לראשונה: מנורת תשעת קנים מלפני 2000 שנה נחשפה בבאר שבע

בחפירה שהתקיימה לפני הקמת שכונה חדשה בבאר שבע, התגלה, בין השאר, שבר נר נדיר עם עיטור מנורת תשעת קנים, שרידי מגדל תצפית ועוד. מדובר באחת ההופעות הקדומות של מנורה באמנות

שבר הנר עם עיטור המנורה בחפירה בבאר שבע (אמיל אלג'ם, רשות העתיקות)

שרידי ישוב יהודי מסוף תקופת בית שני נחשפו בבאר שבע לראשונה. בחפירה ארכיאולוגית לקראת הקמת שכונה בסמוך לכניסה הצפונית לבאר שבע, ביוזמת משרד השיכון, מתגלות עדויות לחיים היהודיים שהתנהלו במקום, ובהן נר עם עיטור מנורת תשעת קנים - מהקדומים המוכרים במחקר, כלי גיר שלא מקבלים טומאה, שרידי מגדל תצפית ועוד. באתר, המתוארך למאה ה-1 לספירה ועד למרד בר כוכבא (שנת 135 לספירה) נחשפו גם פתחים שהובילו, ככל הנראה, למחילות מסתור או מילוט שנחפרו בקרקע.

לדברי מנהלי החפירה, ד"ר פטר פביאן מהמחלקה למקרא, ארכיאולוגיה והמזרח הקדום באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וד"ר דניאל וורגה מרשות העתיקות, "שרידי היישוב משתרעים על פני שטח של יותר משני דונמים, וכוללים מספר מבנים ומתקנים שונים - בין השאר, נחשפו בסיס של מגדל תצפית גדול, מתקני אפייה, בורות אשפה קדומים, ומערכת תת קרקעית שייתכן כי שימשה כמקווה טהרה. סימני השריפה העזה שהתגלו על חלק מהשרידים באתר מעידים על משבר שעבר היישוב, ככל הנראה בתקופת המרד הגדול - סביב שנת 70 לספירה".

עוד באותו נושא

רנסנס בבירת הנגב: המהפך של באר שבע

לכתבה המלאה
כלים בעלי מאפיינים יהודיים שנחשפו בחפירה (צילום: ענת רסיוק, רשות העתיקות)
הארכיאולוגית שירה בלוך מחזיקה פך בן 2000 שנמצא בחפירה (צילום: רשות העתיקות)

האתר נמצא בגבולה הדרומי של ממלכת יהודה הקדומה, בסמוך לתוואי דרך שהובילה מאזור תל שבע אל מישור החוף הדרומי. סביר שהמיקום האסטרטגי היווה סיבה להקמת מגדל תצפית איתן שבסיסו התגלה בחפירה, ומשתרע על 10x10 מטרים. נראה כי גרם מדרגות לולייני הוביל לשתי הקומות העליונות, שלא שרדו. בתקופה הרומית המאוחרת נלקחו אבני המגדל ושימשו לבנייה באתרים סמוכים.

ממצא מיוחד שנחשף בחפירה הוא שבר נר מטיפוס המוכר במחקר כ"נר דרום" יהודאי. הנר עורר התרגשות גדולה כאשר לאחר ניקויו התגלה עליו עיטור של מנורת תשעה קנים. לדברי ד"ר פביאן וד"ר וורגה, "נראה שזו אחת ההופעות הקדומות המוכרות למחקר של מנורה באמנות". מעניין לציין, כי בנרות הבודדים שנתגלו מסוג זה עם דוגמת מנורה, המנורה אף פעם לא מוצגת עם שבעה קנים כפי שהיתה בבית המקדש, אלא עם 11-8 קנים. הסיבה לכך, לפי התלמוד הבבלי, היא שלא יוצרים מנורה בשביל שימוש ביתי, אשר נראית בדיוק כמו מנורת המקדש.

עשרות מטבעות התגלו באתר, כולם עשויים נחושת ומרביתם שייכים לתקופת הנציבים הרומיים. חלקם הוטבעו בעיר אשקלון וחלקם בערים שונות ברחבי האימפריה הרומית.

הציבור מוזמן לסיורים בחפירה הארכיאולוגית ביום ב' הקרוב, 8.4, בשעות 17:00-15:00. הכניסה חופשית. פרטים בעמוד הפייסבוק "רשות העתיקות-לגעת בעבר".

עוד באותו נושא

חרותות קדומות של מנורה וצלב התגלו בבור מים עתיק בשפלת יהודה

לכתבה המלאה
שבר הנר עם עיטור המנורה (צילום: ענת רסיוק, רשות העתיקות)
הארכיאולוג אבינועם להבי עם שבר הנר הנושא עיטור מנורה (צילום: ענת רסיוק, רשות העתיקות)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully