וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בן כ-5,500 שנים: נחשף השער הקדום ביותר בארץ

עודכן לאחרונה: 15.8.2023 / 8:34

באזור קרית גת התגלה שער קדום משנת 3300 לפנה"ס, שהיה חלק ממערכת הביצור של אחד התלים החשובים להבנת ראשית העיור. השער קודם לשער בתל ערד, שנחשב עד כה לעתיק ביותר. "המצרים עצמם הגיעו והתיישבו בתל", אומר אחד החוקרים

השער הקדום ביותר בארץ בתל ערני/צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

שער עתיק - הקדום ביותר הידוע בארץ ישראל - התגלה בימים אלה בתל ערני, בסמוך לאזור התעשייה של קרית גת. בחודש האחרון מנהלת רשות העתיקות חפירה ארכיאולוגית במימון חברת מקורות, לפני הנחת קו מים. באתר נחשפים שער וחלק ממערכת הביצור של עיר קדומה, המתוארכת לתקופת הברונזה הקדומה 1 בכ-3,300 שנה לפנה"ס. מבנים אלה מסמלים את ראשית העיור בארץ בפרט, ובדרום הלבנט בכלל.

השער שנחשב לקדום ביותר בארץ עד כה נמצא בתל ערד, והוא מאוחר בכ-300 שנה לשער שהתגלה כעת.

השער הקדום ביותר בארץ מ-3300 לפנה"ס בתל ערני. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
השער הקדום ביותר בארץ מ-3300 לפנה"ס בתל ערני/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
השער הקדום ביותר בארץ מ-3300 לפנה"ס בתל ערני. יולי שוורץ, רשות העתיקות
השער הקדום מתוארך ל-3300 שנה לפנה"ס/רשות העתיקות, יולי שוורץ
השער הקדום ביותר בארץ מ-3300 לפנה"ס בתל ערני. יולי שוורץ, רשות העתיקות
"זו הפעם הראשונה שמגלים שער בעל ממדים שכאלה מתקופת הברונזה הקדומה 1ב"/רשות העתיקות, יולי שוורץ

"מסדרון" של אבנים גדולות הוביל לתוך העיר הקדומה

השער, שהשתמר לגובה של כ-1.5 מטר מורכב מ"מסדרון" של אבנים גדולות, שהוביל אל תוך העיר הקדומה. משני צידי השער הוקמו שני מגדלים שהורכבו גם הם מאבנים גדולות, וביניהן שורות לבני בוץ. שער זה, מחובר לחומת העיר שהתגלתה בחפירות קודמות.

מחברת מקורות מסרו, שהחפירות הארכיאולוגיות נעשו במסגרת הקמת קו מים חדש שיתגבר את אספקת המים לקריית גת בכלל, ובפרט למפעל אינטל, אחד מיצרני השבבים הבולטים בעולם, שהוא צרכן עיקרי ובולט של מים. הקו החדש יחבר בין אזור צומת פלוגות ועד מזרחית לקריית גת. אורך הקו כ-11 ק"מ, בקוטרים של בין 48 ל-60 אינץ' ובעלות של כ-90 מיליון שקל. במהלך קידוחי בדיקה התגלו עדויות לממצאים ארכיאולוגים, ובעקבות כך יצאה רשות העתיקות לחפירות הצלה ארכיאולוגית.

השער הקדום ביותר בארץ מ-3300 לפנה"ס בתל ערני. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
השער העתיק, מראה מהאוויר/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם
השער הקדום ביותר בארץ מ-3300 לפנה"ס בתל ערני. יולי שוורץ, רשות העתיקות
"מערכת הביצור מעידה על התארגנות חברתית, המסמלת את ראשית העירוניות". אמילי בישוף/רשות העתיקות, יולי שוורץ

"השער העביר את הרושם שנכנסים למקום בעל כוח גדול"

לדברי אמילי בישוף, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות: "זו הפעם הראשונה שמגלים שער בעל ממדים שכאלה מתקופת הברונזה הקדומה 1ב. לצורך בניית השער והחומות צריך היה להביא אבנים ממרחק, לייצר לבנים ולבנות את מערכת הביצור. זהו לא פרוייקט של אדם או שניים. מערכת הביצור מעידה על התארגנות חברתית, המסמלת את ראשית העירוניות".

"סביר להניח שכל עובר אורח, סוחר, או אויב שרצה להיכנס אל תל ערני, היה צריך לעבור דרך השער המרשים הזה", אומר מרטין-דוד פסטרנק, חוקר התקופה ברשות העתיקות. "השער לא רק הגן על היישוב בפועל, אלא העביר את הרושם שנכנסים למקום בעל כוח גדול, שמאורגן פוליטית, חברתית, וכלכלית. זה היה מסר החוצה - אולי גם למול מצרים, שבאותה תקופה החלה את התהליך שבסיומו התאחדה לאימפריה גדולה תחת המלך נערמר". פסטרנק מוסיף, כי "בשלב מאוחר יותר של תקופת הברונזה הקדומה, המצרים עצמם הגיעו והתיישבו בתל, וגם הם השתמשו בשער".

השער הקדום ביותר בארץ מ-3300 לפנה"ס בתל ערני. יולי שוורץ, רשות העתיקות
"המצרים עצמם הגיעו והתיישבו בתל, וגם הם השתמשו בשער". מרטין-דוד פסטרנק/רשות העתיקות, יולי שוורץ
השער הקדום ביותר בארץ מ-3300 לפנה"ס בתל ערני. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
כלים שנמצאו בשלמותם באתר/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

"גילוי משמעותי, המשנה את תיארוך ראשית העיור בארץ"

לדברי ד"ר יצחק פז, ארכיאולוג מומחה לתקופה מטעם רשות העתיקות, "תל ערני, שגודלו כ-150 דונם, הינו מרכז עירוני קדום משמעותי שפעל כאן באזור, בתקופת הברונזה הקדומה. התל הוא חלק ממערך יישובי גדול ומשמעותי שהתבסס בדרום-מערב ארץ ישראל בעת ההיא. במערך זה, ניתן לזהות סממנים ראשונים של תהליכי עיור, כגון תכנון יישובי, ריבוד חברתי ובנייה ציבורית. מדובר בגילוי משמעותי, המשנה את תיארוך ראשית העיור בארץ. חפירות נרחבות שערכה רשות העתיקות בשנים האחרונות תיארכו את ראשית העיור בארץ לסוף האלף הרביעי לפנה"ס, ואולם חפירות תל ערני מעידות כי תהליך זה החל עוד קודם - בשליש האחרון של האלף הרביעי לפנה"ס".

בתל ערני נערכו חפירות ארכיאולוגיות רבות מאמצע שנות ה-50 של המאה הקודמת. חפירות אלו ניהלו על ידי אגף העתיקות, רשת העתיקות, אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת קרקוב. המחקרים הנרחבים שהתבצעו ומבצעים בתל מוכיחים את חשיבותו בשאלות הקשורות לראשית העיור- מתי התחיל העיור, מה זו עיר, מה המאפיינים שלה והאם היו כיבוש מצרי או לא.

כלי נדיר עשוי בהט שנמצא באתר תל ערני. אמיל אלג'ם, רשות העתיקות
כלי נדיר עשוי בהט שנמצא באתר/רשות העתיקות, אמיל אלג'ם

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "גילוי השער הקדום ביותר המוכר בארץ מוסיף פיסת מידע חשובה למחקר. בשיתוף פעולה עם חברת מקורות, הוחלט להעתיק את קו המים, כך שהשער הקדום יישמר".

מחברת מקורות נמסר, כי הקו יכנס לעבודות ביצוע עוד במהלך 2023 וימשך לאורך 2024. במקורות מסרו ששיתוף הפעולה החיובי עם רשות העתיקות ימשך גם באתרים אחרים בישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully