וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קבלה בת 2,000 שנה נחשפה בדרך עולי הרגל שבעיר דוד

הכתובת שנחשפה היוותה כנראה קבלה או רשימת תשלומים לעובדים, שכתב לעצמו אדם שעסק בפעילות המסחרית שהתקיימה בירושלים של ימי הבית השני. על לוח האבן הקטן נחרתו אותיות ומספרים, והוא התגלה במיקום שנחשב לשטח מסחרי שוקק

לוח אבן הנושא כתובת כלכלית מלפני 2000 שנה בירושלים/צילום: אסף פרי, עיר דוד

מי היה "שמעון" ששמו מופיע בכתובת עברית בת 2,000 שנה? בחפירות שמנהלת רשות העתיקות בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים במימון עמותת אלע"ד (אל עיר דוד), התגלה שבר קטן של לוח אבן ועליו כתובת ששימשה למטרות כלכליות.

מהכתובת השתמרו במקוטע כשבע שורות בהן זוהו מספר אותיות וקטעי שמות עבריים ולצידם מספרים. כך למשל בשורה אחת מופיע סופו של השם 'שמעון' ולצידו האות מ"ם, ובשורות אחרות מופיעים סימוני מספרים. לפני חלק מהמספרים ניתן ערכם הכלכלי, המסומן באות מ"ם כקיצור ל'מעות', או באות רי"ש כקיצור ל'רבעים'.

במאמר שפרסמו לאחרונה בכתב העת "'Atiqot" נחשון זנטון, מנהל החפירה מרשות העתיקות, ושותפתו למחקר פרופ' אסתר אשל מאוניברסיטת בר-אילן, צוין כי עד כה תועדו במחקר עוד ארבע כתובות עבריות דומות, בירושלים ובבית שמש, המציינות שמות ומספרים החרותים על גבי לוחות אבן דומים, אף הם מהתקופה הרומית הקדומה, אך זוהי הכתובת הראשונה שנחשפה עד היום בתוך תחומי העיר ירושלים.

לדברי החוקרים, "הכתובת נחרתה בכלי חד על גבי לוח מאבן גיר רכה. לוח האבן שימש במקור, ככל הנראה, כלוח כיסוי של גלוסקמה (ארון קבורה קטן מאבן) פריט שהיה נפוץ בירושלים וביהודה בתקופה הרומית הקדומה (37 לפנה"ס עד 70 לספירה). על פי רוב, מצויות גלוסקמאות בדרך כלל בקברים מחוץ לעיר, אך גם קיימת נוכחות שלהם בתוך תחומי העיר - אולי במסגרת בית יוצר מקומי או חנות שמכרה אותם".

לוח האבן הנושא כתובת כלכלית מלפני 2000 שנה בירושלים. אליהו ינאי, עיר דוד, רשות העתיקות
"הכתובת נחרתה בכלי חד על גבי לוח מאבן גיר רכה". הכתובת הכלכלית מעיר דוד/רשות העתיקות, אליהו ינאי, עיר דוד
משקולות אבן שהתגלו בדרך עולי הרגל. תומר אביטל, רשות העתיקות
משקולות אבן שהתגלו בדרך עולי הרגל/רשות העתיקות, תומר אביטל
לוח האבן הנושא כתובת כלכלית מלפני 2000 שנה בירושלים. אליהו ינאי, עיר דוד, רשות העתיקות
הממצא המסקרן התגלה בתחומי כיכר העיר התחתונה של ירושלים/רשות העתיקות, אליהו ינאי, עיר דוד

הכתובת מתוארכת לסוף ימי הבית השני

הממצא המסקרן התגלה בתחומי כיכר העיר התחתונה של ירושלים, שנמצאת על תוואי דרך עולי הרגל. הדרך, המשתרעת לאורך של כ-600 מטרים, חיברה בין שער העיר ואזור בריכת השילוח שבדרום עיר דוד לבין שערי הר הבית ובית המקדש השני, ולמעשה שימשה כרחוב האורך הראשי של ירושלים באותה תקופה. הממצא מצטרף לשורת ממצאים נוספים שהתגלו במקום, כגון משקולות ושולחן למדידת נפחים. אלה, מעידים על אופיו הכלכלי של האזור.

לוח האבן שעליו חרותה הכתובת התגלה בתוך תעלה של חפירה קודמת שהתקיימה באתר. תעלה זו, נחפרה בשלהי המאה ה-19 על ידי צמד הארכיאולוגים הבריטיים - בליס ודיקי, שחפרו תעלות ופירים לאורך הרחוב המדורג. הכתובת אומנם נמצאה מחוץ להקשרה הארכיאולוגי המקורי, אך הודות לסוג הכתב, לטיפוס לוח האבן שעליו נחרתה הכתובת ולמקבילות מכתובות נוספות, ניתן לתארך כתובת זו לתקופה הרומית הקדומה - סוף ימי הבית השני.

שחזור דרך עולי הרגל בתקופת בית שני. שלום קוולר, עיר דוד, רשות העתיקות
שחזור דרך עולי הרגל בתקופת בית שני/רשות העתיקות, שלום קוולר, עיר דוד
שולחן אבן למדידת נפחים שהתגלה בדרך עולי הרגל. קובי הראתי, עיר דוד, רשות העתיקות
שולחן אבן למדידת נפחים שהתגלה בדרך עולי הרגל/רשות העתיקות, קובי הראתי, עיר דוד
חפירה ארכיאולוגית בדרך עולי הרגל. קובי הראתי, עיר דוד, רשות העתיקות
חפירה ארכיאולוגית בדרך עולי הרגל/רשות העתיקות, קובי הראתי, עיר דוד

"דבר נדיר ומשמח"

לדברי החוקרים, "חיי היום-יום של תושבי ירושלים שחיו כאן לפני 2000 שנה, באים במקרה הזה, לידי ביטוי דווקא בצורתם הרגילה והפשוטה של חפצי היום-יום. לכאורה, רשימת השמות והמספרים אינם דבר כה מרגש, אך לחשוב שממש כמו היום, גם בעבר השתמשו בקבלות לצרכים מסחריים וקבלה שכזו הגיעה לידינו, הוא דבר נדיר ומשמח המאפשר הצצה גם לחיים הרגילים והפשוטים שהתקיימו בעיר המקדש ירושלים".

לדברי זנטון ופרופ' אשל, "השילוב בין המרחב האדריכלי והמוחשי של אבני הריצוף העצומות של הכיכר שהשתמרו באתר לממצא הקטן שנחשף בו, דוגמת שולחן המדידה והכתובת החדשה, מאפשר לשחזר חלקים מהפאזל הארכיאולוגי באחד ממרכזי החיים התוססים שהתקיימו בירושלים הקדומה. כל פיסת מידע - ובטח שכתובת קדומה, מוסיפים גוון חדש ומרתק על קורות העיר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully