וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בחג הסוכות: משפחה מצאה פטיש ומסמרים בני כ-1400 שנה

30.10.2019 / 10:00

בחפירה ארכיאולוגית שהתקיימה בסוכות באושה העתיקה, שליד קרית אתא, התגלו בתי בד, גתות, מקוואות וגם פטיש ומסמרים עתיקים שהיו כנראה של צאצאי הסנהדרין. אחד החופרים באתר: "ידועים רק 6 פטישים מהתקופה הביזנטית"

אושה העתיקה: התגלו פטיש ומסמרים בני כ-1400 שנה/צילום: יניב ברמן, באדיבות רשות העתיקות

כ-8,500 איש הגיעו בחג הסוכות לפעילויות חפירות ארכיאולוגיות עם רשות העתיקות ברחבי הארץ, אלא שאף אחד מהם לא דמיין שימצא את החפצים המזוהים ביותר עם שיר החג - פטיש ומסמרים מהתקופה הביזנטית, בני 1400 שנה. זה מה שקרה למשפחה מהמועצה המקומית טורעאן, שהשתתפה לאירוע החפירה שהתקיים באושה העתיקה שביער קרית אתא.

לדברי יאיר עמיצור ואיאד בשאראת, מנהלי החפירה מטעם ברשות העתיקות, "באוצרות המדינה ידועים רק כ-20 פטישים עתיקים, ומתוכם רק 6 מהתקופה הביזנטית. ידענו שבאתר התקיימה תעשיית זכוכית עניפה, שאנחנו מגלים בשטח בדמות גביעי יין וגושי זכוכית גולמית יפהפיים, ועכשיו אנו מגלים שתושבי אושה עסקו גם בייצור כלי עבודה מברזל בעת העתיקה. על כך מעיד הפטיש, שנמצא בסמוך לסיגי ברזל, מסמרים ופריטי ברזל נוספים.

יאיר עמיצור עם הפטיש והמסמרים שנחשפו באושה. יולי שוורץ, רשות העתיקות, רשות העתיקות
2.הפטיש והמסמרים בני ה-1400 שנה שנחשפו באושה/רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות
גתות ולידן מקווה טהרה באתר אושה העתיקה. אסף פרץ, רשות העתיקות, רשות העתיקות
מבט אווירי: גתות ולידן מקווה טהרה נשחשפו באתר אושה/רשות העתיקות, אסף פרץ, רשות העתיקות

מקוואות טהרה מלפני 1800 שנה

לצד התעשיות האלה, נחשפו בחפירה בתי בד מרשימים לייצור שמן זית וגתות להפקת יין, המלמדים שעיקר פרנסתם של תושבי אושה היה עיבוד התוצרת החקלאית של עצי הזית והכרמים שגידלו באדמות הסמוכות לכפר. בסמוך לבית הבד ולגת הגדולה נחשפו שני מקוואות טהרה חצובים בסלע עם גרמי מדרגות ודפנות מטוייחים, המתוארכים לתקופה הרומית והביזנטית (מלפני 1800 שנה). המקוואות מלמדים שהעוסקים במלאכה היו יהודים, שהקפידו לטבול במי המקווה בתחילת כל יום עבודה על מנת לייצר שמן זית ותירוש בטהרה.

לדברי יאיר עמיצור, מנהל החפירה ומנהל פרויקט שביל הסנהדרין ברשות העתיקות, "היישוב היהודי של אושה בתקופה הרומית והביזנטית מוזכר רבות במקורות היהודיים כמקום בו התחדש מוסד הסנהדרין לאחר חורבן בית המקדש, ולאחר כשלון מרד בר כוכבא בשנת 135 לספירה. הסנהדרין הייתה ההנהגה היהודית המרכזית, ובראשה עמד הנשיא רבן שמעון בן גמליאל השני ובנו רבי יהודה הנשיא, שישבו באושה. כאן, באושה, תיקנו חכמי הסנהדרין תקנות שאפשרו לעם היהודי להתאושש מתוצאות המלחמה ברומאים, ולשקם את חיי הקהילה בגליל. המקורות היהודיים מזכירים את חכמי הסנהדרין שחיו באושה וביניהם רבי יצחק נפחא, שככל הנראה התפרנס מייצור זכוכית. גביעי היין וגושי הזכוכית הגולמית הרבים שנמצאו ברחבי האתר, מעידים שתושבי אושה היו גם מיומנים באומנות ניפוח זכוכית וייצור כלי שולחן וכלי תאורה עדינים. בנוסף, המקוואות שנחשפו באתר מעידים על ההקפדה של חכמי הסנהדרין בענייני טומאה וטהרה".

החפירה באושה נמצאת בעיצומה ומתוכננת להימשך במהלך השנה הקרובה בהשתתפות אלפי תלמידים בני נוער ומתנדבים. כן מתוכננים בה ימים פתוחים ואירועי שיא למשפחות ולקהל הרחב.

עוד בוואלה!

התגלית הארכיאולוגית שמוכיחה את קיומו של המלך התנכ"י?

לכתבה המלאה
נר עם סמל מנורה שנחשף בחפירות אושה. יולי שוורץ, רשות העתיקות, רשות העתיקות
נר עם סמל מנורה וכף תמר שנחשף בחפירות/רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות
כוסות זכוכית עתיקות אושה. יניב ברמן, רשות העתיקות, רשות העתיקות
כוסות זכוכית עתיקות. עדות לתעשיית הזכוכית העניפה שפעלה באושה/רשות העתיקות, יניב ברמן, רשות העתיקות
חפירות ארכיאולוגיות באושה. יולי שוורץ, רשות העתיקות, רשות העתיקות
כ-15,000 תלמידים ומתנדבים השתתפו בשנה האחרונה בחפירות באושה/רשות העתיקות, יולי שוורץ, רשות העתיקות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully