"מחנה יהודה" המקורי: האם התגלה השוק של ירושלים מימי בית שני?

חפץ נדיר ששימש למדידה אחידה של נפח, בן כ-2000 שנה, שהתגלה לאחרונה בעיר דוד בירושלים, מחזק את הסברה שנחשפה כיכר העיר התחתונה של העיר מתקופת בית שני, ששימשה כמוקד של הפעילות המסחרית של העיר

צילום: עמית בן עטר, ארכיון עיר דוד

חפץ נדיר ששימש למדידה אחידה של נפח, בן כ-2000 שנה, אשר התגלה לאחרונה בחפירות רשות העתיקות בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים, מחזק את הסברה שהתגלתה כיכר העיר התחתונה של העיר מתקופת בית שני.

המדובר בחלק של שולחן אבן אשר שימש לקביעת מידות נפח אחידות, שהתגלה בסמוך לרחבה מרוצפת גדולה ברחוב המדורג, אשר הוביל את עולי הרגל מבריכת השילוח אל הר-הבית.

לדברי פרופ' רוני רייך, אשר חוקר את החפץ, "בשבר שולחן המדידות שנתגלה בעיר דוד, נותרו שניים מהשקעים החרוטים העמוקים, כשלכל שקע נקב קטן בתחתיתו. את הנקב שבתחתיתו ניתן היה לפקוק באמצעות אצבע, למלא את השקע נוזל כלשהו, להסיר את האצבע ולרוקן את החומר אל תוך כלי אחר, ולקבוע בכך את נפחו של הכלי, על פי התקן של שולחן המדידות. בצורה זו, יכלו סוחרים לבוא ולכייל את כלי המדידה שלהם לפי תקן אחיד".

רייך מוסיף, כי, "מדובר בכלי נדיר. כלי אבן אחרים היו מאוד פופולאריים בירושלים של ימי הבית השני, אבל עד כה, התגלו בחפירות רק שני כלים למדידת נפחים - האחד התגלה בשנות ה-70 של המאה הקודמת בחפירות הרובע היהודי, וכלי אחר נמצא בחפירות בשועפט, שמצפון לירושלים".

עוד בוואלה! NEWS

אימון בוקר קצר שישנה את שגרת היום שלכם

בשיתוף רמי לוי
לכתבה המלאה
שולחן האבן שימש לקביעת מידות נפח אחידות. חלק משולחן המדידה שנמצא (צילום: קובי הראתי, ארכיון עיר דוד)
רחבה מרוצפת נחשפה ברחוב שעלה אל בית המקדש בימי בית שני. הרחוב המדורג (צילום: קובי הראתי, עיר דוד)

האם נחשפה כיכר העיר התחתונה?

לדברי הארכיאולוג ארי לוי, ממנהלי החפירה ברחוב המדורג, "בחפירות הרחוב המדורג בעיר דוד התגלו גם משקולות אבן רבות מאוד, ובערכים שונים. המשקולות שנמצאו שייכות לטיפוס שהיה אופייני בעיקר לירושלים. העובדה שהיו משקולות אופייניות לעיר, מעידה על הייחודיות של הכלכלה והמסחר בירושלים של ימי בית שני, ייתכן שבהשפעת המקדש". משקולות האבן עשויות כמעין כיכר פחוס, והן בגדלים שונים, המייצגים ערכים שונים של משקל.

לדברי רייך, יותר מ-90 אחוזים של מכלול משקולות האבן מטיפוס זה, המונה כמה מאות בסך הכול, נמצא בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בירושלים הקדומה של ימי הבית השני: בכך הן מיוחדות ומייצגות תופעה ירושלמית מובהקת.

חוקרי רשות העתיקות נחשון זנטון, מורן חג'בי ומידד שור, ממנהלי החפירה ברחוב המדורג, חשפו בשנים האחרונות רחבה מרוצפת גדולה ברחוב שעלה אל בית המקדש בימי בית שני, והם מציעים כי רחבה זו שימשה ככיכר העיר התחתונה, בה התקיימה פעילות המסחר של ירושלים.

משקולות האבן עשויות גדלים שונים, המייצגים ערכים שונים של משקל. חלקו התחתון של שולחן המדידה (צילום: ארי לוי, רשות העתיקות)
"בחפירות הרחוב המדורג התגלו גם משקולות אבן רבות". חלקו העליון של כלי המדידה (צילום: ארי לוי, רשות העתיקות)

משרדו של "אַגוֹרַנוֹמוֹס"

לדברי ארי לוי, "שולחן תקני הנפח שמצאנו ומשקולות האבן שהתגלו בסמוך, מחזקים את ההערכה כי התקיימה במקום פעילות מסחרית ענפה, ואולי יש כאן כדי להצביע על קיומו של שוק".

פרופ' רייך מוסיף, ש"ייתכן כי באזור זה של העיר שמימי הבית השני, היה מצוי משרדו של המפקח על המידות והמשקולות של העיר ירושלים - תפקיד שהיה מקובל בערים אחרות ברחבי האימפריה הרומית בעת העתיקה ואשר מוכר בתואר היווני אַגוֹרַנוֹמוֹס".

הרחוב המדורג בעיר דוד המתוארך לימי בית שני (צילום: קובי הראתי, עיר דוד)
ארכיאולוגית רשות העתיקות, הלן מכלין, עם כלי המדידה על רקע הרחוב המדורג (צילום: ארי לוי, רשות העתיקות)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully