וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הושק פרויקט "המוביל ההופכי" שמזרים מי ים אל הכנרת

עודכן לאחרונה: 27.12.2022 / 16:46

מזה שנים תוכנן להזרים מים מהים התיכון לכנרת, והיום זה קרה: פרויקט "המוביל ההופכי" יצא לדרך בשקעה של מיליארד שקלים והוא מזרים מים צפונה, בשלב ראשון בקו באורך 30 ק"מ ממאגר אשכול לנחל צלמון. צפו

פרויקט "המוביל ההופכי" יוצא לדרך, 27.12.22/צילום: אלי אשכנזי

פרויקט "המוביל ההופכי" הושק היום (שלישי) בצפון. מדובר באחד מפרוייקטי התשתיות הגדולים שבוצעו בתחום בשנים האחרונות. הרעיון להזרים מי ים מותפלים צפונה, בכיוון ההפוך של תוואי המוביל הארצי, נולד לפני כמספר שנים ובעקבות רצף שנות בצורת (2018-2013) בהן כמות המשקעים הייתה נמוכה מהממוצע ומפלס הכנרת ירד בהתמדה עד שהגיע ל"קו השחור", כלומר הרף ממנו הפסיקו לשאוב מים לטובת צרכי המשק (קרוב למינוס 215 מטר מתחת לגובה פני הים).

חברת מקורות, יחד עם רשות המים, הובילו פתרון מערכתי שיוכל לענות על כמה אתגרים. הראשון הוא יכולת שמירה על מפלס הכנרת, מקור מים טבעי שמשמש גם כמאגר מים לאומי לשעת חירום, כמו גם מקור אספקת מים לאורך השנה לצרכי המשק השונים, לרבות חקלאות. האתגר השני היה גיאו-פוליטי: גם במהלך שנות הבצורת ישראל המשיכה לספק מים מהכנרת לממלכת ירדן, זאת מכוח הסכמי השלום שנחתמו בעבר בין שתי המדינות. לאחרונה הוכפלה אספקת המים לממלכת ירדן לכמאה מיליון קוב\שנה, מה שמחדד את הצורך בשמירה על מפלס הכנרת בשגרה ובחירום.

פתרון התשתית שנמצא כמתאים לאתגרים הללו היה הזרמת עודפי מי ים מותפלים צפונה, ועד לכמות מקסימלית שנתית של כ-120 מיליון קוב\שנה. לאחר החלטת הממשלה לקדם את המיזם, מקורות העבירה את הביצוע המורכב לחברת הביצוע שלה לפרויקטים מורכבים שח"מ, ובכך שוב הפגינה החברה את היכולת שלה להעמיד פתרונות חדשניים ופורצי דרך למען משק המים בישראל. השלב הראשון בפרויקט כולל הולכה של כ-30 ק"מ מאזור תחנת אשכול ועד לפאתי נחל צלמון. בחלק השני של הפרויקט, שיושלם בשנים הקרובות, יוקמו באזור ראש העין ארבע תחנות שאיבה ובריכות, שיחד יאפשרו הולכת עודפי מים ממתקני התפלה חדשים, קידוחים ומקורות נוספים צפונה, וזאת גם דרך צינור המוביל הארצי הקיים.

במקטע האחרון של הקו, מנחל צלמון ועד לכנרת, המים יוזרמו לערוץ הנחל במטרה לשחזר את הזרימה שנרשמה בו בעבר הרחוק. היום אפשר לראות שרידי תחנות קמח בערוץ, דבר שממחיש את עוצמת הזרימה בעבר. בשלב הראשון תתבצע הזרמה ראשונית לבחינת המערכות, כאשר ההחלטה האם להזרים עוד מים לכנרת כפופה לבחינת מצב המשקעים, צרכי משק המים והחלטות ממשלה עתידיות בדבר הזרמת מים נוספים לממלכת ירדן.

על פי המסתמן ונכון לדצמבר 2022, בשנת 2023 לא נדרשת הפעלה קבועה של המערכת החדשה. מנהל רשות המים יחזקאל ליפשיץ אמר הבוקר, ש"הפרויקט שהשקנו היום מוכיח כי ישראל מובילה בחשיבה חדשנית וגישת תכנון יצירתית להתמודדות עם השפעות שינויי האקלים, תוך הבטחה של אספקת מים בת-קיימא, שמירה על משאבי הטבע של ישראל ושמירה על הכנרת כאוגר אסטרטגי של מדינת ישראל. אנו חונכים היום מערכת ייחודית, שזורמת בכיוון ההפוך מהמוביל הארצי ההיסטורי. כך נוכל לשמור על ימת הכינרת ולהמשיך לנהל את מקורות המים באופן מושכל".

פרויקט המוביל ההופכי. מקורות,
נוע תנוע, אבל צפונה. פרויקט המוביל ההופכי/מקורות

פתרונות של 'מחוץ לקופסה'

יו"ר דירקטוריון מקורות יצחק אהרונוביץ' אמר ש"מדובר בפרויקט היסטורי שירשם בספרי ההיסטוריה של משק המים הישראלי. היכולת להזרים מים לכנרת תשמור על המפלס של האגם הלאומי ותעניק למקורות יכולת שליטה על מאגרי המים גם בעיתות מצוקה".

מנכ"ל מקורות עמית לנג הוסיף ש"חברת מקורות, יחד עם מקורות שח"מ, הוכיחו שוב שביכולתן ליזום, לתכנן ולבצע פתרונות חדשניים ופורצי דרך ואין משימה שלא ניתן לבצע. משבר האקלים וההתחממות הגלובלית הולידו פתרונות של 'מחוץ לקופסה', כאשר הפרויקט שנחנך היום הוא בעל משמעות תפעולית ואסטרטגית, וכזה שיאפשר לנו לשמור על המפלסים באגם הלאומי כמו גם על היכולת לשמר הזרמת מים קבועה למדינות שכנות".

עוד בוואלה!

איפה אסור להרעיש ומה בחינם: מדריך לחופי הכינרת

לכתבה המלאה
פרויקט המוביל ההופכי. אלי אשכנזי, מערכת וואלה
מים מותפלים מוזרמים צפונה באזור נחל צלמון, היום/מערכת וואלה, אלי אשכנזי

פרויקט המוביל ההופכי - נתונים ומספרים:

  • עלות - כמיליארד שקל
  • זמן עבודות - כשלוש וחצי שנים
  • החלטת הממשלה לקדם את הפרויקט - החלטה ברשות המים בקיץ 2018, אישור ממשלה (החלטה מס 3866) בקיץ 2018.
  • שלב 1 של הפרויקט שנחנך היום - קו באורך של כ-30 ק"מ ובקוטר של כ-64 צול (כ-170 ס"מ) ממאגר אשכול לנחל צלמון
  • שלב 2, עתידי - הקמה של 4 בריכות בנפח 75 אלף קוב וקליטת, שאושר ברשות המים בתחילת 2019, שאליהם יצורפו בעתיד בריכות מים בנפח של כ-75 אלף קוב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully