פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   נחשפה כנסייה תת ימית מלפני 1600 שנה - שקישרה בין ישו לאלוהים

   אטרקציה ראשונה מסוגה צפויה להיפתח למבקרים בשנה הבאה בטורקיה: מוזיאון תת ימי שיציע לתיירים סיור עוצר נשימה בכנסייה רומית משנת 390 ששקעה באגם

   נחשפה כנסייה תת ימית מלפני 1600 שנה - שקישרה בין ישו לאלוהים
   iznikrehber com

   מוסטפה סאהין, הארכיאולוג הראשי באוניברסיטת בורסה אולדג, לא האמין למראה עיניו כשמודדים ממשלתיים הראו לו תמונות אוויריות מ-2014 בהן ניתן לראות בבירור הריסות של מבנה עתיק במעמקי אגם איזניק בטורקיה. לאחר שהצוות שלו בחן את ההריסות, הוא הגיע למסקנה שמדובר בכנסייה רומית מלפני 1600 שנה ושתחתיה קבור מקדש פגאני עתיק אף יותר.

   בשיחה עם Live Science, דיבר סאהין על הגילוי, "כשראיתי לראשונה את התמונות, הופתעתי מאוד לראות מבנה ברור של כנסייה. מעולם לא ראיתי דבר כזה מדהים". הריסות הכנסייה העתיקה שוכנות שלושה מטרים מתחת למים, כ-50 מטרים מחוף אגם איזניק, סמוך לקצה המערבי של טורקיה וכשעתיים נסיעה מאיסטנבול. ארכיאולוגים מאמינים שהכנסייה, הידועה בשם בזיליקה, נבנתה בשנת 390 על שפת האגם כשאיזניק הייתה מוכרת עוד כניקיאה, ואיסטנבול הייתה קונסטנטינופול - בירת האימפריה הרומית המזרחית. הארכיאולוגים טוענים שהכנסייה החביאה אוצר נוסף תחתיה: מקדש פגאני. בשנת 740, רעידת אדמה הרסה את הכנסייה, שמאוחר יותר שקעה מתחת לפני המים ונותרה שם עד שהתגלתה מחדש לאחרונה. סאהין וראש הממשלה המקומי, אלינור אקטאס, מעוניינים להפוך את האתר הארכיאולוגי למוזיאון התת ימי הראשון של טורקיה.

   כנסייה רומית עתיקה נמצאה באגם בטורקיה (אתר רשמי , Mustafa Şahin/Lake Iznik Excavation Archive)
   כנסייה רומית עתיקה נמצאה באגם בטורקיה (קרדיט: Mustafa Şahin/Lake Iznik Excavation Archive)

   עוד בנושא:

   האם נפתרה תעלומת הטיסה המפורסמת ביותר שנעלמה במשולש ברמודה?
   חשיפה ראשונה: כך נשמעה המוזיקה היוונית הקדומה בשיר שאף אחד לא שמע מזה 2,000 שנה