וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

20 מטבעות עתיקים, כולל של אחרון המלכים החשמונאים, נתפסו בירושלים

עודכן לאחרונה: 7.6.2023 / 14:39

במהלך חיפוש בבית בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים, אותרו 21 מטבעות עתיקים ברשותו של חשוד, בהם מטבע מתיתיהו אנטיגונוס, מאחרוני המלכים החשמונאים. המטבעות מהתקופה הרומית ועד לתקופה המוסלמית. החשוד נעצר

שודדי עתיקות בעינות שועים/צילום: דוברות המשטרה

מטבע מתיתיהו אנטיגונוס, מאחרוני המלכים החשמונאים, נתפס בפעילות משותפת שנערכה הלילה על ידי שוטרי תחנת שלם של מחוז ירושלים יחד עם מפקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות, נערך חיפוש על פי צו בימ"ש בבית בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים.

במהלך החיפוש אותרו 21 מטבעות עתיקים ברשותו של חשוד, תושב המקום, כבן 30, והוא הועבר לחקירת רשות העתיקות בגין חשד לשוד עתיקות, אחזקת פריטים ארכיאולוגיים בניגוד לחוק ונסיון סחר בעתיקות. המטבעות נתפסו כמוצגים על ידי המפקחים.

מטבעות עתיקים, כולל של אחרון המלכים החשמונאים, נתפסו במזרח ירושלים. רשות העתיקות
אותרו 21 מטבעות עתיקים מתקופות שונות. המטבעות שנתפסו הלילה/רשות העתיקות
מטבעות עתיקים, כולל של אחרון המלכים החשמונאים, נתפסו במזרח ירושלים. רשות העתיקות
על פי החשד, המטבעות נחפרו באופן בלתי חוקי מאתרי עתיקות באזור ירושלים/רשות העתיקות

מרשות העתיקות נמסר, כי מדובר בקבוצה של מטבעות ברונזה עתיקים מתקופות שונות, החל מהתקופה הרומית ועד לתקופה המוסלמית, שעל פי החשד נחפרו באופן בלתי חוקי מאתרי עתיקות באזור ירושלים תוך שימוש בגלאי מתכות.

לדברי ד"ר גבריאלה ביכובסקי, מומחית מטבעות ברשות העתיקות, "מדובר במטבע של המלך החשמונאי, מתתיה אנטיגונוס (37-40 לפסה"נ). על צד הפנים של המטבע מופיעה קרן שפע, ומסביבה כתובת בעברית עתיקה: מתתיה כהן גדל חבר ה... על גב המטבע, מופיעה כתובת ביוונית בתוך זר: ΒΑCI ANTIΓΟΝΟΥ. מתתיה טבע מטבעות ברונזה בשלושה עריכים: גדול, בינוני וקטן. המטבע שנתפס, הוא בעריך בינוני, והוא נדיר יותר מהעריך הגדול, שעליו מופיעות צמד קרני שפע במקום קרן אחת". ד"ר ביכובסקי מוסיפה, כי "טכניקת עשיית האסימונים של המטבעות היא ייחודית למלך זה. האסימונים נעשו קודם ביציקה - בתוך תבנית אבן גיר כפולה, היוצרת מטבע עבה, שנראה כשני אסימונים דבוקים זה לזה. לכן, פרופיל האסימון כל כך מקורי ומיוחד. אחרי הכנת האסימונים, טבעו את הרושמות עם הדגמים משני הצדדים. מאוד קשה למצוא מטבע של אנטיגונוס, בו רואים את הדגמים בשלמותם על פני המטבע. בין מטבעות החשמונאים, מטבעותיו של מתתיה אנטיגונוס הם הנדירים ביותר".

מטבעות עתיקים, כולל של אחרון המלכים החשמונאים, נתפסו במזרח ירושלים. רשות העתיקות
על המטבע מופיעה קרן שפע, ומסביבה כתובת בעברית עתיקה: "מתתיה כהן גדל חבר ה..."/רשות העתיקות
מטבעות עתיקים, כולל של אחרון המלכים החשמונאים, נתפסו במזרח ירושלים. רשות העתיקות
"מדובר במטבע של המלך החשמונאי, מתתיה אנטיגונוס (37-40 לפסה"נ)"/רשות העתיקות

ברשות העתיקות אומרים, שמציאת המטבע בנסיבות של חפירה ארכיאולוגית - ולא בבית חשוד, יכולה היתה להיות משמחת הרבה יותר. "תלישת המטבע מההקשר הארכיאולוגי שבו הוא נמצא, פוגעת ביכולת להבין את הפאזל ההסטורי של כולנו", אומר אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות.

משטרת ישראל תמשיך לפעול ולסייע לכלל גורמי האכיפה במהלך פעילות לאיתורם של חשודים המעורבים בפגיעה בציבור בכלל, ובנכסי תרבות, לרבות פריטים ארכיאולוגיים שערכם רב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully