רג'סטאן: תמצית הודו כולה

במרחק נסיעה מדלהי, נמצאת רג'סטאן, המכונה "ארץ המהרג'ות" (ארץ המלכים). למרו שהיא שוכנת במדבר, המטייל ברחובותיה יפגוש פרות, פילים וגמלים, לצד תושבים חביבים וצבעוניים, ששוברים את המיתוס "רג'סטאן הצהובה"

גולן לובנוב
התושבים לבביים ולבושים בבגדים צבעוניים להפליא. נשים במדינת רג'סטאן (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)

כידוע, לאחרונה החלו טיסות ישירות לדלהי, בירת הודו - רק 6-5 שעות ואנחנו בעולם אחר. אין ספק שהביטוי "הודו קרובה אלינו מתמיד" איננו קלישאה. אם רוצים לקחת פסק זמן ולצאת לחוות את הודו בשיאה, הרי שאין כמו טיול למדינת רג'סטאן שבצפון-מערב הודו, הנמצאת במרחק נסיעה מדלהי.

רג'סטאן, ידועה בתור "ארץ המהרג'ות" (ארץ המלכים) והיא אחד מהיעדים הכי מתויירים על גבי הגלובוס בכלל, ובהודו בפרט. בזמן שמטיילים ברחובות הערים ברג'סטאן פוגשים פרות, פילים וגמלים - לצד תושבים לבביים הלבושים בבגדים מסורתיים וצבעוניים להפליא.

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה
חנות תבלינים וחטיפים הודים - חלקם חריפים - חנות בת עשרות שנים בג'איפור (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)
מה יש בשקים וכמה הם שוקלים? ובכן, תבלינים והכל ביחד שוקל כטונה. שווקי דלהי (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)

הצד הירוק של המדבר הגדול בהודו

מדינת ראג'סטאן אמנם ממוקמת באזור מדברי/מדברי למחצה, ומדבר טהאר חולש על מרבית ראג'סטאן, אך מי שמטייל בה מוצא לא מעט מרחבים ירוקים - "נאות מדבר" רבים מפוזרים בשטחה. ישנם אגמים רבים במקומות כמו ג'איסלמר, אודייפור, מאונט אבו, פושקר, ג'איפור ושאר מקומות ששוברים את מיתוס "רג'סטאן הצהובה".

מיצים טבעיים , לאסי בננה וכל מה שחשקתם מפירות טבעיים עם תבלינים הודים (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)
סאנייאסי (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)

המדינה הכי צבעונית בהודו

ראג'סטאן היא המדינה הכי צבעונית בהודו! ברג'סטאן, הצבעוניות מקורה לא רק בצבע, אלא גם שילוב של תרבויות, אמונות, מסורות ואורח חיים. תרבות השימוש בצבע מקורה במסורת רג'פוטית עתיקה שהפכה לסמל ההיכר של רג'סטאן.

למשל, ג'יאפור - "העיר הוורודה" - נצבעה בוורוד במיוחד לקראת ביקורו של נסיך וויילס והמלכה ויקטוריה בשנת 1876 בהוראתו של המהרג'ה של ג'איפור, כסמל להכנסת אורחים. בגו'דהפור - "העיר הכחולה" - התושבים שמרו על מסורת צביעת הבתים בכחול כפי שהיה בימי העבר. הכחול סימל את ביתם של הברהמינים. אודאיפור מכונה בחיבה "העיר הלבנה", מכיוון שהארמונות הרבים בעיר צבועים בלבן בוהק המהפנט את הצופה. ג'איסלמר - "העיר הזהובה" - קיבלה את שמה על שם המבצר וחומותיו הזהובות. זו עיר המבצר היחידה בעולם המאוכלסת במלואה מאז הקמתה ועד היום.

טוק-טוקים מקומיים במדינת רג'סטאן (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)
אישה בשוק הפרחים בג'איפור (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)

העיר הראשונה שתוכננה בהודו

שליטי ג'איפור היו לא רק ידועים בסגנון החיים האלגנטי שלהם ובגאונותם האדריכלית, הם היו גם פטרונים נלהבים של המדע והתפתחות הציוויליזציה. עדות לכך ניתן למצוא ברחובות העיר. כבר בשנת 1727 המהרג'ה ג'אי סינג השני תכנן והקים את העיר, כעיר מבוצרת מוקפת חומה על פי עקרונות משולבים של ואסטו ושסטרה - "מדע האדריכלות" - אלו הם עקרונות אדריכליים הודיים-מסורתיים, שעל פיהם תוכננו מקדשים הינדיים.

צוענים נוודים ברחבי רג'סטאן - הצוענים חיים בקהילת נפרדות (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)

מקום החתונה המבוקש ביותר בעולם

נישואים, הקשר הנצחי בהודו נקבע בהודו על-פי האסטרולוגים. ברג'סטאן זהו הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות למישהו ולמישהי. החתונה בראג'סטאן צבעונית ושמחה להפליא. בתהלוכה ססגונית מגיע החתן רכוב על סוס (או פיל), מלווה במשפחתו ובחבריו לפגוש את הכלה הלבושה בתלבושת השזורה בתכשיטים ובאבנים ויקרות. חתונה מסורתית על שלל טקסיה יכולה להימשך גם יומיים ושלושה.

מזל טוב לזוג הצעיר!

ג'איפור, צילומים של לפני החתונה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)

יריד הגמלים הגדול בעולם

ירידים מעוררים בנו זכרון נוסטלגי - בהינד עפעף יעלו במחשבותינו גלגלי ענק, פעלולנים ואקרובטים, חנויות צבעוניות וקהל הומה - כל אלה קמים לתחיה בזמן הביקור בפושקר, העיר הקדושה, בעת יריד הגמלים השנתי במהלך חודש נובמבר. ביריד לא רק קונים ומוכרים גמלים ובקר, אלא גם נערכים אירועים נוספים כגון תחרות שפמים, פעלולנים ואקרובטים ועוד. אם אתם מתכננים חופשה ברג'סטאן - כדאי להגיע ליריד.

מסעדה מקומית ברחבי רג'סטאן - בכל מקום שנבקר מתקבלים בכבוד מלכים (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)

אמנות רחוב רג'סטאנית

בהודו בכללותה וברג'סטאן בפרט, הצבעוניות הינה דרך לביטוי עצמי. נהגי המשאיות ברג'סטאן מעטרים את המשאיות בצבעים, אך לא חוסכים מהעוברים והשבים מיני "אמרות שפר" על עצמם ועל בכלל. כל משאית היא סיפור בפני עצמו. נהגי המוניות חובבי מוסיקה ישנה משולבת במוסיקה רג'סטאנית מקורית וישמחו להשמיע לכם שירים בקולי קולות בזמן הנסיעה.

שווקים שלא השתנו כבר מאות שנים

הודו חזקה מכל השינויים שעוברים עליה. הודו לא השתנתה! השווקים, האנשים והריחות - נשארו אותו דבר. השווקים של הודו הם הלב הפועם של הודו, כלכלה של אנשים שלא עוצרת. מעבר לתמונות הססגוניות, לריחות החזקים של התבלינים שנכנסים לאף והעיניים דומעות, של הפרחים הנהדרים שמקשטים מקדשים וחתונות, של פירות, ירקות ומאכלים הרי שיש פה "סדר קוסמי כלכלי" - זהו שוק שמגלגל מיליונים של רופי ומאות אלפים של בתי אב מתקיימים מהשווקים הללו. שווקים של פרחים, ירקות, פירות, תבלינים, בדים, תכשיטים וקישוטים, אבני חן, אוכל מקומי ומה לא.

חנות תכשיטים בעיירה קטנה ברג'סטאן (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)

מקדש קראני מאטה - לא לבעלי לב חלש

מבין אלפי המקדשים שתפגשו בטיולכם בהודו - זה כנראה המקדש שיהיה חרוט בזכרונכם. מקדש קארני מאטה נמצא במרחק נסיעה קצר מהעיר ביקאנר. מקדש זה מפורסם כביתם של 25,000 עכברושים שחורים. עכברושים אלה מתרוצצים באופן חופשי במקדש ובחצר הסמוכה לו, עוברים בינות האנשים - כאשר אלה מגישים להם מנחות בדמות קערות חלב עצומות, שהעכברושים מצטופפים סביבן, ראש ליד ראש, על מנת ללגום. העכברושים במקדש זה נחשבים למבורכים ואסור להרע להם.

ברחובות מנדווה הססגונית - הירקות והפירות לא רק יפים אלא גם מלאי טעם (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)

לישון כמו מהרג'ה בארמון

לא להאמין, אבל רמת הלינה בהודו השתפרה פלאים! הגדילו לעשות בחבל ראג'סטאן והפכו חלק מהארמונות ובתי האחוזות למלונות מורשת מפנקים - Heritage Hotels. אלו הם ארמונות בני מאות שונים אשר שופצו בצורה מושלמת המשמרת את העבר המפואר לרבות ציורי קיר וסמלים משפחתיים, חצרות פנימיות וריהוט אותנטי המאפשרת לנו להרגיש כמהרג'ות - מלכים כולל אוכל נפלא המוגש בצורה המסורתית.

*הכותב בעלים של חברת יעדים טיולי תרבות וטבע בע"מ.

צבעים, כבר אמרנו? רכב חתונה ברג'סטאן (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)
אחד ממלונות ה-Heritage Hotels (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)
בנות מנדווה בבית האוולי בעיירה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)
בית האוולי במנדווה. היו שייכים לסוחרים עשירים והם ידועים בזכות ציורי הקיר היפים (צילום: מערכת וואלה! NEWS, גולן לובנוב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully