וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שירת האלמוגים: האם זו התערוכה הכי יפה שתראו הקיץ בישראל?

עודכן לאחרונה: 10.7.2024 / 19:15

"שירת האלמוגים" היא תערוכה חדשה במוזיאון הטבע בתל אביב, שיצר האמן צורי גואטה שלוקחת אתכם למסע מדעי-אמנותי אל חייהם המרתקים של האלמוגים שסמויים בדרך כלל מהעין. יצאנו לתעד את ה"יצורים" הצבעוניים

תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט/צילום: זיו ריינשטיין

להיות באילת אבל בלי להיות בה: "שירת האלמוגים" היא תערוכה המשלבת בין מדע לאמנות. בתערוכה מוצגת עבודתו של גואטה "יקום מקביל", שנוצרה במיוחד לתערוכה זו, ומבקשת להעצים את החוויה של המבקרים, לצד פריטי אוסף מדעיים, תצלומים מרהיבים ומידע שנאסף בעשרות שנות מחקר מדעי. המיצב של גואטה, המורכב מאלפי פריטים, מתכתב עם עולם האלמוגים ומושפע מהיופי, מהצורה ומהמרקם של שונית האלמוגים.

התערוכה תוצג בגלריה לתערוכות מתחלפות במוזיאון ותהיה פתוחה לקהל מבקרי המוזיאון. התערוכה מזמינה את המבקרים לחוות את העולם התת־ימי ולהתפעם ממנו, להתבונן ביופייה של שונית האלמוגים ולהתפעל ממורכבותו וייחודו של בית גידול חשוב זה, הנסתר בדרך כלל מעינינו.

תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט. שי בן אפרים,
תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט/שי בן אפרים
תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט. שי בן אפרים,
תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט/שי בן אפרים

להכיר את סיפור חייהם המרתק של אלמוגי האבן

שונית האלמוגים היא מערכת אקולוגית מורכבת, מלאת חיות ותנועה, המתעצבת ומשתנה ללא הרף בשל יחסי הגומלין הנרקמים בין היצורים המאכלסים אותה ותהליכי אבולוציה ארוכי שנים.

לדברי ד"ר נגה סוקולובר, האוצרת המדעית, "התערוכה מביאה למרכז הבמה את סיפור חייהם המרתק של אלמוגי האבן, את הדרך שבה הם בונים את השונית לאט ובהתמדה, במשך אלפי שנים, כשהם מתמודדים עם איומים, סכנות ואינספור הפרעות. הבנת התהליכים הביולוגיים הבסיסיים היוצרים את מארג החיים המורכב בשונית, חושפת בפנינו את הפגיעה הקשה שמתרחשת בשנים האחרונות באלמוגי האבן ובשונית כולה, ומבהירה לנו למה וכיצד עלינו לשמור על בית הגידול הייחודי הזה. במוזיאון הטבע פועל מרכז לחקר מגוון ביולוגי ימי, והתערוכה נוצרה מתוך הידע הקיים במרכז הימי, כאשר רבים מהדימויים בתצוגה מתבססים על פעילותו המחקרית של ד"ר תום שלזינגר, חוקר במוזיאון וצלם טבע זוכה פרסים".

תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט. שי בן אפרים,
תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט/שי בן אפרים

"לגלות יופי מהפנט ומדיטטיבי"

המיצב "יקום מקביל" מזמין את המבקרים למרחב שבו מיטשטשים הגבולות בין הטבעי למלאכותי. יצירתו של גואטה חוזרת ומדגישה את הקשר בין אמנות, עיצוב ומדע. לדברי האוצרת לימור מרגוליס, "המיצב נוצר כהרהור על מורכבותו, יופיו ושבריריותו של עולם הטבע התת־ימי - עולם מקביל, סמוי מן העין, סודי ומפתה, שמתקיימים בו יצורים ייחודיים, נופים עוצרי נשימה ותופעות טבע מרתקות. היצירה היא לב פועם במרכזו של חלל התערוכה, והמבקרים בתערוכה מוזמנים להיכנס אליה, לנוע בתוכה, להפוך להיות חלק ממנה ולגלות יופי מהפנט ומדיטטיבי, בדומה לצלילה למעמקי הים בין שוניות אלמוגים".

תהליך העבודה של גואטה על מיצב זה נמשך כשנתיים וחצי, וכלל מפגשים עם מדענים ואוצרי האוספים במוזיאון הטבע. המיצב, שהוכן במיוחד לתערוכה במוזיאון, הורכב מאלפי חלקים קטנים, פיסולי טקסטיל בעלי טקסטורות הומוגניות אורגניות, שנוצרו במלאכת יד ובתהליכי יצירה שמורכבותם מתכתבת עם היווצרות שוניות האלמוגים. בד הוא בסיס היצירה של גואטה, ואליו הוא מוסיף פיתוחים מדעיים מתקדמים שיצר, שנרשמו כפטנטים בינלאומיים. העבודה מדגישה את חשיבותן ואת ייחודן של שוניות האלמוגים ותהליכים של היווצרות חיים אל מול סכנות הכחדה ומוות, מתוך רצון לעודד את המבקרים לשמור על השוניות למען העתיד.

תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט. ליהי ברגר,
תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט/ליהי ברגר
תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט. שי בן אפרים,
תערוכת "שירת האלמוגים" במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט/שי בן אפרים

"האמנות והעיצוב מנגישים את הידע ומעצימים את החוויה"

מנהל מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, אלון ספן: "מוזיאון הטבע ממשיך לפתח את החיבור בין מדע לתרבות ואמנות. המטרה שלנו היא לקרב את המבקרים לעולם המדע והטבע במגוון דרכים, כאשר האמנות והעיצוב מנגישים את הידע ומעצימים את החוויה. הרעיון הראשוני לתערוכה המשלבת מדע ואמנות עלה במפגש עם צורי גואטה ביריד האמנות הישראלית "צבע טרי" בשנת 2019, שם הציג פסל של אלמוג מלבין. מאז פיתחנו את הרעיון כיצד לספר את סיפורן של השוניות והסכנה הנשקפת להן, אך גם לקרב את הקהל אל היופי והעוצמה שבעולמם התת־ימי של האלמוגים. גואטה, אמן ישראלי בעל הכרה והצלחה בינלאומיים, עוסק ביצירתו מזה שנים בעולם התת־ימי של האלמוגים".

האמן והמעצב, צורי גואטה: "הים היה מגרש המשחקים שלנו, וכילד שגדל בגבעת אולגה הוא הטביע בי סקרנות למרקמים חדשים. הבחירה באלמוג כמקור השראה היא בחירה לא מודעת, לא ברור לי אם אני בחרתי בו או שהוא בחר בי. הבחירה להציג בישראל היא מן סגירת מעגל - תערוכה שהיא רטרוספקטיבה לטבע. זהו רצף תמונות של כל מה שאני קיבלתי מהטבע בנקודת הזמן שלי - 'האלמוג הנדיב'. בתקופה הנוכחית, התערוכה מספקת צלילה מתחת למים בזמן שהגלים מערבלים בנו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully