וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כשפים בדרום הארץ: חפצים מאגיים התגלו בדרך עולי הרגל בהרי אילת

עודכן לאחרונה: 11.9.2023 / 8:57

חפצים אשר נראה כי שימשו מכשפים עממיים, התגלו לצד דרך עולי הרגל הקדומה, שהובילה ממצרים למכה לפני כ-400 שנה. "התגלית מלמדת שאנשים בתקופה העות'מאנית נעזרו גם במכשפים עממיים", אומרים החוקרים

חניון לילה הר יהורם בשמורת טבע מסיב הרי אילת/צילום: חן טופיקיאן, רשות הטבע והגנים

בדרך למכה עוצרים אצל מכשף מקצועי: עולי רגל מוסלמים שעשו את דרכם ממצרים למכה שבחצי האי ערב בתחילת התקופה העות'מאנית - לפני כ-400 שנה, השתתפו בטקסים מאגיים אצל מכשפים "מקצועיים".

מחקר שפרסמו לאחרונה ד"ר איתמר טקסל מרשות העתיקות, ד"ר עוזי אבנר ממו"פ מדבר וים המלח וד"ר ניצן עמיתי-פרייס מהאוניברסיטה העברית בירושלים, אשר התפרסם בכתב העת Journal of Material Cultures in the Muslim World, ניתח מכלול חפצים שהתגלה בסוף שנות ה-90 באתר ארכיאולוגי בהרי אילת. החוקרים סוברים שחפצים אלה שימשו לטקסים מאגיים לגירוש עין הרע, ריפוי תחלואים ועוד.

לדברי ד"ר טקסל, אבנר ועמיתי-פרייס, "התגלית מלמדת, שממש בדומה להיום, לצד האמונה בדת הרשמית, נהגו אנשים בתקופה העות'מאנית להיעזר גם במכשפים עממיים".

"החפצים נתגלו על-ידי מוטי שמטוב, תושב אילת, ובעקבות התגלית נוהלה באתר חפירה על ידי עוזי אבנר ואסף הולצר מטעם רשות העתיקות. החפצים, שהתגלו יחד ומתקשרים לטקסים או פולחן, כוללים בעיקר עשרות שברים של רעשני חרס שמרביתם מזכירים כדור פינג-פונג, והם הכילו אבנים קטנות שהשמיעו קול רשרוש בעת נענוע הרעשן. כמו כן, נמצאו שני חפצים דמויי מזבחות מיניאטוריים אשר שימשו - כנראה, להבערת קטורת, צלמית (פסלון) של אישה או אלה עירומה שידיה מורמות מעלה בתנוחה האופיינית לאלים ולכוהנים, מספר שברים של צלמיות נוספות, וחלוקי אבני קוורץ צבעוניות. בדיקה של הטין ממנו נצרפו חפצי החרס השונים, העלתה שמקור החפצים הוא במצרים. זוהי הפעם הראשונה בה מתגלה כמות כה גדולה של חפצים טקסיים ייחודיים מסוג זה יחדיו, ועוד באתר ארעי, שלא שימש כיישוב קבע".

דרך עולי הרגל באילת. איתמר טקסל, רשות העתיקות
שטח החפירה בהרי האילת/רשות העתיקות, איתמר טקסל
צלמית דמוית אישה. רשות העתיקות
צלמית דמוית אישה/רשות העתיקות
שבר רעשן שנחשף בחפירה באילת. קלרה עמית, רשות העתיקות
שבר רעשן שנחשף בחפירה באילת/רשות העתיקות, קלרה עמית
חלוקי אבני קוורץ צבעוניות. קלרה עמית, רשות העתיקות
חלוקי אבני קוורץ צבעוניות/רשות העתיקות, קלרה עמית

דָרבּ אל-חאג': דרך עולי הרגל

החפצים התגלו לצד דרך עולי הרגל (ערבית: דָרבּ אל-חאג') שיצאה מקהיר, חצתה את חצי האי סיני והמשיכה דרך אזור הרי אילת של ימינו אל העיר עקבה - וממנה אל חצי האי ערב. הדרך הייתה בשימוש החל מהמאות הראשונות שלאחר עליית האסלאם - במאה ה-7 לסה"נ, ועד לסוף המאה ה-19.

לאורך קטע הדרך שעבר בהרי אילת נתגלו כמה אתרי חניה ומבנים ששירתו את עולי הרגל, ונראה שפרק הזמן העיקרי בהם פעלו האתרים האלה היה בתקופות הממלוכית והעות'מאנית, החל מהמאה ה-13 או ה-14 ואילך.

"מקום הימצאם של החפצים - בשולי אתר החניה, והשוואה של החפצים למידע מרחבי העולם המוסלמי - כמו גם העובדה שהחפצים הללו נמצאו בנקודה אחת, מאפשר להציע כי הם שימשו לטקסים מאגיים. החפצים נמצאו כשהם שבורים - ויתכן שאף נשברו במכוון כחלק מאותם טקסים. כנראה שטקסים אלה נערכו באתר על ידי אדם אחד או יותר, שהתמחו ב"כשפים" עממיים. ממקורות ספרותיים ידוע לנו כי היה להם ביקוש בקרב אנשים משכבות שונות באוכלוסייה. טקסי מאגיה שכאלה התקיימו מימים-ימימה לצד פולחן הדת ה"רשמית", כולל בעולם המוסלמי, ונראה שעולי הרגל שעשו דרכם לערים הקדושות מכה ומדינה לא היו יוצאי דופן מבחינה זו", אומרים החוקרים.

פסלון חרס דמוי בעל חיים. רשות העתיקות
פסלון חרס דמוי בעל חיים/רשות העתיקות
קטע מדרך עולי הרגל בהרי אילת. עוזי אבנר מו"פ מדבר וים המלח, רשות העתיקות
קטע מדרך עולי הרגל בהרי אילת/רשות העתיקות, עוזי אבנר מו"פ מדבר וים המלח
כלי חרס דמוי מזבח ששימש להקטרת קטורת. רשות העתיקות
כלי חרס דמוי מזבח ששימש להקטרת קטורת/רשות העתיקות

הדרך עתידה להפוך לחלק ממסלול ארכאולוגי-תיירותי

לדברי ד"ר עומרי ברזילי, מנהל מרחב דרום ברשות העתיקות, "דרך דרב אל-חאג' עוברת בתחומי העיר אילת. הדרך והאתרים שלאורכה, עתידים להפוך לחלק ממסלול ארכאולוגי-תיירותי אזורי וייחודי שמקדם משרד התיירות. רשות העתיקות תפעל לפיתוח והנגשה של הדרך לקהל הרחב והיא מתכננת לקיים פעילויות חינוכיות שינגישו את המורשת של המקום לציבור.

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "במסגרת פרוייקט "פרסום חובות חפירות עבר" של רשות העתיקות, מתפרסמות חפירות ארכיאולוגיות ישנות שלא הגיעו בעבר לידי פרסום מדעי. המחקר העכשווי שופך אור על ממצאים וחפירות ארכיאולוגיים שנשכחו זה מכבר ואשר ראוי שיופיעו בספרי המחקר. סיפור דרך דרב אל חאג' הוא דוגמה לחשיבות הפרויקט".

  • עוד באותו נושא:
  • אילת

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully