וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חשב ש"סוף העולם קרב" והחזיר פריט בן 2000 שנה שגנב

אזרח החזיר לרשות העתיקות כדור בליסטרה בן כ-2000 שנה שלקח ללא רשות לפני 15 שנה מעיר דוד: "הגיע הזמן לנקות את המצפון ביחד עם תחושת סוף העולם שיצרה הקורונה", הוא אמר

בולה אדניהו אשר על הבית בעיר דוד/אליהו ינאי, באדיבות עיר דוד

בווידאו: בולה "אדניהו אשר על הבית" נמצאה בעיר דוד

כדור נגד קורונה: 15 שנה לאחר שלקח ללא רשות כדור בליסטרה בן כ-2000 שנה מאתר עיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים, החליט בסוף השבוע אזרח אלמוני להחזיר את הממצא בן 2000 השנה לידי רשות העתיקות. זאת, לדבריו, על רקע משבר הקורונה, והתחושה ש"סוף העולם קרב".

לרשות העתיקות נודע על "חזרתו בתשובה" של מוסר האבן באמצעות פוסט שפרסם בפייסבוק משה מנס, אזרח אשר לקח על עצמו לתווך את החזרת האבן לאוצרות המדינה, מבלי שזהותו של הגנב תיחשף. "מדובר בשני "שבאבניקים" שטיילו לפני 15 שנה באתר בעיר דוד ונתקלו בתצוגה של אבני בליסטרה שנורו לעבר ביצורים", מספר מנס. "אחד מהם לקח את אחת מהאבנים הביתה. בינתיים הוא התחתן והקים משפחה, והוא סיפר לי שכבר 15 שנה האבן יושבת לו על הלב. עכשיו, כשנתקל בה במהלך ניקיונות הפסח, ביחד עם תחושת סוף העולם שיצרה הקורונה, הוא הרגיש שהגיע הזמן לנקות גם את המצפון וביקש ממני לסייע בהחזרה שלה לרשות העתיקות".

כדור בליסטרה בן 2000 שנה שהוחזר לרשות העתיקות. עוזי רוטשטיין, רשות העתיקות, רשות העתיקות
כדור הבליסטרה בן 2000 שנה שהוחזר לרשות העתיקות/רשות העתיקות, עוזי רוטשטיין, רשות העתיקות
כדור בליסטרה בן 2000 שנה שהוחזר לרשות העתיקות. עוזי רוטשטיין, רשות העתיקות, רשות העתיקות
מימין לשמאל: משה מנס ועוזי רוטשטיין עם כדור הבליסטרה/רשות העתיקות, עוזי רוטשטיין, רשות העתיקות

קריאה "להוריד אבן מהלב ולהחזיר את אוצרות המדינה"

לדברי עוזי רוטשטיין, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות שתוייג על ידי עוקבת בפוסט והגיע מיידית לאסוף את האבן, "הוצאת ממצא מההקשר הארכיאולוגי שלו פוגעת במחקר ובבניית הפאזל ההיסטורי שלנו. אנחנו מברכים על החזרת הממצא וקוראים לכל מי שלקח ממצא מאתר ארכיאולוגי, להוריד אבן מהלב ולהחזיר אותו לאוצרות המדינה. הפריטים בני אלפי השנים הם האוצר שלנו. הם מספרים את סיפורה של הארץ ושל מי שחי בה לפנינו, וראוי שיתועדו ויוצגו".

לדברי ד"ר יובל ברוך, ארכיאולוג מרחב ירושלים ברשות העתיקות, "בליסטראות היו כלי נשק קדומים, שבאמצעותם נורו אבנים אל ראש החומה כדי להרחיק את מגיני העיר, שעמדו בראשה. אבני הבליסטרה שנחשפו בעיר דוד קשורות, ככל הנראה, לקרבות הקשים בין תושבי ירושלים הנצורים לבין חיילי הלגיונות הרומים סביב שנת 70 לספירה - שנת חורבן ירושלים. אבנים נוספות מסוג זה התגלו בירושלים, בין השאר, באזור מגרש הרוסים בסמוך לתוואי המשוער של החומה השלישית, שהיתה החומה החיצונית של ירושלים בימי בית שני. בחפירת רשות העתיקות במקום התגלה שדה קרב ובו עשרות אבני בליסטרה פזורות על הקרקע".

בליסטרה. איור שלום קוולר, רשות העתיקות
בליסטראות היו כלי נשק קדומים, שבאמצעותם נורו אבנים אל ראש החומה/רשות העתיקות, איור שלום קוולר
אבני בליסטרה מעיר דוד. קלרה עמית, רשות העתיקות, רשות העתיקות
שימשו את הרומאים במרד הגדול. אבני בליסטרה מעיר דוד/רשות העתיקות, קלרה עמית, רשות העתיקות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully