חדשה בעיר ו"יציאה מהחומות" של ימי הבית הראשון לאחר המצור האשורי. אנחנו מגלים וילות, בתי אחוזה ומבני שלטון באזור הפרוז שמחוץ לעיר ויש בכך כדי להעיד על ההקלה שחשו תושבי העיר לאחר שהוסר המצור", מציין ביליג.

ההכרה באיכויותיו האסטרטגיות והנופיות של האזור, באו לידי ביטוי גם כ-2600 שנה מאוחר יותר, כשממשלת המנדט הבריטי בנתה במקום את בית השלטון המרכזי שלה, המכונה בשם "ארמון הנציב". כמה עשרות שנים מאוחר יותר, הוכשרה במקום אחת הטיילות המפורסמות במדינת ישראל, היא טיילת ארמון הנציב, שממנה נשקף עד היום הנוף המרהיב אל עבר עיר דוד והר הבית.

מבנה מלכותי מתקופת מלכי יהודה התגלה בטיילת ארמון הנציב בירושלים. יולי שוורץ, רשות העתיקות, רשות העתיקות
מנהל החפירה יעקב ביליג עם הכותרת/רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות
מבנה מלכותי מתקופת מלכי יהודה התגלה בטיילת ארמון הנציב בירושלים. שי הלוי, רשות העתיקות, רשות העתיקות
מיני כותרות שעמדו בראש העמודונים שנחשפו בחפירה/רשות העתיקות, שי הלוי, רשות העתיקות

הממצאים המרגשים נחשפו, כאמור, היום לציבור באירוע חגיגי בעיר דוד שבגן הלאומי סובב חומות ירושלים, במעמד שר התרבות חילי טרופר, ארכיאולוג מרחב ירושלים ברשות העתיקות ד"ר יובל ברוך ומנכ"ל עמותת אל עיר דוד (אלע"ד), דוד בארי.

הממצאים יוצגו לציבור בתצוגה פיסית בעיר דוד במהלך הימים הקרובים והסבר עליהם יינתן באופן מקוון בכנס מגלי"ם שיתקיים ביום שלישי הקרוב באתר האינטרנט של עיר דוד.

חשיפת כותרות פרוטו איאוליות בעיר דוד, מטיילת ארמון הנציב בירושלים. יולי שוורץ, רשות העתיקות, רשות העתיקות
שר התרבות חיליק טרופר בטקס חשיפת הכותרות, היום בעיר דוד/רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully