וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוקרים מאשרים: מסיבות טבע, הופעות ופסטיבלים מאריכים חיים

10.10.2018 / 9:10

מחקר שבוצע על ידי מומחים למדעי ההתנהגות באוניברסיטה בלונדון, מצא שהשתתפות באירועי מוזיקה אחת לשבועיים יכולה להגדיל את תוחלת החיים עד 9 שנים. למעשה, מספיקות רק 20 דקות של "זמן הופעה" כדי לשפר את בריאותנו בהיקף של 20%

Electric Forest 2014- The Journey Begins

בווידאו: פסטיבל Electric Forest 2014

העולם נחלק לשניים: אלה עבורם הופעות חיות, מסיבות טבע ופסטיבלים הם אירועים מעייפים שלא מצדיקים יציאה מהבית, ואלה שבדיוק להיפך - יהיו מוכנים להשקיע בהופעה או מסיבה את מיטב כספם, ואפילו לחצות יבשות בשביל לבלות את הזמן בריקודים בחוץ והסתובבויות בפסטיבלים.

האם הופעות, מסיבות ופסיטיבלים הם בזבוז זמן, או שמא מדובר בחוויות שיש להן תרומה ממשית לאיכות החיים? לעולם המדעי יש תשובה.

שלושה מחקרים שפורסמו לאחרונה מצביעים על כך שמומלץ דווקא להשתייך לקבוצה השנייה - זו של אנשים שמעדיפים לשמוע מוזיקה בלייב לצד אנשים אחרים, ולא לזו של אלה שמעדיפים להישאר בבית. והיתרונות המוכחים מחקרית? רווחה כללית, הצלחה במבחנים, העלאת ברמות הערך העצמי ואפילו בתוחלת החיים.

בחודש שעבר הגיעו לשני פסטיבלים בלונדון, אחד בלידס ואחד ברידינג, צוות של חוקרים בראשות הפרופסור לפסיכולוגיה ניסיונית באוניברסיטת אוקספורד רובין מרפי וחוקר המוזיקה מתיו זאקס מאוניברסיטת הרווארד. השניים ביקשו לבדוק כיצד מוזיקה חיה משפיעה על הצופים, ולשם כך הם הלבישו נחקרים שצפו בהופעות חיות מכשיר לניטור ובדיקת התגובות הפיזיולוגיות שלהם, לרבות קצב הלב והתנועה לצלילי המוזיקה. במקביל, נערכה סדרה של בדיקות פסיכומטריות כדי לגלות מי חווה "רגעים של צמרמורת" ומה אותם רגעים מלמדים על אותו אדם.

"התופעה של צמרמורת סיקרנה אותנו במשך שנים רבות, והזדמנות לבחון את המשתתפים בסביבה של מוזיקה חיה בהחלט סיפקה לנו קצת מזון למחשבה", אמר מרפי. "התוצאות של המחקר הראו כי תכונות אישיות שונות מאפיינות אנשים שחווים צמרמורת. הראיות גם מעידות כי לחיבור אמיתי למוזיקה בזמת אמת, עד כדי תחושת צמרמורת, יש השפעה על תחושת הרווחה הכללית שלנו".

המחקר מצא כי למעלה ממחצית הבריטים חווים צמרמורת של התרגשות במהלך מסיבות או הופעות חיות, ואלה שמעידים על התחושות הללו נוטים להצליח יותר - הם השיגו ציונים גבוהים במבחנים שנערכו להם בהיקף של מעל 12%, לעומת אלה שלא דיווחו על כל התרגשות באותם אירועים.

המחקר הזה הגיע לאחר מחקר אחר שהזמינה רשת התקשורת האירופית O2 מוקדם יותר השנה, ושפורסם בחודש מרץ. המחקר בוצע על ידי פטריק פייגן, מומחה למדעי ההתנהגות ומרצה באוניברסיטת גולדסמית' בלונדון, והוא מצאו שהשתתפות באירועי מוזיקה חיה אחת לשבועיים יכולה - תחזיקו חזק - להגדיל את תוחלת החיים ברמה של עד תשע שנים. בהתבסס על בדיקות לב ובדיקות פסיכומטריות, הראה המחקר כי המשתתפים באירועים של מוזיקה חיה הפגינו רגשות מוגברים של ערך עצמי וגירוי מנטלי כמו גם תחושת קרבה לאחרים, זאת בעת שנכחו באירוע.

החוקרים הגיעו למסקנה שמספיקות רק 20 דקות של "זמן הופעה" כדי לשפר את הרווחה בהיקף של 20%. "המחקר שלנו מציג את ההשלכות העמוקות שיש להופעות חיות לרגשות של בריאות, אושר ורווחה עם נוכחות דו-שבועית או קבועה", אמר פייגן, "מניתוח הממצאים התרשמנו כי הופעות חיות יכולות לסלול את הדרך לכמעט עשר שנות חיים נוספות".

בשנה הקודמת מצא מחקר של אוניבסיטת דיקין באוסטרליה ממצאים דומים. חוקרי האוניברסיטה ערכו סקר בקרב אלף אוסטרלים, וגילו מתאם בין תדירות הביקור במסיבות והופעות חיות לבין רמת שביעות הרצון מהחיי היום-יום. ולא חייבים לבקר דווקא במסיבות טבע, או רק לקנות כרטיסים לפסטיבלים. האוניברסיטה האוסטרלית ציינה כי אנשים שמגיעים לכל סוג של "חוויה מוזיקלית קהילתית", בין אם מדובר בפסטיבל גדול או בלילה מסביב למדורה עם גיטרה וחברים, דיווחו באופן קבוע על רמות גבוהות יותר של שביעות רצון מחייהם. האזנה למוזיקה לבד בבית, הדגישו החוקרים, אינה מביאה לאותו אפקט של מה שהם כינו "רווחה חברתית".

  • עוד באותו נושא:
  • פסטיבל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully